Wnioski o zwrot VAT przez internet
REKLAMA
Miejscem opodatkowania VAT usług będzie, zgodnie z prawem unijnym, miejsce jej rzeczywistej konsumpcji, tj. miejsce, gdzie siedzibę ma usługobiorca. Zmiana ma ułatwić firmom rozliczenia podatkowe. Takie rozwiązanie zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, nad którym obecnie pracuje Sejm. Mająca wejść w życie 1 stycznia 2010 r. nowelizacja dostosowująca polskie regulacje do przepisów wspólnotowych, przynosi ponadto istotne zmiany w zakresie procedury zwrotu VAT zapłaconego za granicą.
REKLAMA
Zdaniem Anety Ignatowicz, starszego menedżera w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers na szczególną uwagę zasługuje unowocześnienie procedury składania wniosków poprzez wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej.
- W celu otrzymania zwrotu VAT w danym państwie członkowskim UE podatnicy będą kierować elektroniczne wnioski, które należy przedłożyć za pośrednictwem portalu utworzonego w kraju siedziby podatnika - wyjaśnia Aneta Ignatowicz.
Zwraca uwagę, że korzystne dla firm zmiany dotyczą również wydłużenia terminu składania wniosków, tj. do 30 września roku kalendarzowego następującego po okresie zwrotu, a nie jak do tej pory do 30 czerwca. Nowelizacja przepisów przewiduje również, że skrócony zostanie okres rozpatrywania wniosków - z sześciu do czterech miesięcy od jego otrzymania przez państwo członkowskie zwrotu.
- Prawdziwą rewolucją związaną z procedurą rozpatrywania wniosków o zwrot VAT będzie możliwość ubiegania się przez podatnika o odsetki karne od kwoty zwrotu należnej wnioskodawcy w przypadku otrzymania zwroty po określonym terminie - podkreśla Aneta Ignatowicz.
WAŻNE!
Dzięki projektowanym zmianom polski podatnik ubiegający się o zwrot VAT zapłaconego w innym państwie członkowskim będzie składał elektronicznie wniosek w polskim urzędzie skarbowym
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat