| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w KRS: elektroniczne odpisy zyskają moc urzędową

Zmiany w KRS: elektroniczne odpisy zyskają moc urzędową

Przedsiębiorcy będą mogli posługiwać się elektronicznymi odpisami, wyciągami i zaświadczeniami wydanymi przez Centralną Informację KRS w postępowaniach. Wydruki elektroniczne zyskają moc dokumentów urzędowych.

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do konsultacji społecznych projekt założeń do nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Proponowane zmiany zakładają umożliwienie posługiwania się elektronicznymi odpisami, wyciągami i zaświadczeniami wydanymi przez Centralną Informację KRS w postępowaniach, w których obecnie dokument elektroniczny nie jest akceptowany jako dokument urzędowy.

Nowelizacja ustawy w  sposób jednoznaczny przyzna wydrukom elektronicznym moc dokumentów urzędowych. Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej to znacznie ułatwi życie przedsiębiorcom.

Wśród pozytywnie ocenianych zmian, KIG wymienia również wprowadzenie bezpłatnego dostępu do wszystkich danych zawartych w rejestrze w ogólnodostępnych sieciach teleinformatycznych.

Na poparcie zasługuje także propozycja dotycząca stworzenia możliwości umieszczania w KRS informacji związanych z kontaktem elektronicznym z przedsiębiorcami, takich jak adres poczty elektronicznej i strony internetowej - uważa prezes KIG Andrzej Arendarski.

Projekt zakłada ponadto możliwość wpisywania z urzędu przez sąd informacji o numerze NIP, na podstawie danych uzyskanych z urzędu skarbowego, bez potrzeby wzywania przedsiębiorcy do uzupełnienia danych. To z kolei w znaczny sposób usprawni pracę sądów.

oprac. Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KIG

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK