| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Środki pieniężne na rachunkach bankowych - zapisy w księgach

Środki pieniężne na rachunkach bankowych - zapisy w księgach

Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach bankowych ewidencjonowane są na kontach zespołu 1. Analityka uzależniona jest od potrzeb jednostki, czyli od występujących zdarzeń.


Jaka wielkość płatności za dostarczone usługi musi być dokonana za pomocą rachunku bankowego? Jak zaksięgować otrzymany kredyt długoterminowy? Gdzie ujawnić błędy, jakie znalazły się w wyciągu bankowym? W jaki sposób dokonuje się inwentaryzacji posiadanych środków na rachunkach bankowych?

Zgodnie z art. 63 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 z późn.zm.) rozliczenia pieniężne przeprowadza się m.in. bezgotówkowo za pomocą papierowych lub elektronicznych nośników informacji. Mając natomiast na uwadze treść art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej trzeba pamiętać, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro. Wartość tę należy przeliczyć na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Ewidencja na kontach zespołu 1

Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach bankowych ewidencjonowane są na kontach zespołu 1. Analityka uzależniona jest od potrzeb jednostki, czyli od występujących zdarzeń. Większość jednostek wyodrębnia w ramach zespołu 1 następujące konta syntetyczne: „Bieżący rachunek bankowy”, „Rachunki bankowe lokat”, „Rachunki bankowe środków wyodrębnionych”, „Akredytywy”, „Rachunki bankowe środków pieniężnych w walutach obcych”, „Inne rachunki bankowe”, „Długoterminowe kredyty bankowe”, „Krótkoterminowe kredyty bankowe”.
Rachunek bieżący to taki rodzaj rachunku, który służy do gromadzenia środków pieniężnych i przeprowadzania rozliczeń z kontrahentami oraz z tytułów publicznoprawnych (jak np. podatki).
Konto 131 „Bieżący rachunek bankowy”, za pomocą którego prowadzi się ewidencję operacji dokonywanych na tym rachunku bankowym, może wykazywać saldo Wn lub Ma. Saldo Wn wskazuje na stan środków pieniężnych, a saldo Ma oznacza zadłużenie jednostki występujące na rachunku bieżącym wobec banku.
Podstawę zapisów księgowych na tym koncie stanowią wyciągi bankowe. Po stronie Wn konta 131 księgowane są wszelkie wpływy na ten rachunek, a po stronie Ma – wszelkie rozchody.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK