| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Standardy rachunkowości > Zmiany w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej

Zmiany w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej

Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (dalej: MSR/MSSF) kojarzą się z dużymi firmami, głównie giełdowymi. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o rachunkowości spółki – emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu powinny stosować MSR/MSSF przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Mimo to MSR/MSSF cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród księgowych.

Rosnąca popularność MSR/MSSF wynika z tego, że na mocy art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) jednostki gospodarcze w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy mogą stosować krajowe standardy rachunkowości lub - w przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego - mogą stosować MSR. Ze względu na bardzo szeroki zakres przewidywanych transakcji i dotyczących ich rozwiązań MSR/MSSF mogą być przydatne dla osób prowadzących księgi rachunkowe. Niestety obecnie na rynku dostępne są MSR/MSSF 2007, które w większości zostały znowelizowane lub zaktualizowane. Dlatego warto śledzić zmiany rozporządzeń Komisji UE w tej sprawie, publikowane w Dzienniku Urzędowym UE.

Uwaga!

Opublikowanie zmian dokonanych w MSR/MSSF przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oznacza ich przyjęcie przez Komisję UE. Nie wszystkie zmiany w MSR/MSSF są przyjmowane przez Komisję UE.

Ostatnie zmiany MSR/MSSF są wynikiem intensywnych prac Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Celem tych prac było zwiększenie porównywalności sprawozdań finansowych w skali globalnej. Do najistotniejszych zmian zaliczyć można nowelizacje MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych. Według najnowszych założeń „bilans” nie nazywa się „bilansem”, ale „sprawozdaniem z sytuacji finansowej”. Jednostka musi prezentować sprawozdanie z całkowitych dochodów według nowych szczegółowych wymagań. Może to nastąpić w dwojaki sposób:

1) jednostka prezentuje w jednym sprawozdaniu wszystkie dochody i koszty, tj. sporządza sprawozdanie z całkowitych dochodów, albo

2) jednostka prezentuje swoje dochody i koszty w rachunku zysków i strat i w oddzielnym sprawozdaniu z całkowitych dochodów.

Przedstawiamy tabelaryczne zestawienie zmian wprowadzonych w MSR/MSSF w 2009 - 2011 r.

Tabela. Nowe i zaktualizowane MSR/MSSF

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Źródło: opracowanie własne na podstawie Biuletynu MSSF, Podsumowanie roku 2009, Deloitte.

W ramach corocznych ulepszeń standardów dokonywanych przez Radę MSR Komisja Europejska przyjęła Doroczne Zmiany 2009 MSR/MSSF na podstawie rozporządzenia Komisji nr 24/2010. Większość tych zmian weszła w życie 1 stycznia 2010 r.

opr. Gyöngyvér Takáts

ekonomista

 

1 Interpretacja 9 Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyrankiewicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK