reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Ostatni dzień na złożenie VAT-7 - nowe zasady odliczania VAT od aut

Ostatni dzień na złożenie VAT-7 - nowe zasady odliczania VAT od aut

Dziś - 26 maja 2014 r. upływa termin złożenia deklaracji VAT-7 za kwiecień. W tej deklaracji podatnicy po raz pierwszy odliczą VAT od samochodów i wydatków eksploatacyjnych na nowych, obowiązujących od 1 kwietnia zasadach. Jak zrobić to bez błędu?

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe zasady odliczania VAT od wydatków związanych z samochodami o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.  Podatnik może odliczać 100% VAT w przypadku gdy będzie wykorzystywał taki samochód wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeżeli podatnik podjął decyzję, że będzie wykorzystywał samochód zarówno na cele prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych może odliczyć tylko 50% VAT. Ograniczenie to dotyczy wydatków poniesionych na nabycie, import, najem, leasing samochodów, a także na zakup paliw do napędu oraz innych wydatków eksploatacyjnych oraz usług (np. naprawy, czy konserwacje).

Polecamy:  Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Nowe przepisy umożliwiły również podatnikom odliczanie VAT od paliwa nabywanego do samochodów osobowych, ale tylko w przypadku gdy są one wykorzystywane wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeżeli samochód osobowy służy zarówno prowadzonej działalności gospodarczej jak i celom prywatnym, podatnika będzie mógł odliczyć 50% VAT od nabywanego do niego paliwa dopiero od 1 lipca 2015 r. 

Warto pamiętać, że podatnicy VAT, chcący odliczać 100% VAT od samochodów wykorzystywanych wyłącznie do swojej działalności muszą złożyć do urzędu skarbowego informację VAT-26 w terminie 7 dni od daty poniesienia pierwszego wydatku związanego z tymi pojazdami.

Zapisz się na nasz newsletter

Po raz pierwszy rozliczenia VAT od samochodów na nowych zasadach podatnicy dokonają w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2014 r. Termin jej złożenia upływa 26 maja 2014 r. (25 maja przypada bowiem w niedzielę).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 09.07.2014

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Oferta specjalna – Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN + program378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama