| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Podatek od nieruchomości i inne podatki i opłaty lokalne w Opolu w 2013 roku

Podatek od nieruchomości i inne podatki i opłaty lokalne w Opolu w 2013 roku

Od stycznia 2013 roku mieszkańcy Opola płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosły opłaty za wodę, ścieki i parkowanie. Nadal nie będzie opłaty od posiadania psów. Podobne wzrosty podatków i opłat miały miejsce w Nysie i Kędzierzynie-Koźlu.

W Opolu i Nysie podatek od nieruchomości wzrósł od początku 2013 roku o 4 proc (w porównaniu do stawek 2012 roku. Opole podniosło też podatek od środków transportu oraz opłaty za wodę i ścieki. Nie wprowadziło podatku od deszczu i opłaty za psa.

 W Kędzierzynie-Koźlu opłaty lokalne wzrosły średnio o 2 proc.

 Jak wyjaśnił naczelnik wydziału podatków i opłat w opolskim ratuszu Tomasz Filipkowski w stolicy województwa podatek od środków transportu (za autobusy i ciężarówki firm mających siedzibę w Opolu) wzrósł średnio o 3 proc. "O 50 groszy podniesiona została także przez miasto każda z trzech stawek opłaty targowej" - dodał Filipkowski.

 Według wyliczeń podatek od nieruchomości w 2013 r. ma w Opolu przynieść wpływ do budżetu rzędu 76 mln zł, o 3,5 mln więcej niż w ubiegłym roku. Podatek od środków transportowych da prawie 6 mln zł wpływu, dzięki podwyżkom o 180 tys. zł więcej; a opłaty targowe 400 tys. zł - o 50 tys. więcej niż w roku 2012.

 Więcej mieszkańcy Opola zapłacą też w nowym roku za wodę i ścieki. Według prezesa spółki Wodociągi i Kanalizacja z Opola Piotra Kętrzyńskiego cena metra sześc. wody dla mieszkańca wzrośnie z 2,89 zł do 2,97 zł, czyli o niecałe 3 proc. Natomiast cena ścieków z 3,52 zł za metr sześc. do 3,86 zł za metr sześc., czyli o około 10 proc. Cena opłat za metr sześc. ścieków dla zakładów przemysłowych też wzrosła, o ok. 2 proc.

 Piotr Kętrzyński wyjaśnił, że różnica we wzroście wysokości opłat za ścieki dla zakładów przemysłowych oraz mieszkańców wzięła się stąd, że o ile zakłady odprowadzają coraz czystsze ścieki, o tyle ścieki od mieszkańców mają coraz "większy ładunek zanieczyszczeń". "Wynika to zapewne z tego, że opolanie oszczędzają wodę" - stwierdził prezes opolskich wodociągów i kanalizacji.

 

Kętrzyński zaznaczył też, że miasto Opole ma jedne z najniższych stawek w kraju za wodę i ścieki wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców. "To dlatego chętnie lokują się u nas np. firmy branży spożywczej, gdzie zużycie wody i produkcja ścieków są duże" - dodał.

 Jeszcze nie wiadomo, ile wyniosą w roku 2013 opłaty za wywóz śmieci, bo Opole jak część gmin z regionu w oczekiwaniu na zapowiadane zmiany ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, zdecydowało, że ustali stawki tych opłat w styczniu.

 

Podatki i opłaty lokalne 2013 - stawki maksymalne

Wyższy podatek od nieruchomości w 2013 r.

 Wiceprezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zaznaczył natomiast, że miasto nie wprowadziło podwyżek za bilety komunikacji miejskiej, opłaty za psa w wysokości ok. 60 zł oraz podatku od deszczu, którym mieli być obciążeni mieszkańcy i przedsiębiorcy korzystający z kanalizacji deszczowej.

 Jak podał PAP rzecznik nyskiego urzędu miasta Artur Pieczarka w Nysie - tak jak w Opolu - podniesiono o 4 proc. podatek od nieruchomości. "Z tego tytułu dochody budżetu Nysy na 2013 r. mają się zwiększyć o około 700 tys. zł" - poinformował Pieczarka.

 Opłata za wywóz śmieci liczona od mieszkańca ma wynieść w Nysie 8 zł za odpady posegregowane i 22 nieposegregowane. "Wysokość ustalonej nowej stawki za odpady segregowane jest porównywalna z dotychczasowymi najniższymi stawkami" - dodał rzecznik z Nysy.

 Rzecznik prasowy prezydenta Kędzierzyna-Koźla Jarosław Jurkowski poinformował PAP, że szacowane wpływy z podatków i opłat lokalnych w 2013 roku w Kędzierzynie-Koźlu mają wynieść 68 mln zł, a ich podwyżki w porównaniu z rokiem ubiegłym wyniosły niecałe 2 proc.

 

O ok. 2 proc. wzrosły np. podatki od nieruchomości: roczna stawka podatku od nieruchomości od budynków mieszkalnych wzrosła z 49 gr za metr kw. w 2012 r. do 51 gr za metr kw., a od budynków lub powierzchni przeznaczonej na działalność gospodarczą z 17,71 zł na 18,82 zł w 2013 roku.

 

Kędzierzyn-Koźle podniósł także podatki od usług transportowych - od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od rodzajów pojazdów. "Bez zmian pozostała natomiast opłata za psa - nadal wynosi ona 45 zł, oraz ceny biletów miejskich. Za normalny bilet jednorazowy trzeba w Kędzierzynie zapłacić 2,60 zł" - poinformował Jarosław Jurkowski.

 

W Kędzierzynie-Koźlu, tak jak i w Opolu z początkiem roku 2013 nie wzrosły czynsze za lokalne komunalne, choć w ciągu roku takie podwyżki najprawdopodobniej w obu miastach będą mieć miejsce.

 

Podatki i opłaty lokalne w Opolu w 2013 roku - vademecum:

 podatek od nieruchomości

podatek od środków transportowych

opłaty lokalne

opłata targowa

podatek leśny

podatek rolny

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK