REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Księgowego - podsumowanie ostatniego roku pełnego zmian

Rok podsumowań i prognozy z okazji Dnia Księgowego
Rok podsumowań i prognozy z okazji Dnia Księgowego
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 9 czerwca przypada Dzień Księgowego. Z tej okazji życzymy wszystkim księgowym spełnienia marzeń tych zawodowych, jak i prywatnych! Przy tej okazji przypominamy również główne zmiany prawne, które wpłynęły i dopiero wpłyną na codzienną pracę księgowych – ludzi, bez których żaden biznes nie może się obejść. Co się wydarzyło i co nas czeka w nadchodzącym roku?

REKLAMA

Autopromocja

Z okazji Dnia Księgowego życzymy Wam samych sukcesów zawodowych, zadowolenia z pracy, bezbłędnych rozliczeń, oraz szczęścia i pełni radości w życiu prywatnym.  Przygotowaliśmy dla Was bezpłatną strefę, w której można skorzystać z topowych produktów zupełnie ZA DARMO!

Wśród księgowych przeważają opinie, że rok od ostatniego Dnia Księgowego to czas trudny. Pojawiło się wiele nowelizacji przepisów, które miały bezpośredni wpływ na prowadzenie księgowości i rozliczenia przedsiębiorstw. Księgowi są raczej zgodni, że przepisy w Polsce są skomplikowane, a dynamika wprowadzanych zmian zbyt duża. Co czeka księgowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co czeka księgowych i przedsiębiorców?

1. Odwrotne obciążenie VAT coraz bardziej powszechne. Od 1 lipca br. znacznie szerzej stosowana będzie procedura odwrotnego obciążenia VAT, obejmie ona bowiem transakcje sprzedaży sprzętu elektronicznego: laptopów, tabletów oraz smartfonów. Innymi słowy, obowiązek rozliczenia i zapłaty do urzędu VAT naliczonego sprzedawcy w przypadku tych transakcji zostanie przeniesiony na księgowego po stronie kupującego.

2. Odliczymy 50% VAT od paliwa. Zmiana zapowiedziana przed ponad rokiem wejdzie w życie 1 lipca. Przedsiębiorcy będą mogli odliczać połowę VAT naliczonego przy zakupach paliwa do pojazdów służbowych. Księgowym przybędzie niewątpliwie pracy, za to przedsiębiorcy podreperują nieco swoje finanse.

Kobiety pracujące w księgowości zarabiają więcej od mężczyzn

3. Ordynacja Podatkowa – oby szybko, oby sprawnie. Kwestia Ordynacji Podatkowej jest dyskutowana od ponad dwóch lat aż w końcu stała się ona przedmiotem rozgrywki politycznej. Miejmy nadzieję, że po wyborach parlamentarnych dobre pomysły w końcu przejdą w fazę wdrożeniową i przedsiębiorcy odczują zmiany na lepsze. Dziś znamy przynajmniej osiem wersji projektu Ordynacji, a mimo to dziś jest zbyt wcześnie, by mówić o jakichkolwiek realnych konkretach czy terminach. Pozostaje mieć nadzieję, że pozytywne zmiany nadejdą w ciągu roku.

4. Rok prezentów, nadzieją na spokój? A propos zmian, czas do kolejnego Dnia Księgowego może być wyjątkowo spokojny. Przed nami najważniejsze wybory – do parlamentu, a okres kampanii to czas obietnic i rozdawnictwa. Polska z dobrymi wynikami makroekonomicznymi ma większe szanse na zmiany, na luzowanie polityki fiskalnej i upraszczanie przepisów.

Polecamy: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Najważniejsze zmiany w mijającym roku:

Pierwsza połowa 2014 r., po dużej nowelizacji ustawy o VAT, upłynęła pod znakiem adaptacji do nowych zasad ustalania momentu powstawania obowiązku podatkowego oraz nowych zasad fakturowania. A oto wykaz innych ważnych zmian z ostatnich 12 miesięcy:

1. Deregulacja zawodu księgowego i doradcy podatkowego. W 2014 w Polsce „uwolniono” niektóre zawody, w tym m.in. księgowego i doradców podatkowych. Przez środowisko i media przetoczyła się fala dyskusji i różnych opinii, co dalej czeka przedsiębiorców, którzy mogą być obsługiwani przez „przypadkowych specjalistów” ze świeżo założonych biur rachunkowych. Jest zbyt wcześnie, by oceniać konsekwencje uwolnienia obu zawodów. Z pewnością natomiast najlepszym weryfikatorem jakości pracy księgowych pozostanie sam rynek. Oby tylko bez szkody dla kieszeni przedsiębiorców.

2. Uproszczona rachunkowość dla małych firm. Od 5 września ub. r. obowiązują zmiany w ustawie o rachunkowości. Wprowadzono nową kategorię podmiotów gospodarczych, tzw. jednostki mikro (zwane również mikropodmiotami), które mogą prowadzić uproszczoną sprawozdawczość finansową. Resort Finansów szacował, że dzięki tym zmianom małe firmy w Polsce zaoszczędzą ponad 17 mln zł.

3. Nowy standard e-faktury. Przed wakacjami Krajowe Wielostronne Forum Elektronicznego Fakturowania działające przy Ministerstwach Finansów i Gospodarki zarejestrowało pierwszy w Polsce standard elektronicznej faktury zgodny z wytycznymi Komisji Europejskiej. Darmowy i dostępny dla wszystkich przedsiębiorców. W ciągu kilku lat e-faktura ma się w Polsce ciągle upowszechniać, dlatego cieszyć powinna rządowa inicjatywa popularyzacji standardów e-fakturowania.

Odpowiedzialność karnoskarbowa księgowego

4. Uproszczenie: stałe kwoty świadczeń pracowniczych przy użytkowaniu pojazdów. Gdy pracownik używa samochodu służbowego na potrzeby prywatne, stanowi to jego nieodpłatne świadczenie (przychód) i podlega opodatkowaniu (art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W styczniu br. weszła w życie ustawa z dn. 7 listopada 2014 o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która uprościła sposób rozliczania takich świadczeń. Wprowadzono stałe kwoty świadczenia zależne od pojemności silnika pojazdu: 250 i 450 zł miesięcznie odpowiednio dla samochodów o pojemności silnika do 1600 lub powyżej 1600 cm3.

5. Prostsze księgowanie zaliczek rejestrowanych przez kasy. Na mocy wspomnianej wyżej ustawy wprowadzono możliwość ujmowania jako przychody ze sprzedaży zaliczek rejestrowanych za pomocą kas fiskalnych. Przed 2015 r. zaliczki rejestrowane w kasach należało księgować jako przychody przyszłych okresów (czyli księgowano je odrębnie od właściwej sprzedaży), co przysparzało księgowym więcej operacji.

6. Niektóre deklaracje tylko w formie elektronicznej. Od stycznia 2015 r. przedsiębiorcy zatrudniający 5 i więcej pracowników muszą składać niektóre deklaracje (m.in. PIT-11, PIT-8C, PIT-40 i PIT-4R) wyłącznie przez Internet (na mocy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Księgowy zastąpi doradcę podatkowego przy świadczeniu większości usług

7. Odliczanie 100% VAT od zakupu auta. Ubiegły rok kojarzy się z możliwością odliczania pełnego VAT od zakupu pojazdów. Ustawodawca dopuścił taką możliwość dla tych samochodów, które są wykorzystywane wyłącznie do celów służbowych (pojazdy nie mogą np. służyć pracownikom w dojeździe do pracy i z pracy do domu). Dla pojazdów z pełnym odliczeniem przedsiębiorstwa zmuszone są prowadzić skrupulatną dokumentację przebiegu, a media do dziś roztaczają mroczne wizje kontroli skarbowej i dotkliwych kar nakładanych w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości.

8. Proporcje w odliczaniu VAT przez podatników prowadzących tzw. sprzedaż mieszaną (sprzedających towary i/lub usługi zwolnione i niezwolnione z podatku VAT). Pod koniec 2014 r. wiele wątpliwości podatników budziło odliczanie VAT według indywidulanie określanej proporcji (możliwość odliczania podatku jedynie od tej części zakupów, która jest niezbędna do prowadzenia opodatkowanej działalności przedsiębiorcy).

9. Wyrok Sądu Najwyższego: składki ZUS od kontraktów menedżerskich. Chodzi o wyrok SN z 12 listopada 2014 r., który otwiera ZUS drogę do upominania się o składki od wynagrodzeń menedżerskich (umowy zlecenia). Ponieważ w tych przypadkach ZUS może skutecznie dochodzić zapłaty składek za okres do 5 lat, księgowym może to również spędzać sen z powiek.

A czego nie udało się wdrożyć?

1. Wciąż nie mamy nowej Ordynacji Podatkowej. Szkoda, że zamiast realnych zmian, temat nowej ordynacji podatkowej stał się w końcu przedmiotem rozgrywki politycznej. Temat podnoszony przez ponad dwa lata nie doczekał się realizacji. Przed nami wybory – zobaczymy co dalej…

2. Stawki VAT nie zmniejszyły się. Wbrew zapowiedziom Ministra Finansów sprzed kilku lat, rok obecny przywitał nas z dotychczasowymi stawkami VAT utrzymanymi na wyższym poziomie. I tak też pozostanie co najmniej do końca 2016 r.

3. Różne stawki dla „lepszych” i „gorszych” podatników. Fiskus ostatecznie nie wprowadził zróżnicowanych stawek odsetek ustawowych. Ich poziom miał zależeć od postawy podatnika. Ciekawy projekt, który być może doczeka się wdrożenia przy okazji wprowadzenia nowej Ordynacji Podatkowej.

4. „To co planowano osiągnąć w trzy lata, ten rząd zrobi w 12 miesięcy." To pamiętne zdanie pani premier, która objęła urząd 22 września ub. r. Rok jeszcze nie minął, więc pozostaje nam cierpliwie czekać.

Życzmy wszystkim księgowym spokojnego roku, prawdziwych uproszczeń w przepisach, samych zamkniętych bilansów i wyłącznie rentownych pracodawców!

Źródło: Sage sp. z o.o.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Sage sp. z o.o
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

REKLAMA

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

Dość biurokratycznych absurdów! 14 kluczowych zmian, które uwolnią firmy od zbędnych ograniczeń

Mikro, małe i średnie firmy od lat duszą się pod ciężarem skomplikowanych przepisów i biurokratycznych wymagań. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi listę 14 postulatów, które mogą zrewolucjonizować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenia podatkowe, ograniczenie kontroli, mniej biurokracji i szybsze procedury inwestycyjne – te zmiany mogą zdecydować o przyszłości setek tysięcy przedsiębiorstw. Czy rząd odpowie na ten apel?

REKLAMA

Odliczenie w PIT zakupu smartfona, smartwatcha i tabletu jest możliwe. Kto ma takie prawo? [Ulga rehabilitacyjna 2025]

Wydatki poniesione przez podatnika z orzeczoną niepełnosprawnością na zakup telefonu komórkowego (smartfona), smartwatcha i tabletu oraz oprogramowania i baterii do tych urządzeń (a także na naprawy tych urządzeń), można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawowym warunkiem tego odliczenia jest to, by te urządzenia ułatwiały wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Takie jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentowane np. w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2024 r.

Twój e-PIT już jest! Jak szybko rozliczyć PIT i otrzymać zwrot podatku?

Usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego 2025 roku rusza. To najprostszy sposób na szybkie i wygodne rozliczenie podatku PIT za 2024 rok. Sprawdź, jakie nowości wprowadzono w tym roku i jak złożyć zeznanie w kilka kliknięć, by nie czekać na zwrot podatku!

REKLAMA