REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe obowiązki płatników od 2007 r.

REKLAMA

Od 2007 r. płatnicy będą musieli składać tylko jedną deklarację - roczną. Ustawodawca zrezygnował bowiem z obowiązku składania miesięcznych deklaracji.

Od przyszłego roku płatnicy będą musieli tylko wpłacać zaliczki na podatek dochodowy na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Termin wpłaty nie uległ zmianie. Będzie ona musiała nastąpić do 20. dnia następnego miesiąca za miesiąc, w którym zostały pobrane zaliczki.

Deklaracja roczna ma służyć weryfikacji kwot potrąconych i wpłaconych zaliczek. Jeśli bowiem wystąpi między nimi różnica, płatnik będzie musiał ją wyjaśnić w tej deklaracji.

Deklarację roczną płatnik będzie musiał złożyć do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Będzie ją przekazywał urzędowi właściwemu według miejsca zamieszkania płatnika. Jeśli płatnik nie jest osobą fizyczną, deklaracja będzie złożona urzędowi właściwemu według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności (w razie braku siedziby).

Utrzymany zostanie przy tym obowiązek przekazania deklaracji najpóźniej do dnia zaprzestania działalności przez płatnika kończącego działalność przed upływem styczniowego terminu.

Wprowadzone ułatwienia obejmą nie tylko płatników będących zakładami pracy oraz wymienionych w art. 33–35 updof. Będą mogli je stosować również płatnicy wypłacający należności z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Ci płatnicy przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy będą stosować najniższą stawkę określoną w obowiązującej w danym roku skali podatkowej. Tak jak dotychczas, wyższą stawkę będzie można zastosować na wniosek podatnika. Płatnicy ci nadal będą zwolnieni z obowiązku poboru zaliczki, jeśli podatnik oświadczy, że wykonywane usługi wchodzą w zakres jego działalności gospodarczej.

Nowością jest zwolnienie z obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od należności określonych w art. 29 updof wypłacanych nierezydentom. Będzie ono miało miejsce pod warunkiem udokumentowania miejsca zamieszkania podatnika objętego ograniczonym obowiązkiem podatkowym, prowadzącego działalność gospodarczą poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji. Dodatkowo płatnik będzie musiał uzyskać od podatnika pisemne oświadczenie, że należności te związane są z działalnością tego zakładu. Oświadczenie będzie musiało zawierać dane identyfikacyjne podatnika prowadzącego działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, a w szczególności pełną nazwę, adres i numer identyfikacji podatkowej podatnika oraz adres zagranicznego zakładu podatnika.

Ustawodawca sprecyzował też, że jeśli przychody wymienione w art. 29 updof podatnik objęty ograniczonym obowiązkiem podatkowym będzie uzyskiwał bez pośrednictwa płatnika, to na nim będzie spoczywał obowiązek wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego. Podatek ten będzie wpłacany za miesiące, w których ten przychód został uzyskany, w terminie do 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Wynika to z dodanego do art. 41 updof ust. 1b.

Od 2007 r. nie ulegnie również zmianie termin sporządzania informacji rocznych. Tak jak dotychczas, płatnicy będą musieli je sporządzić i przekazać podatnikom oraz właściwym urzędom skarbowym w terminie do końca lutego następnego roku.

Od przyszłego roku zostanie również wprowadzona możliwość opłacania zaliczek co kwartał. Będą mogli z niej skorzystać mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą. Ustawodawca zdefiniował w ustawie pojęcie małego podatnika. Będzie nim podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 000 euro (w 2007 r. jest to kwota 3 180 000).

Obowiązek wpłacania zaliczki powstanie, poczynając od kwartału, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku. Zaliczkę za ten kwartał będzie stanowił podatek obliczony od dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b updof. Natomiast zaliczka za kolejne kwartały będzie ustalana w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za poprzednie kwartały.

Z możliwości opłacania kwartalnych zaliczek będą mogli skorzystać również podatnicy opodatkowani według stawki liniowej.
Zasady ustalania wysokości zaliczek za poszczególne kwartały są dla nich identyczne. Jedyną różnicę stanowi stawka liniowa (zamiast stawki ze skali) stosowana do obliczenia wysokości należnej zaliczki.

Warunkiem skorzystania z opłacania zaliczek w odstępach kwartalnych jest zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu wpłacania zaliczek. Trzeba będzie to uczynić nie później niż do 20 lutego następnego roku. Natomiast podatnicy rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego muszą złożyć zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zawiadomienie wywoła skutek także w latach następnych, jeśli nie nastąpi rezygnacja z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek w ustawowym terminie.

• art. 32 ust. 6, art. 38 ust. 1–1b, art. 41 ust. 1–2b, art. 41a, art. 42 ust. 1–1a, art. 44 o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1354 (omówiona w artykule nowelizacja ustawy przed wysłaniem numeru Mk do drukarni nie ukazała się jeszcze w Dzienniku Ustaw)

Małgorzata Korycka
konsultant biura rachunkowego
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fiskus przesłuchuje, kreuje dowody, pisze protokół … co się może zdarzyć? Oto dlaczego warto mieć przy sobie doradcę podatkowego w czasie kontroli podatkowej, celno-skarbowej, czy postępowania podatkowego

Niedawno w prasie i mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja odnośnie skutków niezapewnienia obecności obrońcy przy różnego rodzaju czynności z udziałem podejrzanego w postępowaniu karnym. Waga udziału obrońcy dla zapewnienia praw osoby tylko podejrzanej, a tym bardziej już oskarżonej jest oczywistej nawet dla laików. To z czego jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, to fakt, że obecność zawodowego pełnomocnika może mieć kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.

Jaka stawka VAT przy sprzedaży dzieł sztuki, jeśli przy imporcie naliczono stawkę 8 proc.? Wyjaśnienia MF w związku ze zmianami od 1 stycznia 2025 r.

Stawka VAT od dzieł sztuki. Ministerstwo Finansów poinformowało, że z uwagi na to, że w Polsce i import dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków podlega opodatkowaniu obniżoną stawką VAT w wysokości 8 proc., to sprzedaż tych towarów powinna być objęta podstawową stawką podatku.

Deregulacja w Polsce: spowolnienie i nadzieje na zmiany. Podsumowanie 2024 r.

Deregulacja w Polsce: spowolnienie i nadzieje na zmiany. Podsumowanie 2024 r. Rząd zapowiadał intensywne działania w tym obszarze, ale ich realizacja napotkała liczne trudności, co spowolniło proces legislacyjny. Deregulacja pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań dla polskiej gospodarki.

Jeden miesiąc bez składek ZUS. Nie dostałeś na grudzień - możesz mieć ulgę w styczniu 2025 r.

Jak informuje Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy ZUS, w listopadzie 2024 r. przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną. Ale nawet w przypadku odmowy tej ulgi w grudniu, mogą starać się o tzw. wakacje składkowe już na styczeń 2025 r.

REKLAMA

Jakie zmiany w podatkach VAT i CIT czekają nas w 2025 r.?

W 2025 roku wejdą w życie ważne reformy, które mogą wiązać się z koniecznością wprowadzenia istotnych zmian organizacyjnych, zebrania dodatkowych danych oraz dostosowania systemów finansowo-księgowych. Na co muszą przygotować się przedsiębiorcy? Wyjaśnia Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i doradztwie w zakresie zgodności podatkowej w środowisku międzynarodowym.

VAT 2025: Nowe zasady rozliczania będą dotyczyły opakowań na napoje niezwrócone w ramach systemu kaucyjnego

System kaucyjny na opakowania na napoje zacznie działać 1 października 2025 r. Na jakich zasadach będzie rozliczany VAT od kaucji? Kiedy podatek VAT będzie wpłacany do urzędu skarbowego?

5 sposobów na rozwiązanie umowy o pracę. Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy
Świąteczne prezenty dla pracowników – rozliczenie podatkowe. Koszty, VAT, PIT

Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami. Oprócz budowania pozytywnego wizerunku firmy takie gesty wzmacniają relacje i motywują pracowników. Jednak nawet drobne upominki mogą wywoływać konsekwencje podatkowe zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla obdarowanych. Jak zatem rozliczyć prezenty dla pracowników na święta, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji?

REKLAMA

Wakacje składkowe 2025 r.: kiedy informacja, a kiedy decyzja?

Wakacje składkowe 2025 r.: kiedy informacja, a kiedy decyzja? Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował we wtorkowym komunikacie, że w grudniu przedsiębiorcy złożyli już ponad 46,9 tys. wniosków na styczeń 2025 r.

Faktura korygująca: jak długo można ją wystawić. Kiedy mija 5-letnie przedawnienie?

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

REKLAMA