REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowe Standardy Badania zwiększą jakość audytu

Polska Izba Biegłych Rewidentów
Samorząd zawodowy biegłych rewidentów
Międzynarodowe Standardy Badania zwiększą jakość audytu
Międzynarodowe Standardy Badania zwiększą jakość audytu

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Nadzoru Audytowego zatwierdziła uchwały Krajowej Rady Biegłych Rewidentów nakładające na polskich biegłych rewidentów obowiązek stosowania międzynarodowych standardów rewizji finansowej i międzynarodowego standardu kontroli jakości usług. To oznacza usługi audytorskie bardziej przemyślane i lepiej dopasowane do potrzeb konkretnego klienta.

Celem wprowadzonych zmian jest przede wszystkim wzrost jakości usług audytorskich. Decyzja o przyjęciu Międzynarodowych Standardów Badania, Międzynarodowych Standardów Usług Przeglądu, Międzynarodowych Standardów Usług Atestacyjnych Innych niż Badania i Przeglądy Historycznych Informacji Finansowych oraz Międzynarodowego Standardu Kontroli Jakości, to odpowiedź na wielostronne oczekiwania wynikające m.in. z napięć na światowych rynkach finansowych spowodowanych ostatnim kryzysem.

REKLAMA

Autopromocja

Międzynarodowe standardy promują przede wszystkim bardziej rygorystyczne i wymagające rewizje finansowe. Najważniejsza zmiana, to badanie sprawozdania finansowego oparte na ryzyku. A to wymaga od biegłych rewidentów zrozumienia jednostki i otoczenia, w jakim funkcjonuje. Proces badania przeprowadzany zgodnie z międzynarodowymi standardami badania poprzedzać powinno oszacowanie ryzyka wystąpienia istotnych nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym i to na tych czynnikach powinien skoncentrować się biegły rewident w trakcie późniejszego badania. Audytor będzie musiał więc w większym stopniu kierować się zasadami profesjonalnego osądu, a także profesjonalnego sceptycyzmu.

Na nowych standardach zyskają klienci

Ale zmianę odczują nie tylko audytorzy. Dla przedsiębiorców może to oznaczać wydłużenie procesu badania. Należy jednak pamiętać, że bardziej rozbudowane badanie, to przede wszystkim krok w kierunku pełniejszego zaspokojenia potrzeb poszczególnych klientów – ostatecznie złożony i przemyślany audyt to zysk dla właściciela badanej firmy. Przyjęte standardy przewidują, że należy kierować się zasadą proporcjonalności, a więc brać pod uwagę konieczność prowadzenia rewizji „szytej na miarę” danego klienta.

Zaletą MSRF-ów jest też to, że pozwalają na umiędzynarodowienie praktyki audytorskiej – w czasach globalnych rynków jest to zaleta nie do przecenienia.

Nie można lekceważyć faktu, że jednostki dominujące wielu znaczących na rynku światowym grup kapitałowych chcą mieć przekonanie, że sprawozdania finansowe jednostek należących do tych grup, w tym mających siedziby w Polsce, są badane zgodnie ze standardami najwyższej jakości. Przestrzeganie tych standardów ma zapewnić m.in. dokładność i porównywalność skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych i obniżyć koszty konsolidacji. Podmioty przeprowadzające rewizję finansową w tych jednostkach chcą dać to przekonanie jednostkom dominującym – wyjaśnia Antoni Kwasiborski, przewodniczący Komisji ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biegli rewidenci muszą się przygotować

Polscy biegli rewidenci będą musieli przestawić się z krajowych na międzynarodowe standardy rewizji finansowej w przeciągu niecałych trzech lat. Nowe standardy będą obowiązywać podmioty badające sprawozdania finansowe jednostek zainteresowania publicznego sporządzone za okresy kończące się 31 grudnia 2016. Dla reszty podmiotów obowiązek dotyczyć będzie badania sprawozdań sporządzonych za okresy kończące się 31 grudnia 2017. Mimo to firmy audytorskie już teraz powinny myśleć o dostosowaniu się do wykonywania usług wg nowych standardów.

Projektowana zmiana nie ma charakteru tylko formalnego. Jej cel, to głębokie przeobrażenie jakościowe, a takie jest zawsze uciążliwym i długotrwałym procesem.

KIBR od kilku lat prowadzi działania wspierające biegłych rewidentów w przejściu na nowe standardy. MSRF wchodzą w zakres obligatoryjnego doskonalenia zawodowego. Już w 2011 r. rozpoczął się cykl szkoleń dotyczących przyjęcia i wdrożenia MSRF, organizowanych w ramach współpracy KIBR z Ministerstwem Finansów oraz Bankiem Światowym w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy – mówi Józef Król, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Wprowadzone standardy są też od wielu lat dostępne w publikacjach, a ostatnio także w wersji polskiej na stronie internetowej KIBR.

Mniejsze firmy audytorskie otrzymają wsparcie

W wydanym na początku kwietnia komunikacie KNA wyraziła oczekiwanie dalszego wsparcia we wdrażaniu nowych standardów rewizji finansowej zarówno dla biegłych rewidentów jak i podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych.

Większość audytorów dobrze zna te zasady, a część już nawet je stosuje, ponieważ w przypadku jednostek zaufania publicznego badania czy w sprawach nieuregulowanych w krajowych standardach rewizji finansowej prowadzone były właśnie w oparciu o międzynarodowe standardy. Wsparcie potrzebne jest przede wszystkim mniejszym jednostkom – dodaje prezes KRBR.

Stąd też decyzja samorządu o nawiązaniu na początku 2015 roku współpracy z firmą oferującą oprogramowanie do badania zgodne z międzynarodowymi standardami rewizji finansowej. Dzięki temu firmy audytorskie będą mogły nabyć program na preferencyjnych warunkach, co jest zwłaszcza istotne dla małych i średnich podmiotów. Pomoc w zrozumieniu MSB była też głównym celem uruchomienia pod koniec ubiegłego roku działu „Konsultacji KIBR”, w ramach którego biegli rewidenci mają możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji merytorycznych z zakresu stosowania krajowych i międzynarodowych standardów rewizji finansowej oraz standardów etycznych obowiązujących biegłych rewidentów.

Zwieńczenie wieloletniego procesu

Zatwierdzenie 1 kwietnia 2015 r. przez Komisję Nadzoru Audytowego uchwały Krajowej Rady kończy złożony proces przyjęcia Międzynarodowych Standardów Badania do polskiego prawa, który rozpoczął się jeszcze w 2011 roku. Warto przypomnieć, że jednym z obowiązków Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w ramach członkostwa w Międzynarodowej Federacji Księgowych są działania w celu wprowadzenia do polskiego systemu prawnego międzynarodowych standardów wydawanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej i Usług Atestacyjnych.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w ordynacji podatkowej od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR. Ponad 50 różnych zmian w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA