REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można odzyskać PIT od refundacji za okna

REKLAMA

Podatnicy, którzy zapłacili już PIT od zwróconych wydatków za wymianę okien, mogą złożyć korektę zeznania wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. To skutek ostatniej interpretacji ministra finansów.

Podatnicy, którzy na własny koszt wymienili stolarkę okienną, a następnie spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła im poniesione na ten cel wydatki, nie muszą już tych środków wykazywać w rocznym PIT i płacić od nich podatku. Wielu podatników odetchnie z ulgą na wiadomość o wydaniu przez MF korzystnej interpretacji ogólnej w sprawie konsekwencji podatkowych zwrotu wydatków na wymianę stolarki okiennej. Takie stanowisko minister finansów przedstawił w najnowszej interpretacji ogólnej nr DD3/033/33/ KDJ/09/209. Eksperci chwalą postawę ministra.

Autopromocja

Krok w dobrym kierunku

Aleksandra Kosonowska, starszy konsultant w Accreo Taxand, twierdzi, że ministerstwo w końcu zauważyło ugruntowaną już linię orzeczniczą sądów administracyjnych i potwierdziło, że wspominany zwrot jest neutralny podatkowo.

Również Rafał Garbarz, menedżer w Ernst & Young, stwierdza, że wydana przez ministra ogólna interpretacja podatkowa to krok w dobrym kierunku, który powinien ujednolicić podejście organów podatkowych do kwestii refundacji wydatków, dotykającej dużego grona osób.

Korekta poprzednich zeznań

Co w takim razie mogą zrobić osoby, które już podatek od otrzymanego ze spółdzielni zwrotu zapłacili? Eksperci odpowiadają, że mogą zapłacone pieniądze odzyskać.

- Z praktycznego punktu widzenia podatnicy, którzy wykazali i opodatkowali taki zwrot, będą mogli złożyć korektę zeznania oraz wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Również podatnicy, którzy nie rozliczyli się jeszcze za 2008 rok, a otrzymali informację PIT-8C o kwocie refundacji, mogą nie wykazywać tego elementu w deklaracji podatkowej - tłumaczy Rafał Garbarz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aleksandra Kosonowska dodaje, że uzasadniając wniosek, podatnicy powinni m.in. powołać się na fakt wydania przez ministra finansów pozytywnej interpretacji ogólnej.

- Złożenie tak przygotowanego wniosku nie gwarantuje, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony, jednak szanse na odzyskanie nadpłaconego podatku są duże - dodaje ekspert z Accreo Taxand.

Interpretacja ogólna

Nasi rozmówcy wskazują, że interpretacja ogólna wydana przez ministra formalnie nie chroni przed koniecznością zapłaty podatku (a tylko przed odsetkami za zwłokę i odpowiedzialnością karną skarbową).

- Interpretacja ogólna gwarantuje pełną ochronę podatnikom, ale na przyszłość, czyli dopiero ci podatnicy, którzy otrzymają zwrot wydatków w 2009 roku, będą w razie zmiany podejścia organów w pełni chronieni. Ryzyko, że urząd zakwestionuje rozliczenie podatkowe, w którym nie wykazano przychodu z tytułu zwrotu, jest jednak praktycznie niewielkie - podpowiada Aleksandra Kosonowska.

Także Rafał Garbarz zastrzega, że interpretacja ogólna może zostać zmieniona, jeżeli minister finansów stwierdzi jej nieprawidłowość. Więc należy mieć nadzieję, że nie dojdzie tutaj do rewizji stanowiska, jak to miało miejsce, przykładowo, w odniesieniu do praktyki niektórych organów podatkowych w zakresie opodatkowywania świadczeń medycznych na rzecz pracowników.

Ważne!

Składając korektę zeznania, trzeba dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty. W naszym przypadku przyczyną korekty będzie korzystna interpretacja ministra finansów. Również we wniosku o stwierdzenie nadpłaty trzeba powołać się na wydaną interpretację, podając jej sygnaturę

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA