reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie ma ulgi meldunkowej bez stałego zameldowania

Nie ma ulgi meldunkowej bez stałego zameldowania

Podatnik nie może skorzystać z prawa do zwolnienia w ramach tzw. ulgi meldunkowej, gdy nie został spełniony warunek zameldowania na pobyt stały w zbytym budynku mieszkalnym przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Podatniczka mieszkająca obecnie w Niemczech, nabyła w 2008 r. w całości w drodze dziedziczenia testamentowego spadek po mężu w Polsce. Spadek obejmował połowę nieruchomości, która wchodziła wcześniej w skład wspólności majątkowej małżeńskiej, która została nabyta przez podatniczkę i jej męża w 1994 r. W nieruchomości podatniczka mieszkała i była zameldowana na pobyt czasowy. Podatniczka sprzedała całą nieruchomość w 2009 r. Czy w związku z tym podatniczka może skorzystać z prawa do zwolnienia w ramach tzw. „ulgi meldunkowej”?

ODPOWIEDŹ IZBY

Izba Skarbowa w Warszawie dokonując oceny skutków prawnych przedstawionego w sprawie stanu faktycznego, wskazała, że:

- do przychodu ze sprzedaży nieruchomości tj. w części odpowiadającej udziałowi nabytemu wraz z mężem w 1994 r. w ramach wspólności małżeńskiej, będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.;

- do przychodu ze sprzedaży nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w drodze spadku po mężu w 2008 r. będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2007 r.

Izba wyjaśniła, że podstawowym warunkiem rozstrzygającym czy przychody uzyskane z odpłatnego zbycia m.in. budynku mieszkalnego będą podlegały zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych jest m.in. dwunastomiesięczny okres zameldowania na pobyt stały w danym budynku. Zameldowanie się zarówno na pobyt stały, jak i czasowy stanowi dopełnienie obowiązku o charakterze ewidencyjno - administracyjnym przed właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego organem gminy.

Reasumując, podatniczka nie może skorzystać z prawa do zwolnienia w ramach ulgi meldunkowej, gdyż nie został spełniony warunek zameldowania na pobyt stały w zbytym budynku mieszkalnym przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Zatem dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym.

Natomiast sprzedaż połowy udziału nieruchomości, tj. w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w 1994 r. w ramach wspólności małżeńskiej, nie podlega opodatkowaniu z uwagi na upływ pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 października 2009 r. (nr IPPB4 /415-522/09-2/JK2).

Adam Kuchta

adam.kucha@infro.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Santana Nowak

Specjalistka w zakresie prawa cywilnego, posiadająca bogate doświadczenie zawodowe w wielu dziedzinach prawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama