Podpisanie intercyzy chroni przed długami podatkowymi małżonka
REKLAMA
Odpowiedzialność za długi podatkowe współmałżonka może być bardzo dotkliwa. Odpowiedzialność obejmuje cały majątek, czyli majątek odrębny oraz wspólny tzw. dorobkowy. Co więcej obciążenie długami współmałżonka nie wymaga wydania dodatkowej decyzji o odpowiedzialności z majątku wspólnego, bo powstaje ona z mocy samego prawa.
REKLAMA
Jak wyjaśnia Filip Smakowski, radca prawny z Kancelarii Stolarek & Grabalski, sposobem na zabezpieczenie się przed tą odpowiedzialnością może być ograniczenie lub wyłączenie ustawowej wspólności majątkowej małżeńską umową majątkową zawieraną w formie aktu notarialnego, tzw. intercyzą. Efektem takiej umowy jest rozdzielność majątkowa, która uniemożliwia fiskusowi sięgnięcie do majątku odrębnego współmałżonka.
- Intercyzę można zawrzeć przed zawarciem związku małżeńskiego lub w jego trakcie - przypomina ekspert.
Wojciech Brewka, ekspert podatkowy z SOHOfinance, dodaje, że dokument będzie skuteczny, jeśli zostanie podpisany przed powstaniem zobowiązania podatkowego. Ta zasada została jednoznacznie ujęta przez ustawodawcę w art. 29 Ordynacji podatkowej. Trzeba też wskazać na sytuację, która mimo istnienia rozdzielności majątkowej nie zwalnia małżonka z odpowiedzialności za zaległości podatkowe. Będzie tak, gdy małżonek współdziała wraz z podatnikiem w wykonywaniu prowadzonej przez niego działalności.
Filip Smakowski zwraca uwagę, że rozdzielność majątkową pomiędzy małżonkami wywołuje również orzeczenie przez sąd separacji, ubezwłasnowolnienie lub ogłoszenie upadłości jednego z małżonków.
- Od 31 marca tego roku mamy więcej przypadków powstania rozdzielności majątkowej z uwagi na możliwość skorzystania z tzw. upadłości konsumenckiej - twierdzi Filip Smakowski.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA