Mniej formalności przy zatrudnieniu niepełnosprawnego
REKLAMA
Do Sejmu trafił, przygotowany przez Komisję Przyjazne Państwo, projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Znosi on obowiązek uzyskania przez pracodawcę opinii inspekcji pracy o stanowiskach pracy osób niepełnosprawnych.
REKLAMA
Nowe przepisy nie znoszą wymogu dostosowania miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. PIP może to skontrolować w każdej chwili, ale już po zawarciu stosunku pracy. Dlatego po wejściu zmian w życie pracodawcy nie powinni lekceważyć praw tych pracowników.
Przedsiębiorcy nie chcą zatrudniać niepełnosprawnych pomimo możliwości uzyskania korzyści w postaci dopłat z tego tytułu. Obawiają się obowiązkowej wizyty inspektorów w firmie, oraz przeciągających się w związku z tym procedur zatrudniania. To powoduje, że niepełnosprawny pracownik jest o wiele mniej konkurencyjny od osoby w pełni sprawnej i to nawet, jeśli ma równie dobre, a nawet lepsze kwalifikacje - mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno gospodarczych Konfederacji Pracodawców Polskich.
Projektowane rozwiązanie z pewnością zachęci firmy do zatrudniania osób niepełnosprawnych i zwiększy szanse takich pracowników na rynku pracy. Przedsiębiorca będzie mógł bowiem przyjąć niepełnosprawnego do pracy tak samo szybko, jak osobę w pełni sprawną.
Alicja Fal
mojafirma.infor.pl/KPP
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat