REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy tęsknią za ulgami podatkowymi

REKLAMA

Podatnicy w 90 proc. popierają system ulg podatkowych. Chcą ich zwiększenia. To świadczy m.in. o tym, że nadal stopień opodatkowania w Polsce uznawany jest za wysoki i podatnicy chcą go zmniejszać.

Rozmowa z JACKIEM KĘDZIOREM,  partnerem w Ernst & Young

Autopromocja

• Z sondażu GP, PBS DGA i Ernst & Young wynika, że ulgi podatkowe cieszą się ogromnym powodzeniem wśród podatników. Co więcej, chcą oni poszerzenia katalogu zwolnień. Z czego może to wynikać?

- Od kilku już lat, gdy to badanie jest prowadzone, nie zmienia się powszechne przekonanie, że ulgi podatkowe są potrzebne. Taką opinię wyraża ponad 90 proc. respondentów. To wskazuje m.in. na to, że nadal ciężar opodatkowania uznawany jest za wysoki. W związku z tym ulgi traktowane są jako możliwość zmniejszenia zobowiązania podatkowego.

• Podatnicy wskazują na konieczność wprowadzenia ulg, które związane byłyby z ponoszeniem najwyższych nakładów, tj. na leki, edukację, budownictwo.

- Te wyniki mogą świadczyć o tym, że wielu respondentów uważa, że pewne potrzeby - takie jak np. edukacja, opieka medyczna - które powinno zapewniać państwo, nie są zaspokajane przez państwo na odpowiednim poziomie. W związku z tym oczekują oni, aby prywatnie poczynione nakłady wpływały na zmniejszenie opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• A co z ulgą związaną z oszczędzaniem na emeryturę? Aż 50 proc. badanych chce jej wprowadzenia.

- To pokazuje, że wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa wiele osób zaczyna myśleć długoterminowo. Coraz częściej odczuwana jest konieczność zabezpieczenia swojej przyszłości, bo obecny system emerytalny nie jest wystarczający. W związku z tym każdy, kto aktywnie oszczędza na emeryturę, chciałby móc to uwzględnić w rocznym PIT.

• Przejdźmy do oceny administracji skarbowej. Podatnicy nie obawiają się kontaktów z fiskusem. To chyba dobra opinia?

- Tak, dobra. Moim zdaniem ten wynik świadczy o braku obawy przed kontaktem personalnym z urzędnikiem skarbowym. Nie sądzę, aby respondenci mieli na uwadze obawy związane z uczestnictwem w postępowaniu czy kontroli podatkowej.

Ale to dobrze, że znikły bariery w kontaktach urzędnik - podatnik.

• Z drugiej strony ponad 60 proc. osób twierdzi, że nie zna procedury podatkowej lub jest ona dla nich zbyt skomplikowana.

- To prawda. Niestety podatnicy nie mają wystarczającej wiedzy na temat swoich praw i obowiązków.

• Respondenci naszego sondażu mieli rzadki kontakt z urzędem. Jednak prawie 40 proc. badanych odwiedziło ostatnio urząd w celu złożenia zeznania podatkowego. Czyżby podatnicy nie wiedzieli, że można to zrobić w inny sposób?

- Rzeczywiście to zaskakujące, że tak dużo osób odwiedza urząd tylko po to, aby złożyć zeznanie. Być może podatnicy, którzy osobiście złożą PIT w urzędzie, mają komfort psychiczny, że na deklarację spojrzał urzędnik i że pismo na pewno do urzędu dotarło.

• Podejście urzędników do rozpatrywanych spraw określane jest jako zbyt profiskalne. Czy to słuszna ocena?

- Naturalnie urzędnicy z definicji reprezentują interesy skarbu państwa. W pewnych przypadkach jednak, np. przy wydawaniu interpretacji, podejście to jest zbyt profiskalne. Może to świadczyć o uchylaniu się niektórych urzędników od podejmowania wymagających decyzji.

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie.

Jacek Kędzior, partner Ernst & Young

Rozmawiała Ewa Matyszewska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  Prezes ZBP: WIRON nie musi zastąpić WIBOR-u, ale inne ustalenia reformy wskaźników referencyjnych bez zmian

  W dniu 3 kwietnia 2024 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (NGR) ds. reformy wskaźników referencyjnych poinformował o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR. Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Decyzja NGR sygnalizuje, że niekoniecznie zastąpi go WIRON, ale istotne jest, że wszystkie inne ustalenia reformy pozostają w mocy – poinformował następnego dnia prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Komitetu Sterującego NGR ds. wskaźników Tadeusz Białek.

  Ulga dla samotnie wychowujących dzieci. Wykładnia przepisów "skarbówki" praktycznie całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka

  Wykładnia przepisów "skarbówki" praktycznie całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka dla skorzystania z preferencji podatkowej przez rodzica faktycznie samotnie zajmującego się dzieckiem. Wydaje się, że przeczy to polityce prorodzinnej państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza samotnych. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do w tej sprawie do Ministra Finansów.

  Od lipca 2024 r. wejdą przepisy ws. rejestracji podmiotów zagranicznych wykonujących przewozy drogowe w SENT

  Na początku lipca 2024 r. mają wejść w życie przepisy zakładające obowiązek rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych, wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe - wynika z opublikowanego w czwartek 11 kwietnia projektu ustawy, który został skierowany do konsultacji publicznych.

  Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni

  Tantiemy od internetu to nowe rozwiązanie, które zostało zaproponowane w projekcie implementacji dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym do polskiego systemu prawnego. Nowe przepisy budzą obawy wśród przedsiębiorców.

  KSeF a klienci biura rachunkowego - bezpłatne spotkanie 16 kwietnia, w cyklu Kawa z INFORLEX

  KSeF a klienci biura rachunkowego. Serdecznie zapraszamy na bezpłatne spotkanie 16 kwietnia. W cyklu Kawa z INFORLEX.

  REKLAMA