REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 lipca 2009 r. tylko e-zgłoszenia celne

Bąk Agnieszka
Od 1 lipca 2009 r. zgłoszenia wywozowe przedsiębiorca musi składać obowiązkowo w formie elektronicznej z wykorzystaniem systemu ECS.

 

Zgłoszenia celne w formie papierowej mogą być składane jedynie wyjątkowo, tylko:

• przez podróżnych, którzy nie posiadają dostępu do systemu teleinformatycznego,

• w przypadku awarii systemu ECS w urzędzie celnym wywozu,

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

• za zgodą help desk ECS, w przypadku awarii aplikacji lub sieci po stronie zgłaszającego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Dodatkowo do momentu uruchomienia odpowiedniej funkcjonalności w systemie ECS (Ministerstwo Finansów planuje jej uruchomienie na pierwszy kwartał 2010 r.) wywozowe zgłoszenia niekompletne oraz zgłoszenia uproszczone będą rejestrowane w systemie CELINA według dotychczasowych zasad.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Jak uzyskać dostęp do systemu ECS

Jeżeli przedsiębiorca jeszcze nie stosuje ECS, a chce dokonywać eksportu po 1 lipca 2009 r., powinien:

• złożyć wniosek do właściwego naczelnika urzędu celnego o zarejestrowanie w Podsystemie Danych Referencyjnych (czynność konieczna, jeśli zgłaszający nie dokonywał dotychczas zgłoszeń celnych elektronicznie w systemie CELINA),

Autopromocja

Akademia podatków 2023/2024

Uczestnicy szkolenia przypomną podstawowe zagadnienia dotyczące opodatkowania, które często uchodzą uwadze, a mają kluczowe znaczenie. Prowadzący wskaże jak rozliczać VAT i o czym pamiętać, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie najmu prywatnego.

Szkolenie: VAT w transakcjach krajowych 2023

• posiadać aplikację umożliwiającą wymianę komunikatów z systemem ECS w postaci generowania plików w formacie XML, zgodnie ze specyfikacją opublikowaną pod adresem: www.mf.gov.pl (zakładka: Służba Celna / / Informatyzacja / ECS/AES),

• wystąpić do właściwego miejscowo naczelnika urzędu celnego o zgodę na przesyłanie zgłoszeń wywozowych w formie elektronicznej,

• złożyć upoważnienia dla osób mających korzystać z klucza wraz z załączonymi oświadczeniami tych osób (zgodnie z wzorami stanowiącymi załączniki nr 1 i nr 2 do „Instrukcji korzystania z klucza do bezpiecznej transmisji danych w celu podpisywania elektronicznych zgłoszeń wywozowych w systemie ECS”).

WAŻNE!

Od 8 maja 2009 r. obowiązuje wersja 1.2 „Specyfikacji komunikatów XML dla podmiotów”, która obejmuje alternatywne dokumentowanie wyprowadzenia towarów z Unii Europejskiej, zasady umieszczania na kopii dokumentu EAD pieczęci ,,Polska - Export” czy weryfikację merytoryczną zgłoszeń wywozowych

Dokonując poboru klucza, przedsiębiorca musi:

• zalogować się na stronie https://cbt.celina.pl,

• wypełnić wniosek o przydzielenie klucza do bezpiecznej transmisji danych,

• postąpić zgodnie z dalszymi instrukcjami postępowania otrzymanymi w e-mailu zwrotnym oraz w odnośniku (linku) do strony, z której wnioskodawca pobierze klucz do bezpiecznej transmisji danych (na komputerze, na którym będzie potem pracował w tym systemie),

• pobrać ten klucz w terminie 10 dni (ważność klucza - jeden rok),

• zainstalować ww. klucz oraz

• przesłać swój klucz publiczny do izby celnej na adres projekt.ecs@kra.mofnet.gov.pl.

WAŻNE!

Jeżeli eksporter już wcześniej korzystał z systemu obsługi zgłoszeń celnych CELINA, nie ma obowiązku składania wniosku o dokonanie rejestracji w Podsystemie Danych Referencyjnych. Ponadto podmiot ten nie występuje o nowy login do systemu ECS.

Procedura wywozu przedstawia się więc następująco:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

System Kontroli Eksportu pozwala na elektroniczną obsługę zgłoszenia wywozowego przesyłanego przez eksportera/zgłaszającego zarówno w urzędzie celnym wywozu, jak i w urzędzie celnym wyprowadzenia. W przypadku operacji międzynarodowych (eksport pośredni), kiedy urząd wyprowadzenia jest poza terytorium RP, przedsiębiorca powinien sprawdzić w ogólnoeuropejskiej bazie danych urzędów celnych na stronie Komisji Europejskiej pod adresem: http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/csrdhome_pl.htm, czy urząd celny, który zgłaszający chce zadeklarować jako urząd wyprowadzenia, posiada taki status.

 

Obieg komunikatów pomiędzy eksporterem a urzędem wywozu i urzędem wyprowadzenia

PRZYKŁAD 1

Odrzucenie wniosku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

IE 515 - Zgłoszenie celne do procedury wywozu - komunikat zawiera dane zgłoszenia celnego do procedury wywozu i jest przekazywany do Systemu przez podmiot dokonujący zgłoszenia.

IE 516 - Odrzucenie zgłoszenia - komunikat zawiera informacje o odrzuceniu zgłoszenia i jest przekazywany zwrotnie podmiotowi zgłaszającemu.

PRZYKŁAD 2

Kontrola - wynik niezgodny ze zgłoszeniem eksportera

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

IE 528 - Nadanie numeru ewidencyjnego - komunikat zawiera informacje o nadaniu numeru ewidencyjnego MRN i jest przekazywany zwrotnie podmiotowi zgłaszającemu.

IE 551 - Odmowa zwolnienia do procedury wywozu - komunikat zawiera informacje o odmowie zwolnienia zgłoszenia do procedury wywozu i jest przekazywany zwrotnie podmiotowi zgłaszającemu.

PRZYKŁAD 3

Wywóz towaru poza Wspólnotę

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

IE 529 - Zwolnienie do procedury wywozu - komunikat zawiera dane zgłoszenia przekazane przez podmiot zgłaszający, skorygowane o ewentualne sprostowania i korekty oraz uzupełnione o: datę przyjęcia i zwolnienia zgłoszenia, wynik kontroli i zamknięcia celne (jeśli są założone).

EAD - Wywozowy dokument towarzyszący.

IE 501 - Informacja o wywozie.

IE 518 - Wynik kontroli.

IE 599 - Potwierdzenie wywozu - komunikat zawiera dane zgłoszenia z momentu zwolnienia zgłoszenia do procedury wywozu oraz informację o potwierdzeniu wywozu lub zatrzymaniu towaru na granicy oraz zawiera ewentualne informacje z urzędu wyprowadzenia i informację o ewentualnej zmianie tego urzędu.

Zgłoszenie wywozowe

Zgłoszenie wywozowe (komunikat IE 515 rozszerzony o dane bezpieczeństwa) będzie w Polsce obsługiwane w ramach drugiej fazy ECS. Jednak obsługa tego komunikatu nie zostanie uruchomiona z dniem 1 lipca 2009 r. Ministerstwo Finansów podaje, że uruchomienie to nastąpi najpóźniej w październiku 2009 r., jednak na razie nie ma konkretnej daty wprowadzenia.

Do czasu wdrożenia nowej funkcjonalności przedsiębiorcy muszą przesyłać IE 515 w starym formacie, zgodnie ze Specyfikacją Techniczną XML dla podmiotów w wersji 1.07.

Wywozowa deklaracja skrócona

Polska na razie nie wprowadza funkcjonalności pozwalającej na obsługę wywozowej deklaracji skróconej w systemie ECS, ponieważ korzysta z okresu przejściowego, wprowadzonego przez Komisję Europejską na jej wdrożenie, do 31 grudnia 2010 r. W tym okresie zawieszony będzie obowiązek przesyłania do systemu ECS wywozowych deklaracji skróconych.

WAŻNE!

Wprowadzenie okresu przejściowego dla wywozowej deklaracji skróconej nie oznacza wcale, że towary, dla wyprowadzenia których nie jest wymagane zgłoszenie wywozowe, nie będą objęte analizą ryzyka dla celów ochrony i bezpieczeństwa. Organy celne będą bowiem dokonywały takiej analizy na podstawie dostępnych dokumentów w momencie przedstawienia towarów w urzędzie wyprowadzenia.

Zgłoszenie tranzytowe

Warto przypomnieć, że procedura tranzytu ma miejsce w sytuacji, gdy przesyłka towarów zostaje objęta procedurą wywozu w jednym urzędzie celnym wewnętrznym, a następnie w innym urzędzie celnym wewnętrznym zostaje objęta procedurą tranzytu i dopiero w ten sposób opuszcza obszar celny Wspólnoty (konsolidacja przesyłek). Procedura tranzytu towarów wspólnotowych może się odbywać w takim przypadku na podstawie karnetu TIR lub tranzytu wspólnego T2, jeżeli towar jest wywożony albo przewożony przez kraj EFTA.

W tych przypadkach, tzn. gdy towary wyprowadzane z obszaru celnego Wspólnoty nie są objęte zgłoszeniem wywozowym, ale składane jest zgłoszenie tranzytowe, dane bezpieczeństwa właściwe dla wywozowej deklaracji skróconej będą mogły być składane w formie elektronicznej od 1 lipca 2009 r. z wykorzystaniem systemu NCTS. Korzystanie z tej możliwości jest opcjonalne dla przedsiębiorców do 31 grudnia 2010 r.

Agnieszka Bąk

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

    W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

    Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

    Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

    Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

    GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

    Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

    Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

    Fundacja rodzinna jako family office

    Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

    Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

    Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

    Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

    Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

    Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

    18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

    Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

    Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

    Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

    W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

    REKLAMA