Wybór liniowego PIT trzeba zgłosić
REKLAMA
Podatnicy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, mogą wybrać sposób rozliczeń z fiskusem. Do wyboru mają: ryczałt, kartę podatkową, liniowy PIT oraz zasady ogólne, czyli skalę PIT ze stawkami 18 i 32 proc., przy czym, jeśli podatnik nie zdecyduje się na wybór innej formy opodatkowania niż zasady ogólne, będzie płacił podatek według skali PIT.
REKLAMA
Dziś omówimy zasady wyboru opodatkowania 19-proc. podatkiem liniowym. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się płacić podatek w tej formie (art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), muszą złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania. Natomiast, jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku - oświadczenie o wyborze liniowego PIT trzeba złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Warto wiedzieć, że ten podatnik, który raz wybrał opodatkowanie na zasadach liniowego PIT, również w latach następnych będzie rozliczał się w ten sposób.
Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy podatnik, w terminie do 20 stycznia, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, czyli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bądź karta podatkowa.
Nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli rozliczać podatek liniowy. Jeżeli podatnik, który wybrał liniowy sposób opodatkowania, uzyska m.in. z działalności gospodarczej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik:
• wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy,
• wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy - podatnik ten traci prawo do 19-proc. PIT. Ponadto jest zobowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat