reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można odzyskać PIT od refundacji za okna

Można odzyskać PIT od refundacji za okna

Podatnicy, którzy zapłacili już PIT od zwróconych wydatków za wymianę okien, mogą złożyć korektę zeznania wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. To skutek ostatniej interpretacji ministra finansów.

Podatnicy, którzy na własny koszt wymienili stolarkę okienną, a następnie spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła im poniesione na ten cel wydatki, nie muszą już tych środków wykazywać w rocznym PIT i płacić od nich podatku. Wielu podatników odetchnie z ulgą na wiadomość o wydaniu przez MF korzystnej interpretacji ogólnej w sprawie konsekwencji podatkowych zwrotu wydatków na wymianę stolarki okiennej. Takie stanowisko minister finansów przedstawił w najnowszej interpretacji ogólnej nr DD3/033/33/ KDJ/09/209. Eksperci chwalą postawę ministra.

Krok w dobrym kierunku

Aleksandra Kosonowska, starszy konsultant w Accreo Taxand, twierdzi, że ministerstwo w końcu zauważyło ugruntowaną już linię orzeczniczą sądów administracyjnych i potwierdziło, że wspominany zwrot jest neutralny podatkowo.

Również Rafał Garbarz, menedżer w Ernst & Young, stwierdza, że wydana przez ministra ogólna interpretacja podatkowa to krok w dobrym kierunku, który powinien ujednolicić podejście organów podatkowych do kwestii refundacji wydatków, dotykającej dużego grona osób.

Korekta poprzednich zeznań

Co w takim razie mogą zrobić osoby, które już podatek od otrzymanego ze spółdzielni zwrotu zapłacili? Eksperci odpowiadają, że mogą zapłacone pieniądze odzyskać.

- Z praktycznego punktu widzenia podatnicy, którzy wykazali i opodatkowali taki zwrot, będą mogli złożyć korektę zeznania oraz wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Również podatnicy, którzy nie rozliczyli się jeszcze za 2008 rok, a otrzymali informację PIT-8C o kwocie refundacji, mogą nie wykazywać tego elementu w deklaracji podatkowej - tłumaczy Rafał Garbarz.

Aleksandra Kosonowska dodaje, że uzasadniając wniosek, podatnicy powinni m.in. powołać się na fakt wydania przez ministra finansów pozytywnej interpretacji ogólnej.

- Złożenie tak przygotowanego wniosku nie gwarantuje, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony, jednak szanse na odzyskanie nadpłaconego podatku są duże - dodaje ekspert z Accreo Taxand.

Interpretacja ogólna

Nasi rozmówcy wskazują, że interpretacja ogólna wydana przez ministra formalnie nie chroni przed koniecznością zapłaty podatku (a tylko przed odsetkami za zwłokę i odpowiedzialnością karną skarbową).

- Interpretacja ogólna gwarantuje pełną ochronę podatnikom, ale na przyszłość, czyli dopiero ci podatnicy, którzy otrzymają zwrot wydatków w 2009 roku, będą w razie zmiany podejścia organów w pełni chronieni. Ryzyko, że urząd zakwestionuje rozliczenie podatkowe, w którym nie wykazano przychodu z tytułu zwrotu, jest jednak praktycznie niewielkie - podpowiada Aleksandra Kosonowska.

Także Rafał Garbarz zastrzega, że interpretacja ogólna może zostać zmieniona, jeżeli minister finansów stwierdzi jej nieprawidłowość. Więc należy mieć nadzieję, że nie dojdzie tutaj do rewizji stanowiska, jak to miało miejsce, przykładowo, w odniesieniu do praktyki niektórych organów podatkowych w zakresie opodatkowywania świadczeń medycznych na rzecz pracowników.

Ważne!

Składając korektę zeznania, trzeba dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty. W naszym przypadku przyczyną korekty będzie korzystna interpretacja ministra finansów. Również we wniosku o stwierdzenie nadpłaty trzeba powołać się na wydaną interpretację, podając jej sygnaturę

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama