| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niekorzystne zmiany w odliczaniu VAT od samochodów

Niekorzystne zmiany w odliczaniu VAT od samochodów

Od 1 stycznia 2010 r. firmy nie będą mogły odliczać podatku od paliwa do aut z kratką. Dla przedsiębiorców oznacza to, że wraca stare – czyli z jednej strony likwidacja kratek, a z drugiej brak możliwości pełnego odliczania podatku VAT.

Komisja Europejska wyraziła zgodę na propozycję Ministra Finansów czasowego ograniczenie możliwości odliczania VAT od paliwa do samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

- Od nowego roku nie będzie można odliczyć VAT od paliwa do aut z kratką. Jeśli do tego dołożymy planowaną podwyżkę opłaty paliwowej okaże się, że w przyszłym roku możemy się spodziewać wzrostu wydatków na paliwo do firmowych samochodów o ok. 25 proc. - ostrzega ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, Adam Ambrozik.

Ograniczenie odliczenia VAT od paliwa miałoby obowiązywać przez 3 lata, czyli od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2012 r.

Zdaniem pracodawców, Ministerstwo Finansów dąży do wprowadzenia przepisów, które ETS uznał za niezgodne z unijnym prawem, które naruszają jedną z fundamentalnych zasad podatku VAT, tj. zasadę neutralności. Zgodnie z nią podatnik ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony.

Dziś po samochody z kratką ustawiają się kolejki. Po wprowadzeniu tych niekorzystnych dla przedsiębiorców zmian, prawdopodobnie sprzedaż samochodów służbowych gwałtownie spadnie.

Według danych z raportu Polskiego Związeku Przemysłu Motoryzacyjnego z marca 2009 r., na które powołują się pracodawcy z KPP, przedsiębiorcy kupują około 140 tys. nowych samochodów osobowych rocznie. W związku z tym wylicza się, że przy wprowadzeniu pełnego odliczenia podatku VAT do dyspozycji przedsiębiorców pozostałoby około 800 mln zł rocznie, co przekłada się na około 15 proc. wzrost sprzedaży samochodów. Podatek zawarty w paliwie wykorzystywany do zasilenia tych pojazdów przyniósłby do budżetu około 220 mln zł dodatkowych wpływów. Ponadto po około 3 latach ze sprzedaży tych samochodów przez przedsiębiorców do budżetu państwa wpłynęłoby około 180 mln zł z podatku VAT. - Tylko z tych dwóch pozycji budżet państwa zyskałby około 400 mln zł. dodatkowych wpływów. Pozostałe uzyskane kwoty w dużym stopniu mogłyby być przeznaczone przez przedsiębiorców na inwestycje. Oznacza to, że możliwość pełnego odliczenia VAT od samochodów może być opłacalna zarówno dla przedsiębiorców jak i dla budżetu państwa - uważa Adam Ambrozik.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK