Zadośćuczynienie dla ofiar manifestacji bez podatku
REKLAMA
Rodziny ofiar zbiorowych wystąpień wolnościowych w Polsce w latach 1956-1989 mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia pieniężnego w wysokości 50 tys. zł. Z tytułu otrzymania takiego świadczenia nie będzie potrącany podatek dochodowy.
REKLAMA
Zasady ubiegania się o rekompensatę reguluje ustawa z 7 maja 2009 r. o zadośćuczynieniu rodzinom ofiar zbiorowych wystąpień wolnościowych w latach 1956-1989, która weszła w życie 16 lipca. Na mocy art. 9 tej ustawy kwoty wypłaconego świadczenia są wolne od PIT. Jednocześnie to zwolnienie wprowadzone zostało do ustawowego katalogu zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych poprzez dodanie nowego pkt 134 w art. 21 ust. 1 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Przyznanie świadczenia pieniężnego następuje na wniosek członka rodziny ofiary (małżonka, dzieci własnych oraz przysposobionych, a także rodziców oraz osoby przysposabiającej) złożony kierownikowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jego wypłata nie będzie skutkowała powstaniem przychodu po stronie osoby uzyskującej zadośćuczynienie. Oznacza to, że otrzymanego świadczenia w wysokości 50 tys. zł nie będzie trzeba wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat