reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jaki ryczałt od najmu nieruchomości

Jaki ryczałt od najmu nieruchomości

Osoba, która wynajmuje nieruchomość prywatną, opłaca od przychodu uzyskanego z najmu podatek ryczałtowy z podziałem na dwie stawki. Przychód do kwoty 4 tys. euro jest opodatkowany stawką 8,5 proc., a powyżej tej kwoty 20-proc. podatkiem.

Osoby, które wynajmują nieruchomości niewchodzące w skład majątku firmy na cele mieszkalne lub użytkowe, powinny zgłosić do opodatkowania wykonywaną przez siebie działalność. Kwoty uzyskane z tytułu wynajmu stanowią podstawę naliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednak o tym, ile taki podatek będzie wynosił, zależy od podatnika. W przypadku gdy zgłosi chęć opodatkowania w sposób zryczałtowany (bez możliwości odliczania kosztów podatkowych), będzie zobowiązany do płacenia podatku w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego. Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego składa takie oświadczenie - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Jeżeli do 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Nie stanowi rozpoczęcia działalności w roku podatkowym całkowita lub częściowa zmiana branży lub przedmiotu działalności oraz zmiana umowy spółki lub zmiana wspólnika.

Przychody z wynajmowanej prywatnej nieruchomości małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, w odniesieniu do każdego z nich określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w majątku wspólnym (zazwyczaj jest to 50 proc.). Jednak może być opodatkowany tylko jeden małżonek, gdy złożą oni pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich. Oświadczenie małżonkowie składają najpóźniej do 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Gdy podatnicy nie złożą oświadczenia o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu, będą opodatkowani na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dla osób wynajmujących prywatne nieruchomości wynosi 8,5 proc. do kwoty stanowiącej równowartość 4 tys. euro (w 2007 roku jest to kwota 15 934 zł). Od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20 proc. przychodów.


PRZYKŁAD

OD KIEDY PŁACIĆ WYŻSZY RYCZAŁT


Umowa najmu mieszkania na kwotę 3 tys. zł miesięcznie została zawarta 1 lutego 2007 r. Pierwszy przychód wynajmujący uzyskał w lutym 2007 r. Ryczałt w wysokości 255 zł (według 8,5-proc. stawki) będzie płacony od lutego do czerwca 2007 r. Ryczałt w wysokości 600 zł (według 20-proc. stawki) natomiast będzie płacony za okres sierpień - grudzień 2007 roku. W lipcu 2007 r. w wyniku przekroczenia kwoty 4 tys. euro (15 934 zł) należy obliczyć od przychodu podatek według stawki 8,5 proc., a od nadwyżki ponad tę kwotę według stawki 20 proc., czyli za ten miesiąc podatek wyniesie razem 492 zł (79 zł + 413 zł):

- 79,39 zł = 8,5 proc. x 934 zł, czyli 15 934 zł (limit) - 15 000 zł (przychód od lutego do czerwca),

- 413,20 zł = 20 proc. x 2066 zł, czyli 18 000 zł (przychód od lutego do lipca) - 15 934 zł (limit).


BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama