Rozliczanie PIT pracownika uderzy w przedsiębiorców
REKLAMA
Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) negatywnie ocenia rządową propozycję nowelizacji ustawy o PIT, która zakłada przerzucenie na pracodawcę obowiązku rozliczenia dochodów pracownika otrzymującego dochody z jednego źródła i chcącego skorzystać z ulgi rodzinnej, internetowej oraz przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. KIG popiera stanowisko Senatu, który odrzucił nowelizację ustawy w całości i zaapelował o to samo do Sejmu. Senat stanął na stanowisku, iż zawarte w niej rozwiązania stanowią nadmierne obciążenie dla pracodawców.
REKLAMA
Zdaniem przedsiębiorców nieuzasadnione jest także nałożenie na pracodawców dodatkowych obowiązków bez dostatecznego zagwarantowania odpowiednich mechanizmów rekompensaty ponoszonych prze nich nakładów.
W ocenie Senatu wątpliwości budzi wprowadzenie zasady sporządzenia rocznego obliczenia podatku przez płatnika „z urzędu” a nie „na wniosek” i idący za tym obowiązek corocznego składania stosownych oświadczeń przez pracownika, który musi (np. uzyskując dochody z więcej niż jednego źródła) lub chce rozliczyć się samodzielnie. Sytuacja ta niesie ze sobą ryzyko składania podwójnych zeznań podatkowych. Najpierw, przekazanych przez pracodawcę do właściwego urzędu skarbowego w terminie do końca lutego, później złożonych przez pracownika w terminie do dnia 30 kwietnia.
„Wprowadzenie rządowej propozycji zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może skutkować trudnym do zrealizowania i kosztownym dla pracodawców obowiązkiem dostosowania programów wykorzystywanych obecnie do rozliczeń. Sytuacja ta wiązać się będzie także z koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów związanych z zatrudnieniem osób odpowiedzialnych za sporządzenie rozliczania podatku PIT. Dlatego mamy nadzieję, że Sejm na swoim najbliższym posiedzeniu przychyli się do wniosku Senatu i odrzuci w całości przedmiotową propozycję nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - mówi Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.
oprac. Adam Kuchta
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat