REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt nowelizacji ustawy akcyzowej w ocenie BCC

REKLAMA

Opinia eksperta gospodarczego Business Centre Club (BCC) w sprawie projektu nowelizacji ustawy akcyzowej.

Projektowane przez rząd zmiany przepisów ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Kodeks karny skarbowy (projekt Ministerstwa Finansów z 8 lipca 2009 r.) wynikają z konieczności implementacji postanowień tzw. Nowej Dyrektywy Horyzontalnej (dyrektywa Rady 2008/118/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego) oraz potrzeby wyeliminowania niedoskonałości obecnie obowiązujących przepisów akcyzowych. Przepisy dostosowujące polskie prawo do norm unijnych mają wejść w życie 1 kwietnia 2010 r., zaś zmiany wynikające z innych przyczyn - w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy, co w praktyce powinno mieć miejsce na przełomie roku 2009/2010.

Autopromocja

Wśród zmian wynikających z prawa wspólnotowego najważniejsze jest odejście od papierowej dokumentacji przemieszczania wyrobów akcyzowych na rzecz systemu elektronicznego opartego na komunikatach elektronicznych. Wdrożenie tego systemu będzie wiązać się z określonymi kosztami po stronie podatników akcyzy, jednakże jest nieodzowne. Docelowo obrót wyrobami akcyzowymi z zawieszoną akcyzą będzie dzięki temu systemowi sprawniejszy i obciążony mniejszym ryzykiem. Powodzenie wdrożenia tego systemu zależy jednak w dużej mierze od przygotowania Ministerstwa Finansów.

Nowelizacja ustawy eliminuje również najistotniejsze błędy konstrukcyjne w zakresie akcyzy dotyczące tak istotnych zagadnień, jak opodatkowanie akcyzą energii elektrycznej, opodatkowanie zużycia energii elektrycznej przez wytwórców energii czy też kwestie związane z naruszeniem warunków formalnych stosowania zwolnień od akcyzy.

Jednak wątpliwości dotyczące stosowania nowej ustawy akcyzowej, projektowane przepisy rozstrzygają na niekorzyść podatników. Co więcej, Ministerstwo Finansów wskazuje w większości przypadków, iż projektowane zmiany mają charakter doprecyzowujący, a nie zmieniający (przykładowo w zakresie wpłat miesięcznych akcyzy od energii elektrycznej czy też opodatkowania strat handlowych energii elektrycznej). Niektóre zmiany wiążą się również ze zwiększeniem kosztów działalności podatników akcyzy (m.in. obowiązek uzyskania poręczenia wekslowego na wekslu stanowiącym zabezpieczenie akcyzowe).

Problemy praktyczne w stosowaniu przepisów akcyzowych spowodowały, iż Ministerstwo Finansów zdecydowało się również w wybranym zakresie zaproponować korzystne zmiany uelastyczniające system podatku akcyzowego (m.in. w zakresie zwolnień od akcyzy - możliwość zwrotu wyrobów akcyzowych czy też zmniejszenia obciążeń administracyjnych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mirosław Barszcz

ekspert gospodarczy BCC

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  Zamknięcie roku 2023 - kawa z INFORLEX 12 grudnia [bezpłatne spotkanie online]

  Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 12 grudnia 2023 r. o godzinie 9.00 w ramach cyklu "kawa z INFORLEX". Tym razem tematem spotkania będzie zamknięcie roku 2023 o czym opowie nasz ekspert dr Gyöngyvér Takáts. 

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  REKLAMA