| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Biegli powinni pracować zgodnie ze standardami

Biegli powinni pracować zgodnie ze standardami

Czy na rynku usług biegłych rewidentów istnieje problem jakości?


MARCIN KRUPA

biegły rewident z Europejskiego Centrum Audytu

Biegły rewident w swoich działaniach bazuje na posiadanym doświadczeniu, wiedzy oraz tak zwanym zawodowym osądzie. Niezależnie jednak od powyższych zlecone prace powinny być realizowane z zachowaniem zasad wynikających z kodeksu etyki zawodowej, norm wykonywania zawodu biegłego rewidenta oraz Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej. Oznacza to, iż każdy biegły rewident powinien pracować według tych samych standardów, z należytą starannością. Z założenia biegły ma postępować tak, by jego działania nie przynosiły ujmy wykonywanemu zawodowi. Problemem jest jednak określenie jakości wykonanej usługi, a w zasadzie bardziej jej kwantyfikacji. Nie ma bowiem mierzalnych czynników określających jakość usług wykonanych przez biegłego.

Czy istnieje problem z jakością usług wykonywanych przez biegłego? Raczej nie. Brzmi to nieco idealistycznie. Niemniej jednak ewentualna odpowiedzialność, postępowanie dyscyplinarne i inne sankcje, jakie mogą być skutkiem źle wykonanej usługi, zachęcają biegłych do wykonywania powierzonych im prac z zachowaniem należytej staranności. W przypadku podmiotów, które zatrudniają wielu biegłych, wydawać się może, że są one w uprzywilejowanej sytuacji, gdyż wykonywane w nich usługi oraz stanowiące ich efekt finalny opinie, raporty i inne dokumenty mogą być konsultowane bądź też wspólnie realizowane przez wielu biegłych, ich asystentów, co może wpływać na bardziej dogłębną analizę stanu faktycznego.

(AP)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »