reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatki i opłaty lokalne > Podatek "śmieciowy" 2013 - Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Podatek "śmieciowy" 2013 - Prezydent podpisał nowelizację ustawy

13 lutego Prezydent RP podpisał ustawę z 25 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawa ta zawiera nowe rozwiązania w przepisach o ustalaniu opłat za odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i gospodarowanie tymi odpadami. Została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw z 19 lutego 2013 r. (poz. 228) i wejdzie w życie 5 marca 2013 r.

Nowe przepisy dopuszczają stosowanie więcej niż jednej metody ustalenia opłat na obszarze gminy poprzez umożliwienie gminom wyboru różnych metod ustalania opłat dla poszczególnych części obszaru gmin (np. części wyposażonej w wodociągi - według zużycia wody, natomiast co do pozostałego obszaru - według innej metody).

Ponadto gmin dostały prawo różnicowania stawek opłat, wprowadzenia zwolnień przedmiotowych, ustanowienia dopłat dla właścicieli nieruchomości spełniających ustalone przez gminę kryteria lub określenia szczegółowych zasad ustalania opłat.

Gminy do końca 2012 r. miały obowiązek ustalenia stawek opłat na cztery różne sposoby:

- od liczby mieszkańców,

- powierzchni nieruchomości,

- ilości zużytej wody lub

- za gospodarstwo domowe (stawka ryczałtowa).

Teraz możliwy jest wybór różnych metod dla poszczególnych części obszaru gmin (np. części wyposażonej w wodociągi - według zużycia wody, natomiast co do pozostałego obszaru - według innej metody). Aby wprowadzić zmiany rada gminy powinna (zdaniem Ministra Środowiska) przyjąć nową uchwałę w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki opłaty.

Nowelizacja ustawy zakłada też możliwość różnicowania przez gminy opłat za odpady komunalne, przez wprowadzenie ulg albo dopłat dla właścicieli nieruchomości, którzy będą spełniać określone kryteria dochodowe. Dużym ułatwieniem jest również wprowadzenie możliwości poboru opłaty w drodze inkasa, a także składanie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w formie elektronicznej.

Nowe przepisy umożliwiają gminom, na mocy uchwał rady gmin, przejęcie od właścicieli nieruchomości obowiązku wyposażenia nieruchomości w pojemniki oraz worki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz ich utrzymywanie w odpowiednim stanie wraz z finansowaniem takiego przedsięwzięcia w ramach kosztów odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

Jednocześnie wprowadzono możliwość finansowania przez gminy z opłat pobranych za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyposażania nieruchomości w pojemniki, a także worki do zbierania odpadów komunalnych, oraz utrzymywania ich w należytym stanie.

Kasy fiskalne 2013 – obowiązki, zwolnienia, sankcje

Fakturowanie w 2013 roku – komentarz do wyjaśnień Ministerstwa Finansów

Ustawa nadaje wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta uprawnienia organu egzekucyjnego w odniesieniu do należności pieniężnych z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Te gminy, które już podjęły uchwały w sprawie zasad obliczania opłat za wywóz śmieci odnośnie okresu od 1 lipca 2013 r. (wtedy wchodzą w życie nowe zasady odbierania śmieci komunalnych - będzie się tym zajmowała gmina) - powinny raczej zmienić je w związku z wejściem w życie omawianej nowelizacji.

Ustawa z 25 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - Dziennik Ustaw z 19 lutego 2013 r. (poz. 228)

Źródło: Prezydent RP, Ministerstwo Środowiska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

opłaty za odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości 2013 / 2014
opłaty za odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości 2013 / 2014

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama