REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Środki trwałe małżonków

REKLAMA

Czy można amortyzować składnik należący do majątku odrębnego małżonka? Jak ustalić wartość początkową środka trwałego przejętego z firmy małżonka?
Prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza w niewielkim rozmiarze, odbywa się najczęściej przy wykorzystaniu rzeczowych elementów majątku własnego podatnika. Jeżeli przedsiębiorca pozostaje w związku małżeńskim, to wprowadzanie tych składników majątkowych do ewidencji środków trwałych, ustalenie ich wartości początkowej oraz gospodarcze wykorzystywanie powinno następować z uwzględnieniem stosunków majątkowych panujących między małżonkami.

Małżeński ustrój majątkowy

Stosunki majątkowe małżeńskie, w tym tzw. ustrój majątkowy (definiowany jako sytuacja prawna małżonka wobec majątku drugiego małżonka), reguluje ustawa z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn.zm.). Obecnie wyróżnia się:
1) ustrój ustawowy, którym jest wspólność majątkowa;
2) ustroje umowne:
• rozszerzoną lub ograniczoną wspólność majątkową,
• rozdzielność majątkową,
• rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków;
• przymusowy ustrój majątkowy w postaci rozdzielności.
Majątek wspólny przy wspólności ustawowej obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe (z wyjątkiem elementów składowych majątków osobistych każdego z małżonków, o których mowa w art. 33 k.r.o.) nabyte w czasie trwania małżeństwa przez obydwoje z małżonków lub jednego z nich. Charakterystyczne jest, że w trakcie trwania tego ustroju żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego, jak również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych należących do niego przedmiotach.
Co do zasady, zarówno mąż, jak i żona mogą samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, przy czym przedmiotami majątkowymi wykorzystywanymi do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności zarobkowej zarządza samodzielnie ten małżonek, któremu przedmioty te wyłącznie służą. Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
Z kolei istotą rozdzielności majątkowej (we wszystkich wymienionych wariantach) jest brak majątku wspólnego – każdy z małżonków samodzielne zarządza należącymi wyłącznie do niego prawami i przedmiotami majątkowymi. Jeżeli rozdzielność następuje w trakcie trwania małżeństwa, dotychczas nabyty majątek wspólny powinien ulec podziałowi.

Składniki majątku wykorzystywane w działalności gospodarczej

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym z kryteriów zaliczenia składnika majątkowego do środków trwałych jest przysługująca podatnikowi względem tego przedmiotu własność lub współwłasność. Wynika z tego, że środkiem trwałym w firmie jednego z małżonków nie może być taki przedmiot, którego własność przysługuje wyłącznie drugiemu z małżonków.

PRZYKŁADY
1.Pomiędzy małżonkami Haliną i Janem O. istnieje ustawowa wspólność majątkowa. Halina O. jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego stała się właścicielką budynku, który obecnie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej prowadzonej przez Jana O. W związku z tym, że przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej są składowymi majątku osobistego każdego z małżonków (w tym wypadku Haliny O.), Jan O. nie może zaliczyć nieruchomości do środków trwałych swojej firmy, a tym samym nie może jej amortyzować. Aby wydatki ponoszone na bieżącą eksploatację budynku mogły zostać uznane za koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej Jana O., małżonkowie powinni zawrzeć umowę użyczenia. W tym przypadku bezpłatne udostępnienie nieruchomości nie będzie rodziło ujemnych skutków podatkowych u żadnego z małżonków. Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 2 u.p.d.o.f. nie ustala się przychodu z nieruchomości (w postaci wartości czynszowej), jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na potrzeby członków rodziny. Z kolei, w myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy, nie uważa się za przychód z działalności gospodarczej wartości świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.
2.W wyniku zawartej przed ślubem intercyzy pomiędzy Jolantą i Tomaszem Z. panuje ustrój rozdzielności majątkowej. Jolanta Z. otworzyła hurtownię przetworów owocowo-warzywnych. Do prowadzenia tej działalności niezbędny stał się samochód-chłodnia. Jolanta Z. nie posiadała jednak wystarczających środków, toteż nabycie pojazdu częściowo sfinansował Tomasz Z. W ten sposób małżonkowie Z. stali się współwłaścicielami samochodu w częściach ułamkowych, odpowiadających wartości uiszczonej ceny zakupu. Podatniczka ma prawo zaliczyć samochód-chłodnię do majątku trwałego swojej firmy, przy ustalaniu wartości początkowej powinna jednak uwzględnić treść art. 22g ust. 11 u.p.d.o.f.

Należy podkreślić, że zawieranie z małżonkiem umowy użyczenia składnika majątkowego, nabytego w czasie trwania małżeństwa ze wspólnych środków (składnika majątku wspólnego), jest bezprzedmiotowe, gdyż wspólność majątkowa daje możliwość samodzielnego zarządzania majątkiem wspólnym lub jego elementami przez każdego z małżonków z osobna.
Innym problemem, często pojawiającym się w zapytaniach kierowanych pod adresem organów podatkowych, jest możliwość zaewidencjonowania wspólnego samochodu jako środka trwałego w sytuacji, gdy jest on zarejestrowany wyłącznie na małżonka podatnika.
Amortyzacja środków trwałych objętych wspólnością majątkową
Amortyzacji podlegają zasadniczo stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
• budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
• maszyny, urządzenia i środki transportu,
• inne przedmioty
– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu, zwane środkami trwałymi. Podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Szczegółowe zasady ustalania wartości początkowej zawiera art. 22g u.p.d.o.f. Zgodnie z ustępem 11 tego przepisu, w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie. Redakcja zacytowanego przepisu jest dość niezręczna, zważywszy że wspólność majątkowa małżeńska jest rodzajem współwłasności łącznej („niepodzielnej ręki”), w której nie ustala się proporcji ani ułamków.
Jednak posiłkując się uregulowaną w art. 43 § 1 k.r.o. zasadą, zgodnie z którą udziały małżonków w majątku wspólnym są równe, można przyjąć, że jeżeli dany składnik majątku wspólnego wykorzystywany jest gospodarczo przez obydwojga małżonków równocześnie, to każdy z nich dokonuje odpisów amortyzacyjnych od połowy wartości początkowej środka trwałego. Jeżeli tylko jeden z małżonków wprowadził określony składnik majątku wspólnego do ewidencji środków trwałych, może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od jego pełnej wartości początkowej.

PRZYKŁAD
Jerzy H. jest notariuszem i na potrzeby swojej działalności gospodarczej nabył odpowiedni lokal w centrum miasta. W związku z tym, że środki finansowe przeznaczone na nabycie nieruchomości pochodziły z majątku wypracowanego w trakcie trwania małżeństwa Jerzego H. i Grażyny H., lokal stał się również elementem majątku wspólnego. Grażyna H. jest radcą prawnym, jednak nie zamierza używać przedmiotowego lokalu w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Wobec tego Jerzy H. może zakupioną nieruchomość wprowadzić do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej, którą w tym wypadku jest cena nabycia w pełnej wysokości.

Należy jeszcze raz podkreślić, iż reguła wynikająca z treści art. 22g ust. 11 u.p.d.o.f., a dotycząca ustalania wartości początkowej w proporcji do udziału we własności, odnosi się do sytuacji, gdy rzecz jest wykorzystywana jednocześnie w firmach męża i żony. Jeśli zaś składnik wspólnego majątku najpierw był środkiem trwałym w firmie jednego małżonka, a potem został przekazany do firmy drugiego małżonka, przepis ten nie ma zastosowania.
Małżonek, który zamierza wykorzystywać gospodarczo przekazaną rzecz, powinien zaewidencjonować ją w swojej firmie jako środek trwały, ustalając wartość początkową na ogólnych zasadach (z uwzględnieniem stanu i stopnia zużycia oraz ceny rynkowej środków trwałych tego samego rodzaju) i od nowa naliczać amortyzację.

PRZYKŁAD
Mąż używał w prowadzonej działalności gospodarczej (handel detaliczny) samochodu o wartości początkowej (cena nabycia) 53 000 zł. Po dwóch latach, sam nie zaprzestając działalności gospodarczej, przekazał ten samochód do działalności gospodarczej małżonki. Samochód należy do majątku wspólnego małżonków. Małżonka wprowadzając samochód do ewidencji środków trwałych jego wartość początkową powinna ustalić według wartości rynkowej z dnia wprowadzenia do swojej ewidencji.

Jeśli chodzi o gospodarcze wykorzystanie jedynie części budynku lub lokalu wchodzącej w skład majątku wspólnego, to w kwestii odpisów amortyzacyjnych będzie miał tu zastosowanie art. 22f ust. 4 u.p.d.o.f. Zgodnie z jego treścią, jeżeli tylko część nieruchomości jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej bądź wynajmowana lub wydzierżawiana – odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości, odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej gospodarczo do ogólnej powierzchni użytkowej tej nieruchomości. Wydaje się, że pomiędzy treścią zacytowanego przepisu a normą wynikającą z art. 22g ust. 11 ustawy zachodzi pewna sprzeczność, ponieważ małżonkowie wykorzystujący w odrębnie prowadzonej działalności gospodarczej ułamkowo określoną część wspólnej nieruchomości mogą amortyzować ją w przypadającej na nich proporcji, a nie w częściach równych, jakby wynikało to z art. 22g ust. 11 ustawy w związku z art. 43 § 1 k.r.o.

PRZYKŁAD
Robert B. prowadzi praktykę weterynaryjną w budynku należącym do małżeńskiego majątku wspólnego. Użytkowana przez podatnika część to około 70 proc. całej powierzchni nieruchomości. Pozostałą część wykorzystuje małżonka podatnika – Hanna B. prowadząc na własny rachunek sklep z karmą dla zwierząt. Wartość budynku, według ceny zakupu, wynosi 800 000 zł. Robert B. może więc, po wprowadzeniu nieruchomości do ewidencji środków trwałych, dokonywać odpisów amortyzacyjnych od następującej podstawy: 70% × 800 000 = = 560 000 zł, a Hanna B. od 240 000 zł (30% × 800 000).

Wśród drobnych firm rodzinnych obserwuje się częste fluktuacje, polegające na zmianie działalności:
• wykonywanej samodzielnie przez jednego lub odrębnie przez każdego małżonka na działalność wykonywaną na imię obojga małżonków,
• wykonywanej na imię obojga małżonków na działalność wykonywaną przez jednego lub odrębnie przez każdego z małżonków,
• wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków.
W powyższych sytuacjach wartość początkową środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, ujętych przed zmianą w stosownej ewidencji, ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w tej ewidencji.

PRZYKŁAD
Żona prowadziła do września 2005 r. działalność gospodarczą w zakresie usług pośrednictwa finansowego. Od października 2005 r. działalność tę przejął mąż. W ramach tej działalności żona amortyzowała samochód będący przedmiotem majątku wspólnego. Wartość początkowa wynosiła 64 230 zł. Mąż przejmując działalność żony kontynuuje amortyzację tego samochodu (ta sama wartość początkowa i metoda amortyzacji).

Indywidualna stawka amortyzacji

Jak wynika z lektury urzędowych interpretacji prawa podatkowego zamieszczanych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, przedmiotem wątpliwości podatników jest możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla środków trwałych, które uprzednio przez dłuższy czas wykorzystywane były na potrzeby prywatne małżonków.
Z treści art. 22j u.p.d.o.f. wynika, iż podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika. Środki trwałe uznaje się za używane, jeżeli podatnik udowodni (wykaże), że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy w przypadku budynków, lokali i budowli, oraz 6 miesięcy w przypadku pozostałych środków trwałych.

PRZYKŁAD
Podatniczka wprowadziła do ewidencji środków trwałych samochód osobowy będący przedmiotem wspólności majątkowej małżeńskiej. Pojazd ten (fabrycznie nowy) nabyty został 7 lat wcześniej i wykorzystywany przez małżonków do celów prywatnych.
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku, do którego podatniczka zwróciła się z pytaniem o możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej, uznał, że decydujące znaczenie w kwestii kwalifikowania środka trwałego jako używanego ma jego rzeczywiste wykorzystywanie przez co najmniej 6 miesięcy przed nabyciem. Skoro w przedmiotowej sytuacji pojazd zakupiony został jako nowy, to jego używanie przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych nie daje prawa do ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej (postanowienie z 29 maja 2006 r., nr RO-XV/415/PDOF/202-292/BD/06).

Gdy środki trwałe przynoszą dochód

Częstą praktyką jest czerpanie przez przedsiębiorców pożytków z rzeczy ruchomych lub nieruchomości figurujących w ewidencji środków trwałych. Odbywa się to na podstawie zawieranych – w ramach działalności gospodarczej – umów najmu lub dzierżawy.
Jeżeli jednak przedmiotem wymienionych powyżej kontraktów jest środek trwały, będący jednocześnie składnikiem majątku wspólnego, rodzi się pytanie: czy małżonek, który nie jest przedsiębiorcą, również uzyskuje przychód z tego tytułu, wszak pozostaje współwłaścicielem wynajmowanej lub wydzierżawianej rzeczy. Podstawę do tych wątpliwości stwarza art. 8 ust. 1 i ust. 3 u.p.d.o.f. Powołany przepis stanowi m.in., że przychody ze wspólnej własności u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.
Rozwiązanie tego dylematu znajduje się w treści art. 14 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.f., który powiada, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Wobec powyższego należy przyjąć, że wszystkie przychody, jakie przynoszą środki trwałe, bez względu na to, czy są składnikami wspólnego majątku małżeńskiego czy też nie, powinny być rozliczane wyłącznie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez tego z małżonków, który ujął te środki w ewidencji swojej firmy.

Podstawa prawna:
ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.).

Małgorzata Rymarz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!
Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

QUIZ. Zagadki księgowej. Czy potrafisz rozszyfrować te skróty? Zdobędziesz 15/15?
Księgowość to nie tylko suche cyfry i bilanse, ale przede wszystkim język, którym posługują się specjaliści tej dziedziny. Dla wielu przedsiębiorców i osób niezwiązanych z branżą finansową, terminologia księgowa może wydawać się skomplikowana i niezrozumiała. Skróty takie jak "WB", "RK" czy "US" to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którą kryje się cały świat zasad, procedur i regulacji. Współczesna księgowość to dynamicznie rozwijająca się branża, w której pojawiają się nowe terminy i skróty, takie jak chociażby "MPP". Celem tego quizu jest przybliżenie Ci niektórych z tych terminów i sprawdzenie Twojej wiedzy na temat języka księgowości. Czy jesteś gotów na wyzwanie?
Darowizna od teściów po rozwodzie. Czy jest zwolnienie jak dla najbliższej rodziny z I grupy podatkowej?

Otrzymanie darowizny pieniężnej od teściów po rozwodzie - czy nadal obowiązuje zwolnienie z podatku od darowizn dla najbliższej rodziny? Sprawdźmy, jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z darowizną od byłych teściów i czy wciąż można skorzystać z preferencji podatkowych po rozwodzie.

REKLAMA

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe. W dniu 19 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 764), przedłożoną przez Ministra Finansów. Tego samego dnia rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw dotyczący zmian w składce zdrowotnej od 2026 roku.

REKLAMA