| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Z urzędem będziemy komunikować się elektronicznie

Z urzędem będziemy komunikować się elektronicznie

Dokumenty do urzędów państwowych będzie można dostarczać za pośrednictwem internetu. Dzięki informatyzacji kontaktów z urzędem podatnik szybciej i prościej załatwi spawy urzędowe.

Obecnie większość spraw załatwianych w urzędach państwowych wymaga formy papierowej. Jedynie wybiórczo pracownicy urzędów stosują elektroniczną formę kontaktu z interesantami. Już niedługo jednak ma się to zmienić, za sprawą projektu przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, który właśnie został przyjęty przez rząd. Projekt zakłada zmiany m.in. w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne i Kodeksie postępowania administracyjnego.

Wśród głównych założeń projektu należy wymienić wprowadzenie obowiązku komunikacji w formie elektronicznej, jeżeli ktoś zwróci się z takim wnioskiem lub wyrazi na to zgodę. Przy rozpatrywaniu spraw za pośrednictwem internetu nie trzeba będzie opatrywać podań tzw. „bezpiecznym podpisem elektronicznym”. A komunikacja elektroniczna z urzędem odbywać się ma przy użyciu jednej, określonej skrzynki podawczo-mailowej.

W świetle nowych rozwiązań ma powstać ogólny system teleinformatyczny umożliwiający współpracę między urzędami w formie elektronicznej. Pomysłodawcom projektu zależy szczególnie na wypracowaniu sprawnego modelu funkcjonowania usług publicznych, takich jak ePUAP. Chodzi też o stworzenie centralnego repozytorium wzorów dokumentów elektronicznych wykorzystywanych w urzędach.

Zmienione przepisy będą korzystne m.in. dla podatników w przypadku zakupu przez nich używanych samochodów. Nowa platforma elektroniczna ma im umożliwić sprawdzenie dowodu rejestracyjnego lub prawa jazdy w celu potwierdzenia prawdziwości zawartych w nich danych.

Informatyzacja kontaktów obywatela z urzędem, wedle założeń do projektu, ma w przyszłości znacznie uprości drogę urzędową i skróci czas załatwiania spraw formalno-prawnych.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 3 miesiącach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Adam Kuchta

Ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Gurbała

Specjalista z zakresu szkoleń i rozwoju pracowników, właściciel firmy Nowe Modele Biznesowe – outsourcingu działu szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK