REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Księgowy na niepogodę”

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma wątpliwości, że rozwój technologii komputerowych wpływa na sposób funkcjonowania firm, w tym szczególnie na rejestrowanie i dokumentowanie operacji gospodarczych. Postępująca automatyzacja wyparła człowieka z obszarów, które nie wymagały szerokich kompetencji i składały się głównie z czynności powtarzalnych.

Należy się spodziewać, że w najbliższy latach procesy te nasilą się. Specjaliści przewidują, że sztuczna inteligencja będzie w coraz większym stopniu zastępowała „omylnego” człowieka.

Autopromocja

Z drugiej strony należy podkreślić rosnące znaczenie tzw. kompetencji miękkich, czyli umiejętności współpracy, w tym komunikacji z innymi. W tym obszarze komputery jeszcze długo nie zastąpią człowieka, ponieważ trudno jest zaprogramować maszynę w taki sposób aby kierowała się empatią, o ile to w ogóle możliwe.

Co warte podkreślenia, można spodziewać się większej roli osób, które będą w stanie zaprojektować system kontroli wewnętrznej w przedsiębiorstwie, który obejmie również nadzór nad czynnościami zautomatyzowanymi. I tutaj również wzrośnie zapotrzebowanie na umiejętności analityczne, łączenie wiedzy z różnych obszarów czy umiejętność weryfikowania wiarygodności źródła danych.

Szczególną kompetencję stanowić będzie właściwe zarządzanie zespołami ludzkimi, które skutecznie wykonywać będą swoje zadania a także podnoszenie efektywności firm poprzez diagnozowanie luk w systemach sprzyjających marnotrawstwu czy nadużyciom.

Kluczową rolę w tych procesach odgrywać będzie „księgowy przyszłości”, posiadający nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale również umiejętności analitycznego i krytycznego myślenia, skuteczny organizator systemów kontrolnych, potrafiący współpracować z innymi działami firmy w celu zwiększania jej konkurencyjności na rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problem jednak leży w tym, że istniejący system kształcenia głównych księgowych nie sprzyja rozwijaniu takich kompetencji. Szkoleniowcy kładą nacisk na tzw. umiejętności twarde, czyli wiedzę z zakresu rachunkowości i podatków, pomijając nawet tak ważny obszar zainteresowań głównego księgowego jak analiza finansowa, która pozwala z wyprzedzeniem ostrzec zarząd przed pojawiającymi się problemami w zakresie płynności czy rentowności.

Księgowy to ważny partner zarządu, wspierający w osiąganiu celów biznesowych a to wymaga znacznie szerszych kompetencji niż właściwe rejestrowanie i prezentowanie danych finansowych firmy.

Dlatego tak ważne jest przeprogramowanie systemu kształcenia księgowych i położenie nacisku na równomierny rozwój w zakresie dotychczas przypisywanych księgowemu kompetencji, jak znajomość rachunkowości czy podatków, ale także prawa gospodarczego, analizy finansowej, zarządzania finansami, organizowania pracy zespołu finansowo-księgowego, w tym motywowania, projektowania i nadzorowania systemów kontroli wewnętrznej w firmie opartego na oszacowanym ryzyku wystąpienia niekorzystnych dla niej zdarzeń gospodarczych.

Księgowy, który rozwija wymienione wyżej kompetencji będzie wysoko cenionym ekspertem, poszukiwanym na rynku pracy, ponieważ wykorzystanie jego wiedzy i umiejętności może zapobiec poważnym problemom firmy. W przypadku wystąpienia negatywnych zjawisk w przedsiębiorstwie jego kompetencje mogą stanowić klucz do wyjścia z trudnej sytuacji i powrotu na ścieżkę rozwoju.

Karolina Kaszubowska, Biegły rewident

https://superkurs.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA