REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowe Standardy Badania zwiększą jakość audytu

Polska Izba Biegłych Rewidentów
Samorząd zawodowy biegłych rewidentów
Międzynarodowe Standardy Badania zwiększą jakość audytu
Międzynarodowe Standardy Badania zwiększą jakość audytu

REKLAMA

Komisja Nadzoru Audytowego zatwierdziła uchwały Krajowej Rady Biegłych Rewidentów nakładające na polskich biegłych rewidentów obowiązek stosowania międzynarodowych standardów rewizji finansowej i międzynarodowego standardu kontroli jakości usług. To oznacza usługi audytorskie bardziej przemyślane i lepiej dopasowane do potrzeb konkretnego klienta.

Celem wprowadzonych zmian jest przede wszystkim wzrost jakości usług audytorskich. Decyzja o przyjęciu Międzynarodowych Standardów Badania, Międzynarodowych Standardów Usług Przeglądu, Międzynarodowych Standardów Usług Atestacyjnych Innych niż Badania i Przeglądy Historycznych Informacji Finansowych oraz Międzynarodowego Standardu Kontroli Jakości, to odpowiedź na wielostronne oczekiwania wynikające m.in. z napięć na światowych rynkach finansowych spowodowanych ostatnim kryzysem.

Międzynarodowe standardy promują przede wszystkim bardziej rygorystyczne i wymagające rewizje finansowe. Najważniejsza zmiana, to badanie sprawozdania finansowego oparte na ryzyku. A to wymaga od biegłych rewidentów zrozumienia jednostki i otoczenia, w jakim funkcjonuje. Proces badania przeprowadzany zgodnie z międzynarodowymi standardami badania poprzedzać powinno oszacowanie ryzyka wystąpienia istotnych nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym i to na tych czynnikach powinien skoncentrować się biegły rewident w trakcie późniejszego badania. Audytor będzie musiał więc w większym stopniu kierować się zasadami profesjonalnego osądu, a także profesjonalnego sceptycyzmu.

Na nowych standardach zyskają klienci

Ale zmianę odczują nie tylko audytorzy. Dla przedsiębiorców może to oznaczać wydłużenie procesu badania. Należy jednak pamiętać, że bardziej rozbudowane badanie, to przede wszystkim krok w kierunku pełniejszego zaspokojenia potrzeb poszczególnych klientów – ostatecznie złożony i przemyślany audyt to zysk dla właściciela badanej firmy. Przyjęte standardy przewidują, że należy kierować się zasadą proporcjonalności, a więc brać pod uwagę konieczność prowadzenia rewizji „szytej na miarę” danego klienta.

Zaletą MSRF-ów jest też to, że pozwalają na umiędzynarodowienie praktyki audytorskiej – w czasach globalnych rynków jest to zaleta nie do przecenienia.

Autopromocja

Nowoczesne biuro rachunkowe. Organizacja. Renoma. Odpowiedzialność. Współpraca z klientem

Kup książkę:

Nowoczesne biuro rachunkowe. Organizacja. Renoma. Odpowiedzialność. Współpraca z klientem

Nie można lekceważyć faktu, że jednostki dominujące wielu znaczących na rynku światowym grup kapitałowych chcą mieć przekonanie, że sprawozdania finansowe jednostek należących do tych grup, w tym mających siedziby w Polsce, są badane zgodnie ze standardami najwyższej jakości. Przestrzeganie tych standardów ma zapewnić m.in. dokładność i porównywalność skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych i obniżyć koszty konsolidacji. Podmioty przeprowadzające rewizję finansową w tych jednostkach chcą dać to przekonanie jednostkom dominującym – wyjaśnia Antoni Kwasiborski, przewodniczący Komisji ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biegli rewidenci muszą się przygotować

Polscy biegli rewidenci będą musieli przestawić się z krajowych na międzynarodowe standardy rewizji finansowej w przeciągu niecałych trzech lat. Nowe standardy będą obowiązywać podmioty badające sprawozdania finansowe jednostek zainteresowania publicznego sporządzone za okresy kończące się 31 grudnia 2016. Dla reszty podmiotów obowiązek dotyczyć będzie badania sprawozdań sporządzonych za okresy kończące się 31 grudnia 2017. Mimo to firmy audytorskie już teraz powinny myśleć o dostosowaniu się do wykonywania usług wg nowych standardów.

Projektowana zmiana nie ma charakteru tylko formalnego. Jej cel, to głębokie przeobrażenie jakościowe, a takie jest zawsze uciążliwym i długotrwałym procesem.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

KIBR od kilku lat prowadzi działania wspierające biegłych rewidentów w przejściu na nowe standardy. MSRF wchodzą w zakres obligatoryjnego doskonalenia zawodowego. Już w 2011 r. rozpoczął się cykl szkoleń dotyczących przyjęcia i wdrożenia MSRF, organizowanych w ramach współpracy KIBR z Ministerstwem Finansów oraz Bankiem Światowym w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy – mówi Józef Król, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Wprowadzone standardy są też od wielu lat dostępne w publikacjach, a ostatnio także w wersji polskiej na stronie internetowej KIBR.

Mniejsze firmy audytorskie otrzymają wsparcie

W wydanym na początku kwietnia komunikacie KNA wyraziła oczekiwanie dalszego wsparcia we wdrażaniu nowych standardów rewizji finansowej zarówno dla biegłych rewidentów jak i podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Większość audytorów dobrze zna te zasady, a część już nawet je stosuje, ponieważ w przypadku jednostek zaufania publicznego badania czy w sprawach nieuregulowanych w krajowych standardach rewizji finansowej prowadzone były właśnie w oparciu o międzynarodowe standardy. Wsparcie potrzebne jest przede wszystkim mniejszym jednostkom – dodaje prezes KRBR.

Stąd też decyzja samorządu o nawiązaniu na początku 2015 roku współpracy z firmą oferującą oprogramowanie do badania zgodne z międzynarodowymi standardami rewizji finansowej. Dzięki temu firmy audytorskie będą mogły nabyć program na preferencyjnych warunkach, co jest zwłaszcza istotne dla małych i średnich podmiotów. Pomoc w zrozumieniu MSB była też głównym celem uruchomienia pod koniec ubiegłego roku działu „Konsultacji KIBR”, w ramach którego biegli rewidenci mają możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji merytorycznych z zakresu stosowania krajowych i międzynarodowych standardów rewizji finansowej oraz standardów etycznych obowiązujących biegłych rewidentów.

Zwieńczenie wieloletniego procesu

Zatwierdzenie 1 kwietnia 2015 r. przez Komisję Nadzoru Audytowego uchwały Krajowej Rady kończy złożony proces przyjęcia Międzynarodowych Standardów Badania do polskiego prawa, który rozpoczął się jeszcze w 2011 roku. Warto przypomnieć, że jednym z obowiązków Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w ramach członkostwa w Międzynarodowej Federacji Księgowych są działania w celu wprowadzenia do polskiego systemu prawnego międzynarodowych standardów wydawanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej i Usług Atestacyjnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  REKLAMA