reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Z urzędem będziemy komunikować się elektronicznie

Z urzędem będziemy komunikować się elektronicznie

Dokumenty do urzędów państwowych będzie można dostarczać za pośrednictwem internetu. Dzięki informatyzacji kontaktów z urzędem podatnik szybciej i prościej załatwi spawy urzędowe.

Obecnie większość spraw załatwianych w urzędach państwowych wymaga formy papierowej. Jedynie wybiórczo pracownicy urzędów stosują elektroniczną formę kontaktu z interesantami. Już niedługo jednak ma się to zmienić, za sprawą projektu przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, który właśnie został przyjęty przez rząd. Projekt zakłada zmiany m.in. w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne i Kodeksie postępowania administracyjnego.

Wśród głównych założeń projektu należy wymienić wprowadzenie obowiązku komunikacji w formie elektronicznej, jeżeli ktoś zwróci się z takim wnioskiem lub wyrazi na to zgodę. Przy rozpatrywaniu spraw za pośrednictwem internetu nie trzeba będzie opatrywać podań tzw. „bezpiecznym podpisem elektronicznym”. A komunikacja elektroniczna z urzędem odbywać się ma przy użyciu jednej, określonej skrzynki podawczo-mailowej.

W świetle nowych rozwiązań ma powstać ogólny system teleinformatyczny umożliwiający współpracę między urzędami w formie elektronicznej. Pomysłodawcom projektu zależy szczególnie na wypracowaniu sprawnego modelu funkcjonowania usług publicznych, takich jak ePUAP. Chodzi też o stworzenie centralnego repozytorium wzorów dokumentów elektronicznych wykorzystywanych w urzędach.

Zmienione przepisy będą korzystne m.in. dla podatników w przypadku zakupu przez nich używanych samochodów. Nowa platforma elektroniczna ma im umożliwić sprawdzenie dowodu rejestracyjnego lub prawa jazdy w celu potwierdzenia prawdziwości zawartych w nich danych.

Informatyzacja kontaktów obywatela z urzędem, wedle założeń do projektu, ma w przyszłości znacznie uprości drogę urzędową i skróci czas załatwiania spraw formalno-prawnych.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 3 miesiącach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Adam Kuchta

Ksiegowosc.infor.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama