REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Księgowego - podsumowanie ostatniego roku pełnego zmian

Rok podsumowań i prognozy z okazji Dnia Księgowego
Rok podsumowań i prognozy z okazji Dnia Księgowego
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 9 czerwca przypada Dzień Księgowego. Z tej okazji życzymy wszystkim księgowym spełnienia marzeń tych zawodowych, jak i prywatnych! Przy tej okazji przypominamy również główne zmiany prawne, które wpłynęły i dopiero wpłyną na codzienną pracę księgowych – ludzi, bez których żaden biznes nie może się obejść. Co się wydarzyło i co nas czeka w nadchodzącym roku?

Autopromocja

Z okazji Dnia Księgowego życzymy Wam samych sukcesów zawodowych, zadowolenia z pracy, bezbłędnych rozliczeń, oraz szczęścia i pełni radości w życiu prywatnym.  Przygotowaliśmy dla Was bezpłatną strefę, w której można skorzystać z topowych produktów zupełnie ZA DARMO!

Wśród księgowych przeważają opinie, że rok od ostatniego Dnia Księgowego to czas trudny. Pojawiło się wiele nowelizacji przepisów, które miały bezpośredni wpływ na prowadzenie księgowości i rozliczenia przedsiębiorstw. Księgowi są raczej zgodni, że przepisy w Polsce są skomplikowane, a dynamika wprowadzanych zmian zbyt duża. Co czeka księgowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co czeka księgowych i przedsiębiorców?

1. Odwrotne obciążenie VAT coraz bardziej powszechne. Od 1 lipca br. znacznie szerzej stosowana będzie procedura odwrotnego obciążenia VAT, obejmie ona bowiem transakcje sprzedaży sprzętu elektronicznego: laptopów, tabletów oraz smartfonów. Innymi słowy, obowiązek rozliczenia i zapłaty do urzędu VAT naliczonego sprzedawcy w przypadku tych transakcji zostanie przeniesiony na księgowego po stronie kupującego.

2. Odliczymy 50% VAT od paliwa. Zmiana zapowiedziana przed ponad rokiem wejdzie w życie 1 lipca. Przedsiębiorcy będą mogli odliczać połowę VAT naliczonego przy zakupach paliwa do pojazdów służbowych. Księgowym przybędzie niewątpliwie pracy, za to przedsiębiorcy podreperują nieco swoje finanse.

Kobiety pracujące w księgowości zarabiają więcej od mężczyzn

3. Ordynacja Podatkowa – oby szybko, oby sprawnie. Kwestia Ordynacji Podatkowej jest dyskutowana od ponad dwóch lat aż w końcu stała się ona przedmiotem rozgrywki politycznej. Miejmy nadzieję, że po wyborach parlamentarnych dobre pomysły w końcu przejdą w fazę wdrożeniową i przedsiębiorcy odczują zmiany na lepsze. Dziś znamy przynajmniej osiem wersji projektu Ordynacji, a mimo to dziś jest zbyt wcześnie, by mówić o jakichkolwiek realnych konkretach czy terminach. Pozostaje mieć nadzieję, że pozytywne zmiany nadejdą w ciągu roku.

4. Rok prezentów, nadzieją na spokój? A propos zmian, czas do kolejnego Dnia Księgowego może być wyjątkowo spokojny. Przed nami najważniejsze wybory – do parlamentu, a okres kampanii to czas obietnic i rozdawnictwa. Polska z dobrymi wynikami makroekonomicznymi ma większe szanse na zmiany, na luzowanie polityki fiskalnej i upraszczanie przepisów.

Polecamy: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Najważniejsze zmiany w mijającym roku:

Pierwsza połowa 2014 r., po dużej nowelizacji ustawy o VAT, upłynęła pod znakiem adaptacji do nowych zasad ustalania momentu powstawania obowiązku podatkowego oraz nowych zasad fakturowania. A oto wykaz innych ważnych zmian z ostatnich 12 miesięcy:

1. Deregulacja zawodu księgowego i doradcy podatkowego. W 2014 w Polsce „uwolniono” niektóre zawody, w tym m.in. księgowego i doradców podatkowych. Przez środowisko i media przetoczyła się fala dyskusji i różnych opinii, co dalej czeka przedsiębiorców, którzy mogą być obsługiwani przez „przypadkowych specjalistów” ze świeżo założonych biur rachunkowych. Jest zbyt wcześnie, by oceniać konsekwencje uwolnienia obu zawodów. Z pewnością natomiast najlepszym weryfikatorem jakości pracy księgowych pozostanie sam rynek. Oby tylko bez szkody dla kieszeni przedsiębiorców.

2. Uproszczona rachunkowość dla małych firm. Od 5 września ub. r. obowiązują zmiany w ustawie o rachunkowości. Wprowadzono nową kategorię podmiotów gospodarczych, tzw. jednostki mikro (zwane również mikropodmiotami), które mogą prowadzić uproszczoną sprawozdawczość finansową. Resort Finansów szacował, że dzięki tym zmianom małe firmy w Polsce zaoszczędzą ponad 17 mln zł.

3. Nowy standard e-faktury. Przed wakacjami Krajowe Wielostronne Forum Elektronicznego Fakturowania działające przy Ministerstwach Finansów i Gospodarki zarejestrowało pierwszy w Polsce standard elektronicznej faktury zgodny z wytycznymi Komisji Europejskiej. Darmowy i dostępny dla wszystkich przedsiębiorców. W ciągu kilku lat e-faktura ma się w Polsce ciągle upowszechniać, dlatego cieszyć powinna rządowa inicjatywa popularyzacji standardów e-fakturowania.

Odpowiedzialność karnoskarbowa księgowego

4. Uproszczenie: stałe kwoty świadczeń pracowniczych przy użytkowaniu pojazdów. Gdy pracownik używa samochodu służbowego na potrzeby prywatne, stanowi to jego nieodpłatne świadczenie (przychód) i podlega opodatkowaniu (art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W styczniu br. weszła w życie ustawa z dn. 7 listopada 2014 o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która uprościła sposób rozliczania takich świadczeń. Wprowadzono stałe kwoty świadczenia zależne od pojemności silnika pojazdu: 250 i 450 zł miesięcznie odpowiednio dla samochodów o pojemności silnika do 1600 lub powyżej 1600 cm3.

5. Prostsze księgowanie zaliczek rejestrowanych przez kasy. Na mocy wspomnianej wyżej ustawy wprowadzono możliwość ujmowania jako przychody ze sprzedaży zaliczek rejestrowanych za pomocą kas fiskalnych. Przed 2015 r. zaliczki rejestrowane w kasach należało księgować jako przychody przyszłych okresów (czyli księgowano je odrębnie od właściwej sprzedaży), co przysparzało księgowym więcej operacji.

6. Niektóre deklaracje tylko w formie elektronicznej. Od stycznia 2015 r. przedsiębiorcy zatrudniający 5 i więcej pracowników muszą składać niektóre deklaracje (m.in. PIT-11, PIT-8C, PIT-40 i PIT-4R) wyłącznie przez Internet (na mocy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Księgowy zastąpi doradcę podatkowego przy świadczeniu większości usług

7. Odliczanie 100% VAT od zakupu auta. Ubiegły rok kojarzy się z możliwością odliczania pełnego VAT od zakupu pojazdów. Ustawodawca dopuścił taką możliwość dla tych samochodów, które są wykorzystywane wyłącznie do celów służbowych (pojazdy nie mogą np. służyć pracownikom w dojeździe do pracy i z pracy do domu). Dla pojazdów z pełnym odliczeniem przedsiębiorstwa zmuszone są prowadzić skrupulatną dokumentację przebiegu, a media do dziś roztaczają mroczne wizje kontroli skarbowej i dotkliwych kar nakładanych w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości.

8. Proporcje w odliczaniu VAT przez podatników prowadzących tzw. sprzedaż mieszaną (sprzedających towary i/lub usługi zwolnione i niezwolnione z podatku VAT). Pod koniec 2014 r. wiele wątpliwości podatników budziło odliczanie VAT według indywidulanie określanej proporcji (możliwość odliczania podatku jedynie od tej części zakupów, która jest niezbędna do prowadzenia opodatkowanej działalności przedsiębiorcy).

9. Wyrok Sądu Najwyższego: składki ZUS od kontraktów menedżerskich. Chodzi o wyrok SN z 12 listopada 2014 r., który otwiera ZUS drogę do upominania się o składki od wynagrodzeń menedżerskich (umowy zlecenia). Ponieważ w tych przypadkach ZUS może skutecznie dochodzić zapłaty składek za okres do 5 lat, księgowym może to również spędzać sen z powiek.

A czego nie udało się wdrożyć?

1. Wciąż nie mamy nowej Ordynacji Podatkowej. Szkoda, że zamiast realnych zmian, temat nowej ordynacji podatkowej stał się w końcu przedmiotem rozgrywki politycznej. Temat podnoszony przez ponad dwa lata nie doczekał się realizacji. Przed nami wybory – zobaczymy co dalej…

2. Stawki VAT nie zmniejszyły się. Wbrew zapowiedziom Ministra Finansów sprzed kilku lat, rok obecny przywitał nas z dotychczasowymi stawkami VAT utrzymanymi na wyższym poziomie. I tak też pozostanie co najmniej do końca 2016 r.

3. Różne stawki dla „lepszych” i „gorszych” podatników. Fiskus ostatecznie nie wprowadził zróżnicowanych stawek odsetek ustawowych. Ich poziom miał zależeć od postawy podatnika. Ciekawy projekt, który być może doczeka się wdrożenia przy okazji wprowadzenia nowej Ordynacji Podatkowej.

4. „To co planowano osiągnąć w trzy lata, ten rząd zrobi w 12 miesięcy." To pamiętne zdanie pani premier, która objęła urząd 22 września ub. r. Rok jeszcze nie minął, więc pozostaje nam cierpliwie czekać.

Życzmy wszystkim księgowym spokojnego roku, prawdziwych uproszczeń w przepisach, samych zamkniętych bilansów i wyłącznie rentownych pracodawców!

Źródło: Sage sp. z o.o.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Sage sp. z o.o

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  REKLAMA