Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatnik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatnik.
Obniżenie podatku a otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej
Aktualizacja: 01.06.2010
Prowadząc działalność gospodarczą, w wyniku różnych, często nieprzewidzianych zdarzeń, podatnik zmuszony jest wystawiać faktury korygujące. Związane jest to z faktem utrzymywania kontaktów z wieloma kontrahentami i związanymi z tym sytuacjami udzielania rabatów, zwrotów towarów czy zwyczajnych pomyłek powstałych przy wystawianiu faktury. »
Likwidacja spółki cywilnej a odpowiedzialność jej wspólników za zobowiązania podatkowe
Aktualizacja: 15.07.2010
Powstanie spółki cywilnej, rodzi daleko idące konsekwencje dotyczące zobowiązań podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług, jak i dla ewentualnego postępowania podatkowego. Związane jest to z faktem, że zdolność procesowa spółki cywilnej w postępowaniu podatkowym prowadzonym na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej uzależniona jest przede wszystkim od uregulowania jej podatkowej pozycji materialno-prawnej. Spółka cywilna nie posiada bowiem osobowości prawnej. »
Jak dokumentować sprzedaż, gdy przedsiębiorca nie ma kasy fiskalnej
Aktualizacja: 23.02.2012
Co do zasady, przedsiębiorca prowadzący sprzedaż detaliczną towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powinien mieć zarejestrowaną kasę fiskalną i wydawać każdorazowo paragon. Na życzenie konsumenta, może dodatkowo wystawić fakturę VAT »
Forma wystawienia faktury korygującej do faktury elektronicznej
Aktualizacja: 01.06.2010
Jednym z podstawowych obowiązków podatników VAT jest obowiązek wystawiania faktur dokumentujących dokonywane transakcje (sprzedaży towarów, świadczenia usług). Na podstawie rozporządzenia z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej (Dz.U. Nr 133, poz. 1119) podatnicy otrzymali możliwość wystawiania i przysyłania tych faktur drogą elektroniczną, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę faktury. »
Jakim numerem NIP podatnik posługuje się w transakcjach unijnych
Aktualizacja: 20.05.2010
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, podatnicy zobowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego, którego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw. »
Wynajem pokoi gościnnych a właściwość urzędu skarbowego
Aktualizacja: 20.05.2010
Prowadzę działalność opodatkowaną kartą podatkową, którą odprowadzam do Urzędu Skarbowego w mieście Z, z wynajmu pokoi gościnnych. W pozostałym czasie przebywam w mieście X odbieram telefony i pocztę elektroniczną od Biur Turystycznych zainteresowanych moją ofertą wczasową. W mieście X też przygotowuję foldery na targi turystyczne oraz dokonuję rezerwacji wczasów dla zainteresowanych osób”. Który zatem urząd skarbowy jest właściwy dla rozliczania w zakresie podatku VAT? »
Rozliczenie podatku od towarów i uslug
Aktualizacja: 20.05.2010
Który Naczelnik Urzędu Skarbowego na terenie Miasta Warszawy jest właściwy dla Spółki w zakresie podatku od towarów i usług? »
Przepadek mienia w postępowaniu karnym skarbowym - wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Aktualizacja: 19.05.2010
Dwuletni termin na dochodzenie roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia związanego z orzeczeniem przepadku przedmiotów w postępowaniu karnoskarbowym jest niezgodny z konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 11 maja 2010 r. (sygn. SK 50/08) »
Aktualizacja: 31.10.2011
Ustawodawca mając na uwadze uchylanie się podatników o obowiązku opodatkowania ustanowił w kodeksie karno-skarbowym przepis z art. 54. Przepis ten stanowi, że podatnik uchylający się od opodatkowania poprzez nie ujawnienie właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie złożeniu deklaracji naraża podatek na uszczuplenie, podlega określonym sankcjom. Na pierwszy rzut oka prezentowany przepis nie budzi wątpliwości. Jednakże istnieje wiele, bardzo istotnych kwestii, które nie wynikają z literalnego brzmienia artykułu. »
Dzień wolny od pracy a obliczenie terminu podatkowego
Aktualizacja: 17.10.2012
Zgodnie z art. 12 § 5 ordynacji podatkowej, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. »
Uproszczenia w rejestracji podatników VAT od 24 kwietnia 2010 r.
Aktualizacja: 14.04.2010
Jednym z elementarnych obowiązków nakładanych na podatników wielu podatków, są obowiązki rejestracyjne, które są albo obowiązkami ogólnymi, albo obowiązkami dotyczącymi wyłącznie podatników jednego podatku lub też czasami części podatników danego podatku. »
Dłuższy czas oczekiwania na świadectwo upoważnionego przedsiębiorcy UE
Aktualizacja: 25.03.2010
Od roku 2008 podmioty mające siedzibę na terenie Unii Europejskiej mogą ubiegać się o uzyskanie świadectwa AEO, tj. o nabycie statusu upoważnionego przedsiębiorcy. Ale niestety od 2010 roku przedsiębiorcy muszą czekać dłużej na to świadectwo (nawet do 180 dni od złożenia wniosku). »
Opinia urzędu skarbowego również do podatnika?
Aktualizacja: 21.02.2010
W przypadku odwołań od decyzji podatkowych urzędów skarbowych, opinia przekazywana jest wyłącznie do organu odwoławczego. Sytuację to ma zmienić przygotowywany projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. »
Ustawa o VAT 2021 Dział III Podatnicy, płatnicy i przedstawiciele podatkowi
Aktualizacja: 15.01.2021
Ustawa o VAT 2021 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 stycznia 2020 r. - tekst jednolity, Dział III Podatnicy, płatnicy i przedstawiciele podatkowi (art. 15- 18d) »
Odpowiedzialność osób trzecich za zobowiązania podatkowe
Aktualizacja: 15.02.2010
Szokiem dla niektórych jest informacja, że w niektórych sytuacjach mogą odpowiadać za cudze niezapłacone podatki. Tak właśnie stanowią przepisy ordynacji podatkowej. Warto więc wiedzieć kiedy może nam się przydarzyć takie nieszczęście. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?