Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatnik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatnik.
Aktualizacja: 10.11.2010
Jestem wspólnikiem w spółce cywilnej i wraz z drugim wspólnikiem planuję wniesienie przedsiębiorstwa naszej spółki do istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jesteśmy udziałowcami. Rynkowa wartość przedsiębiorstwa spółki cywilnej przekracza sumę rzeczowych składników majątku. W zamian za wniesienie przedsiębiorstwa obejmiemy udziały w spółce z o.o. oraz będziemy osiągać dochody z kapitału w postaci dywidendy. Wartość objętych udziałów w spółce z o.o. będzie równa wartości wniesionego przedsiębiorstwa. Wycena przedsiębiorstwa będzie sporządzona przez rzeczoznawcę majątkowego i zatwierdzona przez biegłego rewidenta. Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa spółki cywilnej do spółki z o.o. w zamian za objęcie w niej udziałów korzysta ze zwolnienia z opodatkowania? »
Czy podział majątku likwidowanej spółki podlega pcc
Aktualizacja: 05.11.2010
Wspólnicy spółki z o.o. planują jej likwidację. Po spłaceniu wierzycieli i zobowiązań publicznoprawnych pozostanie majątek spółki, który będą stanowić dwie nieruchomości. Każdy ze wspólników stanie się właścicielem jednej z nich. Czy taki podział majątku podlega pcc? »
Gdzie rozliczyć dochody polskiej firmy z usług na rzecz brytyjskiego kontrahenta
Aktualizacja: 05.11.2010
Prowadzę w Polsce działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych. Podpisałem kontrakt z firmą brytyjską na obsługę i serwis systemów informatycznych. Usługi wykonuję zdalnie w siedzibie swojej firmy. Moje wizyty w Wielkiej Brytanii są sporadyczne i krótkotrwałe – jadę do kontrahenta tylko wtedy, gdy należyte wykonanie przeze mnie usługi wymaga wykonania jakichś cząstkowych czynności na miejscu, w jego siedzibie. Należność za faktury wpływa na konto firmowe w polskim banku. Gdzie powinienem rozliczać się z tych dochodów – w Polsce, czy w Wielkiej Brytanii? Nadmieniam że w Wielkiej Brytanii nie rejestrowałem działalności gospodarczej, a moje (i mojej rodziny) miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce. »
Od kiedy nabywca samochodu płaci podatek od środków transportowych
Aktualizacja: 23.08.2012
Podatnik sprzedał samochód ciężarowy wykorzystywany w działalności gospodarczej. Nikt nie powiadomił o fakcie sprzedaży samochodu żadnego z urzędów. Czy do momentu przekazania urzędom takich informacji poprzedniego właściciela obciąża podatek od środków transportowych? »
Kiedy dochód uzyskany z działalności w specjalnej strefie ekonomicznej korzysta ze zwolnienia
Aktualizacja: 04.11.2010
Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą (produkcja) w specjalnej strefie ekonomicznej w zakresie określonym w zezwoleniu. Uruchamiając tą działalność nabyłem środki trwałe niezbędne do rozpoczęcia produkcji. Obecnie ubiegam się o przedłużenie zezwolenia na prowadzenie działalności w sse. W celu rozszerzenia produkcji zgodnie z warunkami zezwolenia inwestuję w nowe linie produkcyjne. Czy cały dochód z działalności w sse będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych- niezależnie od tego czy został osiągnięty w wyniku wykorzystywania starych czy nowych środków produkcji, czy też powinienem wyodrębnić dochodów osiągnięty za pomocą nowych linii produkcyjnych i tylko w stosunku do niego zastosować zwolnienie? »
Od kiedy nabywca prawa użytkowania wieczystego jest podatnikiem podatku od nieruchomości
Aktualizacja: 23.08.2012
Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące użytkownikami wieczystymi gruntów. Jaki moment wyznacza początek bycia podatnikiem z tego tytułu? »
W 2011 r. rachunków w dalszym ciągu nie będzie można przesyłać mailem
Aktualizacja: 04.11.2010
Od 1 stycznia 2011 r. Minister Finansów planuje dokonać zmian w rozporządzeniach, od których zależy możliwość wysyłania faktur VAT mailem (np. w formacie PDF). Zmiany te nie dotyczą jednak możliwości wysyłania e-mailem rachunków. »
PCC przy sprzedaży nieruchomości w postępowaniu upadłościowym
Aktualizacja: 04.11.2010
Czy sprzedaż w toku postępowania upadłościowego prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Na to pytanie odpowiedział w interpretacji indywidualnej z 3 sierpnia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB2/436-105/10/MK). »
Podatek od nieruchomości a stan techniczny nieruchomości
Aktualizacja: 23.08.2012
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obowiązek podatkowy powoduje sam fakt posiadania. Podatku nie płaci się m.in. od nieruchomości, które nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych. »
Jak prawidłowo ustalić miejsce świadczenia usług pośrednictwa w dostawie towarów
Aktualizacja: 03.11.2010
Jeżeli podatnik VAT prowadząc działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług pośrednictwa handlowego ma kilku kontrahentów, w tym również zarejestrowanych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, może pojawiać się wątpliwość gdzie usługa powinna być opodatkowana w Polsce czy też w kraju z którego pochodzi kontrahent? »
Kiedy można ustanowić zastaw skarbowy
Aktualizacja: 03.11.2010
Jedna z form zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych jest zastaw skarbowy. W jakich wypadkach może być on ustanowiony i jak wygląda procedura jego ustanawiania? »
Co ma zrobić podatnik w razie bezczynności organu podatkowego
Aktualizacja: 03.11.2010
Sprawy podatkowe ciągną się często miesiącami, a nawet latami. Przepisy przewidują możliwość wpływania przez podatników na przyspieszenie rozpoznania ich sprawy w razie bezczynności organu podatkowego. Na czym ono polega? »
Jakie obowiązki ciążą na inkasencie
Aktualizacja: 03.11.2010
W praktyce nie ma najczęściej problemu z definiowaniem pojęć „podatnik” i „płatnik”. Przepisy regulują także funkcjonowanie inkasenta. Kim jest inkasent i jaka jest jego rola? »
Czy spółka z o.o. może stosować skróconą nazwę na fakturze VAT
Aktualizacja: 29.10.2010
W sytuacji, gdy nazwa skrócona została wykazana w zgłoszeniu rejestracyjnym i jest znana organowi podatkowemu, to posługiwanie się zarówno nazwą pełną jak i nazwą skróconą firmy na fakturach wystawianych na (przez) Spółkę jest prawidłowe. »
Czy prawidłowo wystawiona faktura VAT powinna zawierać podpis wystawcy i jej odbiorcy
Aktualizacja: 24.11.2011
Faktury VAT z formą płatności terminową (abonament) lub inną formą płatności mogą być wystawiane zarówno dla osób fizycznych jak i podmiotów gospodarczych bez podpisu wystawcy i odbiorcy faktury. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?