| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Standardy rachunkowości > Zmiany w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej

Zmiany w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej

Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (dalej: MSR/MSSF) kojarzą się z dużymi firmami, głównie giełdowymi. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o rachunkowości spółki – emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu powinny stosować MSR/MSSF przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Mimo to MSR/MSSF cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród księgowych.

Rosnąca popularność MSR/MSSF wynika z tego, że na mocy art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) jednostki gospodarcze w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy mogą stosować krajowe standardy rachunkowości lub - w przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego - mogą stosować MSR. Ze względu na bardzo szeroki zakres przewidywanych transakcji i dotyczących ich rozwiązań MSR/MSSF mogą być przydatne dla osób prowadzących księgi rachunkowe. Niestety obecnie na rynku dostępne są MSR/MSSF 2007, które w większości zostały znowelizowane lub zaktualizowane. Dlatego warto śledzić zmiany rozporządzeń Komisji UE w tej sprawie, publikowane w Dzienniku Urzędowym UE.

Uwaga!

Opublikowanie zmian dokonanych w MSR/MSSF przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oznacza ich przyjęcie przez Komisję UE. Nie wszystkie zmiany w MSR/MSSF są przyjmowane przez Komisję UE.

Ostatnie zmiany MSR/MSSF są wynikiem intensywnych prac Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Celem tych prac było zwiększenie porównywalności sprawozdań finansowych w skali globalnej. Do najistotniejszych zmian zaliczyć można nowelizacje MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych. Według najnowszych założeń „bilans” nie nazywa się „bilansem”, ale „sprawozdaniem z sytuacji finansowej”. Jednostka musi prezentować sprawozdanie z całkowitych dochodów według nowych szczegółowych wymagań. Może to nastąpić w dwojaki sposób:

1) jednostka prezentuje w jednym sprawozdaniu wszystkie dochody i koszty, tj. sporządza sprawozdanie z całkowitych dochodów, albo

2) jednostka prezentuje swoje dochody i koszty w rachunku zysków i strat i w oddzielnym sprawozdaniu z całkowitych dochodów.

Przedstawiamy tabelaryczne zestawienie zmian wprowadzonych w MSR/MSSF w 2009 - 2011 r.

Tabela. Nowe i zaktualizowane MSR/MSSF

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Źródło: opracowanie własne na podstawie Biuletynu MSSF, Podsumowanie roku 2009, Deloitte.

W ramach corocznych ulepszeń standardów dokonywanych przez Radę MSR Komisja Europejska przyjęła Doroczne Zmiany 2009 MSR/MSSF na podstawie rozporządzenia Komisji nr 24/2010. Większość tych zmian weszła w życie 1 stycznia 2010 r.

opr. Gyöngyvér Takáts

ekonomista

 

1 Interpretacja 9 Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej.

Czytaj także

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »