reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Kredyt w księgach rachunkowych stowarzyszeń i fundacji

Kredyt w księgach rachunkowych stowarzyszeń i fundacji

Banki komercyjne posiadają bardzo szeroką gamę ofert różnego rodzaju kredytów: inwestycyjnych, konsumpcyjnych itp. Jednostki - w tym pozarządowe, prowadzące działalność gospodarczą - często też korzystają z możliwości tzw. kredytu na rachunku bieżącym.


Kredyt na rachunku bieżącym uruchamia się na prośbę klienta. Bank po przeanalizowaniu bieżącej sytuacji klienta oraz historii rachunku otwiera linię kredytową oznaczającą możliwość zadłużenia na rachunku bieżącym do określonego limitu. Linia kredytowa na ogół przyznawana jest na rok. Zwykle po roku bank - przeglądając kształtowanie się sald rachunku - odnawia linię kredytową, ale i klient może z niej zrezygnować.


Kredyt na rachunku bieżącym stanowi korzystne źródło sfinansowania bieżących wydatków w przypadku krótkotrwałego braku płynności. Płatność tego kredytu nie odbywa się według harmonogramu wpłat.


Odsetki bank zalicza od aktualnego stanu salda rachunku. Nie wydaje się to jednak dobrym rozwiązaniem do sfinansowania większych inwestycji.


Do takich większych inwestycji, np. zakupu środków trwałych lub ich ulepszenia, banki proponują kredyty inwestycyjne. Kredytów tych udziela się na parę lat. Płatności odbywają się według ustalonego przez bank harmonogramu.


Kredyt na rachunku bieżącym w księgach rachunkowych


Z punktu widzenia ewidencji księgowej kredyt na rachunku bieżącym oznacza ujemne saldo (saldo debetowe) konta „Rachunek bankowy”, tj. obroty kredytowe przekraczają obroty debetowe.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kredyty inwestycyjne w księgach rachunkowych


Przy ewidencji kredytu inwestycyjnego należy pamiętać o tym, że koszty obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu finansowania zakupu, ulepszenia środka trwałego oraz związanych z nimi różnic kursowych zwiększają wartość tego środka. Koszty te zalicza się do wartości środka trwałego do momentu oddania go do użytkowania. Ich ewidencja nastąpi na koncie „Środki trwałe w budowie” w korespondencji m.in. z kontami rozrachunkowymi.


Cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również:

1) niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy,

2) koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Uwaga!

Zgodnie z zaleceniami US GAAP, gdy środek trwały nabywany jest ze środków darowanych, odsetki nie podlegają aktywowaniu.


Reasumując:

l kredyt na rachunku bieżącym oznacza ujemne saldo na rachunku bieżącym,

l koszty obsługi sfinansowania zewnętrznego do momentu oddania środka trwałego do użytkowania podlegają aktywowaniu.

Podstawa prawna:

l ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Gyöngyvér Takáts

reklama

Czytaj także

Autor:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama