Wynagrodzenie za opiekę nad dzieckiem wolne od podatku
REKLAMA
W dniu 13 czerwca br. wejdzie w życie obszerna nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. nr 220, poz. 1431), która wprowadza m.in. zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nowymi przepisami wolne od podatku będzie wynagrodzenie za sprawowanie opieki przyznane przez sąd na podstawie art. 162 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli wynagrodzenie okresowe albo jednorazowe dla opiekuna w dniu ustania opieki lub zwolnienia go od jej sprawowania.
REKLAMA
Opiekun będzie miał prawo wystąpić do sądu o wynagrodzenie jednorazowe lub okresowe za sprawowanie opieki nad dzieckiem. Wypłacane wynagrodzenie będzie pochodzić z dochodów lub majątku dziecka. W momencie gdy podopieczny nie posiadania takich dochodów czy też majątku, będzie ono pochodzić ze środków publicznych.
Ustawa wprowadza ponadto bardzo istotne zmiany w przepisach przede wszystkim z zakresu relacji prawnych między rodzicami a dziećmi. Określa nowe zasady dotyczące ustalania pochodzenia dziecka. Wprowadza przepis, zgodnie z którym matką dziecka jest kobieta, która dziecko urodziła. Ustawa daje możliwość żądania przez mężczyznę ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się on o urodzeniu dziecka przez żonę.
Nowe przepisy regulują również zagadnienia dotyczące ustalania kontaktów z dzieckiem. Prawo do kontaktu stanie się niezależne od władzy rodzicielskiej. Szczególnie istotną zmianą jest rozszerzenie kręgu osób mających prawo do utrzymania kontaktu z dzieckiem. Takie prawo będą mieli dziadkowie oraz inne osoby blisko związane z dzieckiem.
Nastąpią zmiany w zakresie wykonywania obowiązku alimentacyjnego względem dziecka. Rodzice będą mogli uchylić się od świadczeń alimentacyjnych wobec pełnoletniego dziecka, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA