| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczanie PIT pracownika uderzy w przedsiębiorców

Rozliczanie PIT pracownika uderzy w przedsiębiorców

Przedsiębiorcy z Krajowej Izbie Gospodarczej zgadzają się z opinią Senatu, który uważa, że zwiększone koszty administracyjne pracodawców związane z rocznym obliczeniem PIT mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji finansowej przedsiębiorców.

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) negatywnie ocenia rządową propozycję nowelizacji ustawy o PIT, która zakłada przerzucenie na pracodawcę obowiązku rozliczenia dochodów pracownika otrzymującego dochody z jednego źródła i chcącego skorzystać z ulgi rodzinnej, internetowej oraz przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. KIG popiera stanowisko Senatu, który odrzucił nowelizację ustawy w całości i zaapelował o to samo do Sejmu. Senat stanął na stanowisku, iż zawarte w niej rozwiązania stanowią nadmierne obciążenie dla pracodawców.

Zdaniem przedsiębiorców nieuzasadnione jest także nałożenie na pracodawców dodatkowych obowiązków bez dostatecznego zagwarantowania odpowiednich mechanizmów rekompensaty ponoszonych prze nich nakładów.

W ocenie Senatu wątpliwości budzi wprowadzenie zasady sporządzenia rocznego obliczenia podatku przez płatnika „z urzędu” a nie „na wniosek” i idący za tym obowiązek corocznego składania stosownych oświadczeń przez pracownika, który musi (np. uzyskując dochody z więcej niż jednego źródła) lub chce rozliczyć się samodzielnie. Sytuacja ta niesie ze sobą ryzyko składania podwójnych zeznań podatkowych. Najpierw, przekazanych przez pracodawcę do właściwego urzędu skarbowego w terminie do końca lutego, później złożonych przez pracownika w terminie do dnia 30 kwietnia.

„Wprowadzenie rządowej propozycji zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może skutkować trudnym do zrealizowania i kosztownym dla pracodawców obowiązkiem dostosowania programów wykorzystywanych obecnie do rozliczeń. Sytuacja ta wiązać się będzie także z koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów związanych z zatrudnieniem osób odpowiedzialnych za sporządzenie rozliczania podatku PIT. Dlatego mamy nadzieję, że Sejm na swoim najbliższym posiedzeniu przychyli się do wniosku Senatu i odrzuci w całości przedmiotową propozycję nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - mówi Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

oprac. Adam Kuchta

Czytaj także

Źródło:

Krajowa Izba Gospodarcza
INFORLEX Biznes159.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »