Nie ma ulgi meldunkowej bez stałego zameldowania
REKLAMA
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA
REKLAMA
Podatniczka mieszkająca obecnie w Niemczech, nabyła w 2008 r. w całości w drodze dziedziczenia testamentowego spadek po mężu w Polsce. Spadek obejmował połowę nieruchomości, która wchodziła wcześniej w skład wspólności majątkowej małżeńskiej, która została nabyta przez podatniczkę i jej męża w 1994 r. W nieruchomości podatniczka mieszkała i była zameldowana na pobyt czasowy. Podatniczka sprzedała całą nieruchomość w 2009 r. Czy w związku z tym podatniczka może skorzystać z prawa do zwolnienia w ramach tzw. „ulgi meldunkowej”?
ODPOWIEDŹ IZBY
Izba Skarbowa w Warszawie dokonując oceny skutków prawnych przedstawionego w sprawie stanu faktycznego, wskazała, że:
- do przychodu ze sprzedaży nieruchomości tj. w części odpowiadającej udziałowi nabytemu wraz z mężem w 1994 r. w ramach wspólności małżeńskiej, będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.;
- do przychodu ze sprzedaży nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w drodze spadku po mężu w 2008 r. będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2007 r.
Izba wyjaśniła, że podstawowym warunkiem rozstrzygającym czy przychody uzyskane z odpłatnego zbycia m.in. budynku mieszkalnego będą podlegały zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych jest m.in. dwunastomiesięczny okres zameldowania na pobyt stały w danym budynku. Zameldowanie się zarówno na pobyt stały, jak i czasowy stanowi dopełnienie obowiązku o charakterze ewidencyjno - administracyjnym przed właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego organem gminy.
REKLAMA
Reasumując, podatniczka nie może skorzystać z prawa do zwolnienia w ramach ulgi meldunkowej, gdyż nie został spełniony warunek zameldowania na pobyt stały w zbytym budynku mieszkalnym przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Zatem dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym.
Natomiast sprzedaż połowy udziału nieruchomości, tj. w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w 1994 r. w ramach wspólności małżeńskiej, nie podlega opodatkowaniu z uwagi na upływ pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 października 2009 r. (nr IPPB4 /415-522/09-2/JK2).
Adam Kuchta
adam.kucha@infro.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat