REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność karnoskarbowa księgowego

Marta Szczepkowska
Odpowiedzialność karnoskarbowa księgowego / Fot. Fotolia
Odpowiedzialność karnoskarbowa księgowego / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych przez księgowego lub inną osobę uprawnioną jest niezbędne do przepisowego prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy ten czynnik zawodzi pojawiają się sankcje zarówno cywilne, jak i karne dla zarządzających oraz osób bezpośrednio odpowiedzialnych za nierzetelnie prowadzenie ksiąg.

Księgowy zobowiązany jest do starannego prowadzenia ksiąg rachunkowych firmy, za których prawidłowość przyjmuje odpowiedzialność cywilną i karną. W przypadku wykrycia uchybień w prowadzonych księgach (niezgodność z przepisami zawartymi w ustawie o rachunkowości, przedstawienie fałszywego stanu rzeczy, przekroczenie ustalonego terminu wpłaty podatku, zatajenie działalności gospodarczej lub nieprowadzenia ksiąg) księgowy podlega karze ustalonej przez Kodeks Karny Skarbowy (k.k.s.). Odpowiedzialność za nierzetelne sprawozdanie finansowe ponosi nie tylko księgowy ale również kierownik jednostki z tytułu nadzoru.

REKLAMA

Autopromocja

Przepisy Kodeksu Karnego Skarbowego przewidują nałożenie kary grzywny bądź kary pozbawienia wolności na księgowego, który przekazuje nieprawdziwe informacje organom podatkowym.

Odpowiedzialność karna zarządu i księgowych za zakupy od nieuczciwych kontrahentów

Popełnienie przestępstwa podatkowego skutkuje nałożeniem sankcji na osobę odpowiedzialną. Reguluje to art. 61 k.k.s., który przewiduje karę grzywny w wysokości do 240 stawek dziennych za nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych, za czyn mniejszej wagi bądź za wadliwe prowadzenie ksiąg- karę grzywny za wykroczenie skarbowe. Nierzetelne informacje w księgach rachunkowych nie mogą uchodzić za dowody w postępowaniu o czym świadczy orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt: II FSK 1764/07) „Trafne było przyjęcie przez organy podatkowe, iż dokumenty księgowe podatnika są częściowo nierzetelne. Uzasadniona była więc także odmowa uznania ich - w zakwestionowanej części - za dowody w postępowaniu, co nastąpiło protokołem z dnia 22 lutego 2006 r. (k. 50 akt adm.). W rezultacie - na aprobatę zasługuje ocena wspomnianych organów oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, że sporne faktury oraz dowody wpłaty (k. 42-47 akt adm.) nie stanowią podstawy do zaliczenia ujętych w nich wydatków do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność karnoskarbowa grozi również, za nieprowadzenie lub niewłaściwe przechowywanie księgi. Za niewłaściwe przechowywanie księgi wedle przepisów uznaje się przechowywanie w innym miejscu niż miejsce prowadzenia działalności bądź w innym niż miejsce wskazane przez podatnika jako jego siedziba, przedstawicielstwo lub oddział. Jeżeli prowadzenie księgi zostało zlecone biuru rachunkowemu lub innemu uprawnionemu podmiotowi wtedy za niewłaściwe uznaje się miejsce inne niż określone w umowie z biurem rachunkowym lub wskazanym przez kierownika jednostki. W obu przypadkach zarówno nieprowadzenia lub niewłaściwego przechowywania księgi grozi kara grzywny w postaci 240 stawek dziennych. Takiej samej karze ulega podatnik, który nie poinformuje w terminie właściwego organu o prowadzeniu księgi przez doradcę podatkowego lub innego podmiotu upoważnionego. Natomiast za czyn mniejszej wagi odpowiada się jak za wykroczenie skarbowe.

Nowe zasady świadczenia usług księgowych w UE w 2016 r.

Od 1 stycznia 2015 r. k. k. s. wyróżnia nowy rodzaj wykroczenia skarbowego jakim jest niezłożenie do urzędu skarbowego w określonym ustawowo terminie sprawozdania finansowego, opinii i raportu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych. Niewywiązanie się z obowiązku złożenia w/w dokumentów grozi karą grzywny za wykroczenie skarbowe ( art. 80b k.k.s.). Kara grzywny w tej sytuacji może wynieść od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Natomiast w sytuacji popełnienia przestępstwa skarbowego od 2015 r. kara grzywny została ustalona tj. od 10 do 720 stawek dziennych. Na skutek wprowadzenia tego przepisu, ustawodawca zdefiniował czym są niezbędne dokumenty, tak aby podatnik miał jasno sprecyzowane, kiedy wypełnił zobowiązanie, czy dokumenty, które złożył są odpowiednie czy też jest narażony na karę grzywny.

Niezależnie od przyjęcia przez księgowego odpowiedzialności na piśmie czy też nie, za nieprawidłowości w księgach rachunkowych odpowiada zarówno cywilnie jak i karnie, co wymusza na nim szczegółowe, sumienne oraz dokładne prowadzenie wszelkich rejestrów/ksiąg skarbowych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA