reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Aby uzyskać certyfikat, trzeba złożyć dokumenty

Aby uzyskać certyfikat, trzeba złożyć dokumenty

Osoba ubiegająca się o wydanie uprawnień księgowych może złożyć kopie dokumentów poświadczających wymagane doświadczenie i wykształcenie. W tym przypadku konieczne jest poświadczenie ich przez notariusza.


Certyfikat księgowy wydawany przez ministra finansów uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Warto więc pamiętać, że uprawnia on do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług księgowych. Oznacza to, że nie ma obowiązku posiadania certyfikatu dla osób, które pracują w działach księgowości, np. na podstawie umowy o pracę.

Obecnie certyfikat można otrzymać na dwa sposoby. Posiadając odpowiednie wykształcenie lub przystępując do egzaminu.

W obu przypadkach należy złożyć odpowiednie dokumenty do departamentu rachunkowości Ministerstwa Finansów na adres ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa.

Dokładne wymogi w tym zakresie określa rozporządzenie ministra finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 120, poz. 1022 z późn. zm.).

Dokumentacja

Osoby ubiegające się o wydanie certyfikatu księgowego lub o zakwalifikowanie do egzaminu muszą złożyć własnoręcznie podanie wniosek odpowiednio o wydanie certyfikatu księgowego lub o zakwalifikowanie do egzaminu.

Nie ma urzędowego druku ani wzoru tego dokumentu. Przepisy określają jedynie dane, które powinny być zawarte, czyli numer PESEL, a w przypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego - numer i rodzaj dokumentu potwierdzającego tożsamość. Ponadto imiona i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania.

Do podania należy dołączyć dokumenty potwierdzające posiadanie praktyki w księgowości, oraz potwierdzające posiadane wykształcenie (dyplom lub świadectwo).

W przypadku gdy kandydat będzie chciał przedstawić kopie dokumentów, powinny być one uwierzytelnione przez notariusza.

Przypomnijmy, że za praktykę w księgowości uważa się wykonywanie - na podstawie stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem ewidencji własnej działalności gospodarczej - czynności:

- o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2, 4 lub 5 ustawy o rachunkowości, na zasadach w niej określonych, tj.: prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym; wycena aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego; sporządzanie sprawozdań finansowych; lub

- w ramach badania sprawozdania finansowego pod nadzorem biegłego rewidenta.

Dlatego też dokumentami potwierdzającymi w tym przypadku może być świadectwo pracy lub zaświadczenie od pracodawcy. Jeżeli z zajmowanego stanowiska pracy nie wynika wymagana praktyka, warto przedstawić np. zakres obowiązków.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama