Nowe zasady wydawania zaświadczeń dla przebywających za granicą
REKLAMA
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, jeżeli wnioskodawca przebywający za granicą występuje o wydanie zaświadczenia osobiście lub za pośrednictwem przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego albo przez pełnomocnika zamieszkałego w kraju, organ podatkowy przesyła zaświadczenie właściwemu polskiemu przedstawicielstwu dyplomatycznemu lub urzędowi konsularnemu, w celu doręczenia wnioskodawcy po pobraniu opłaty konsularnej.
REKLAMA
Projektowane przez MF nowe rozwiązanie polega na wyłączeniu z obowiązku przesyłania przez organy podatkowe zaświadczenia właściwemu polskiemu przedstawicielstwu dyplomatycznemu lub urzędowi konsularnemu, w celu doręczenia wnioskodawcy po pobraniu opłaty konsularnej, w przypadku, gdy wnioskodawca przebywający za granicą występuje o wydanie zaświadczenia osobiście lub przez pełnomocnika zamieszkałego w kraju.
Dotychczasowe przepisy wymuszały, w takich przypadkach, obowiązek pośredniczenia przedstawicielstwa dyplomatycznego w doręczeniu wydanego zaświadczenia i pobrania od wnioskodawcy opłaty konsularnej.
Zmieniony przepis umożliwi odbiór zaświadczenia osobiście lub przez pełnomocnika w organie podatkowym. Pozwoli to na skrócenie czasu faktycznego uzyskania zaświadczenia.
Zmiana rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe ma na celu poprawę i uproszczenie obsługi podatników przez organy podatkowe oraz wprowadzenie zmian dostosowawczych związanych z uchyleniem art. 3c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Do wniosków złożonych przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe.
Adam Kuchta
adam.kuchta@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA