| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rezerwy na świadczenia pracownicze - obowiązek tworzenia

Rezerwy na świadczenia pracownicze - obowiązek tworzenia

Obowiązek tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze wynika z Ustawy o Rachunkowości. W przepisach powyższej ustawy art.39 wprowadza na jednostki obowiązek dokonywania biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów na rzecz pracowników, w tym na świadczenia emerytalne. W myśl art.39 ust. 2a rezerwy na zobowiązania pracownicze wykazuje się w bilansie jako rezerwy na zobowiązania.

Mimo, że powyższa ustawa nie precyzuje dokładnie metody wyceny rezerw na zobowiązania pracownicze, art.10 wskazuje, aby w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, stosować krajowe standardy rachunkowości. Komitet Standardów Rachunkowości w zakresie m.in. biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów wydał KSR nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe”.

 

 

Jeśli w Twojej firmie musisz tworzyć rezerwy na świadczenia pracownicze (emerytalne, rentowe i inne) - służymy Ci pomocą! Wypełnij formularz a eksperci z firmy Attuario, która współpracuje z serwisem Księgowość, dokonają tych wyliczeń dla Ciebie.
Zapraszamy do wypełnienia formularza!

 

Punkt 4.7 tegoż standardu informuje, że przy wycenie świadczeń emerytalnych i podobnych można kierować się postanowieniami MSR 19 „Świadczenia pracownicze”. Zalecaną metodą szacowania rezerw jest wycena aktuarialna. Standard rekomenduje korzystanie z pomocy aktuariusza przy wycenie rezerw.

Jednostka ma obowiązek pokazać, iż oprócz bieżących kosztów wynagrodzeń, zobowiązuje się do wypłaty w przyszłości dodatkowych kwot. Niespełnienie tego warunku powoduje, iż prezentowane sprawozdanie finansowe można uznać za nierzetelne i niespełniające wymogów zasad rachunkowości. Jedynym argumentem usprawiedliwiającym brak rezerwy z tego tytułu jest jej nieistotna wartość. Ale, aby stwierdzić jej nieistotność, należy wpierw ją obliczyć. Stąd nawet małe przedsiębiorstwa, zatrudniające do kilkudziesięciu pracowników, młodych stażem powinny kontrolnie raz na kilka lat badać poziom tej rezerwy.

ATTUARIO - usługi aktuarialne

www.attuario.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »