reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Nowe możliwości wyboru formy opodatkowania od 2007 r.

Nowe możliwości wyboru formy opodatkowania od 2007 r.

Od 2007 r. zostanie poszerzona możliwość wyboru opodatkowania dochodów stawką liniową. Zyskają ją podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, ale tylko ci, którzy dochody ustalają na podstawie prowadzonych ksiąg.


Kto jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg

Podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej mają możliwość ustalania przychodów w dwojaki sposób. Mogą je ustalać na podstawie norm szacunkowych bądź na podstawie prowadzonych ksiąg. W tym drugim przypadku przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad przewidzianych dla pozarolniczej działalności gospodarczej.

O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku.

Jak podkreśliło Ministerstwo Finansów w piśmie z 26 sierpnia 2004 r., nr PB2/MW-066-0326-1293/04:
(…) dochód z działów specjalnych produkcji rolnej może być ustalany przy zastosowaniu norm szacunkowych tylko wówczas, gdy podatnik nie prowadzi ksiąg. W sytuacji gdy podatnik – wypełniając obowiązek nałożony przez art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości – prowadzi księgi rachunkowe, dochód z tego źródła jest ustalany na podstawie tych ksiąg (...).

Warunki stosowania liniowej stawki podatku

Nowelizacja stanowi, że aby móc korzystać z opodatkowania stawką liniową dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, trzeba będzie złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy, pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeśli rozpoczęcie prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej nastąpi w trakcie roku podatkowego, pisemne oświadczenie będzie musiało zostać złożone najpóźniej w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia tej działalności. Oświadczenie to jest skuteczne również w latach następnych – aż do momentu rezygnacji z tej formy opodatkowania. Rezygnacja taka będzie musiała nastąpić w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy.

Ponieważ nowelizacja przepisów wprowadzająca możliwość wyboru tej formy opodatkowania przez podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej wejdzie w życie w 2007 r., nie jest możliwe dotrzymanie określonego wyżej terminu złożenia oświadczenia. Dlatego w art. 18 ustawy nowelizującej została zawarta szczególna regulacja dotycząca terminu złożenia w 2007 r. oświadczenia przez tę grupę podatników.

Na podstawie tego przepisu podatnicy ci, chcąc skorzystać z liniowej stawki opodatkowania w 2007 r., stosowne oświadczenie będą musieli złożyć do 20 stycznia 2007 r.

Uproszczona forma opłacania zaliczek

Konsekwencją tych zmian będzie też możliwość korzystania przez tych podatników z opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Wynika ona z nowego brzmienia art. 44 ust. 6b updof. Na podstawie tego przepisu podatnicy ci będą mogli wpłacać zaliczki w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej z zastosowaniem stawki podatku w wysokości 19% od dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, wykazanego w zeznaniu złożonym w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o 2 lata.

• art. 1 ust. 1 pkt 9 lit. c), pkt 35, pkt 49 lit. h), pkt 50, art. 18 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588)

Anna Welsyng
doradca podatkowy
reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama