REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aby uzyskać certyfikat, trzeba złożyć dokumenty

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba ubiegająca się o wydanie uprawnień księgowych może złożyć kopie dokumentów poświadczających wymagane doświadczenie i wykształcenie. W tym przypadku konieczne jest poświadczenie ich przez notariusza.

Certyfikat księgowy wydawany przez ministra finansów uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Warto więc pamiętać, że uprawnia on do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług księgowych. Oznacza to, że nie ma obowiązku posiadania certyfikatu dla osób, które pracują w działach księgowości, np. na podstawie umowy o pracę.

Autopromocja

Obecnie certyfikat można otrzymać na dwa sposoby. Posiadając odpowiednie wykształcenie lub przystępując do egzaminu.

W obu przypadkach należy złożyć odpowiednie dokumenty do departamentu rachunkowości Ministerstwa Finansów na adres ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa.

Dokładne wymogi w tym zakresie określa rozporządzenie ministra finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 120, poz. 1022 z późn. zm.).

Dokumentacja

Osoby ubiegające się o wydanie certyfikatu księgowego lub o zakwalifikowanie do egzaminu muszą złożyć własnoręcznie podanie wniosek odpowiednio o wydanie certyfikatu księgowego lub o zakwalifikowanie do egzaminu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma urzędowego druku ani wzoru tego dokumentu. Przepisy określają jedynie dane, które powinny być zawarte, czyli numer PESEL, a w przypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego - numer i rodzaj dokumentu potwierdzającego tożsamość. Ponadto imiona i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania.

Do podania należy dołączyć dokumenty potwierdzające posiadanie praktyki w księgowości, oraz potwierdzające posiadane wykształcenie (dyplom lub świadectwo).

W przypadku gdy kandydat będzie chciał przedstawić kopie dokumentów, powinny być one uwierzytelnione przez notariusza.

Przypomnijmy, że za praktykę w księgowości uważa się wykonywanie - na podstawie stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem ewidencji własnej działalności gospodarczej - czynności:

- o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2, 4 lub 5 ustawy o rachunkowości, na zasadach w niej określonych, tj.: prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym; wycena aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego; sporządzanie sprawozdań finansowych; lub

- w ramach badania sprawozdania finansowego pod nadzorem biegłego rewidenta.

Dlatego też dokumentami potwierdzającymi w tym przypadku może być świadectwo pracy lub zaświadczenie od pracodawcy. Jeżeli z zajmowanego stanowiska pracy nie wynika wymagana praktyka, warto przedstawić np. zakres obowiązków.

Oświadczenie o niekaralności

Konieczne jest przesłanie przez ubiegającego się o certyfikat również oświadczenia, że posiada on pełną zdolność do czynności prawnych, korzysta z pełni praw publicznych oraz nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione umyślnie oraz za czyny określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości. Oświadczenie powinno być przez wnioskodawcę podpisane i opatrzone datą.

Wydanie certyfikatu

W przypadku złożenia podania o wydania certyfikatu rozpatrzenie powinno odbyć się w ciągu dwóch miesięcy. Jeżeli termin ten nie może być dotrzymany, wyznaczany jest nowy, o czym wnioskodawca jest informowany. Zasady te wynikają z tego, że procedura wydawania certyfikatów uprawniających do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych prowadzona jest zgodnie z terminami określonymi w kodeksie postępowania administracyjnego.

Przesunięcie terminu wiąże się często z faktem, że składana dokumentacja nie jest pełna.

Jeżeli tak się stanie, do wnioskodawcy wysyłana jest pisemna korespondencja, w której informowany jest o rodzaju uchybienia i o konieczności uzupełnienia dokumentów.

Natomiast w przypadku certyfikatów osób, które zdały egzamin, wydawane są bezpośrednio po zatwierdzeniu wyników egzaminu i rozpatrzeniu złożonych odwołań.

JAKIE DOKUMENTY ZŁOŻYĆ DO MF

• podanie o wydanie certyfikatu lub zakwalifikowanie się do egzaminu

• dokumenty potwierdzające zdobyte wykształcenie

• dokumenty potwierdzające praktykę w księgowości

• oświadczenie ubiegającego się, że posiada pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych, nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione umyślnie oraz za czyny karalne określone w ustawie o rachunkowości

Ważne!

Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, który w założeniu ma wejść w życie od 1 stycznia 2008 r. zakłada zmianę zasad wydawania certyfikatu. Zakłada on przyznawanie certyfikatu osobom, które przystąpią do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje zawodowe. Przepisy przejściowe umożliwiają jednak otrzymanie certyfikatu na dotychczasowych zasadach, czyli bez egzaminu, osobom, które złożą wniosek o jego wydanie do końca 2009 roku. Projekt zmian dostępny jest na stronach Ministerstwa Finansów

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA