| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wynagrodzenie za opiekę nad dzieckiem wolne od podatku

Wynagrodzenie za opiekę nad dzieckiem wolne od podatku

Wynagrodzenie należne opiekunowi z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem przyznane przez sąd nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.

W dniu 13 czerwca br. wejdzie w życie obszerna nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. nr 220, poz. 1431), która wprowadza m.in. zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nowymi przepisami wolne od podatku będzie wynagrodzenie za sprawowanie opieki przyznane przez sąd na podstawie art. 162 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli wynagrodzenie okresowe albo jednorazowe dla opiekuna w dniu ustania opieki lub zwolnienia go od jej sprawowania.

Opiekun będzie miał prawo wystąpić do sądu o wynagrodzenie jednorazowe lub okresowe za sprawowanie opieki nad dzieckiem. Wypłacane wynagrodzenie będzie pochodzić z dochodów lub majątku dziecka. W momencie gdy podopieczny nie posiadania takich dochodów czy też majątku, będzie ono pochodzić ze środków publicznych.

Ustawa wprowadza ponadto bardzo istotne zmiany w przepisach przede wszystkim z zakresu relacji prawnych między rodzicami a dziećmi. Określa nowe zasady dotyczące ustalania pochodzenia dziecka. Wprowadza przepis, zgodnie z którym matką dziecka jest kobieta, która dziecko urodziła. Ustawa daje możliwość żądania przez mężczyznę ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się on o urodzeniu dziecka przez żonę.

Nowe przepisy regulują również zagadnienia dotyczące ustalania kontaktów z dzieckiem. Prawo do kontaktu stanie się niezależne od władzy rodzicielskiej. Szczególnie istotną zmianą jest rozszerzenie kręgu osób mających prawo do utrzymania kontaktu z dzieckiem. Takie prawo będą mieli dziadkowie oraz inne osoby blisko związane z dzieckiem.

Nastąpią zmiany w zakresie wykonywania obowiązku alimentacyjnego względem dziecka. Rodzice będą mogli uchylić się od świadczeń alimentacyjnych wobec pełnoletniego dziecka, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK