O rozłożeniu podatku na raty lub umorzeniu zaległości decyduje urzędnik
REKLAMA
Wprowadzenie obowiązku udzielania ulg w spłacie podatków przez organ podatkowy, po spełnieniu przez przedsiębiorcę określonych kryteriów, nie zasługuje, zdaniem Ministerstwa Finansów, na uwzględnienie. Resort odniósł się w ten sposób do propozycji zmiany zasad przyznawania ulg zawartych w interpelacji poselskiej (nr 14226/10).
REKLAMA
Ulgi w spłacie podatków mogą polegać m.in. na odroczeniu terminu płatności, podatku, rozłożeniu go na raty, czy umorzeniu. Warunkiem ich przyznawania jest ważny interes podatnika lub interes publiczny. To czy taki interes występuje ocenia organ podatkowy na podstawie przedstawionych przez podatnika argumentów. Zdaniem MF, uszczegółowienie przesłanek uprawniających organy podatkowe do udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych jest niemożliwe. Obecne regulacje, indywidualizujące postępowanie dotyczące przyznawania ulg podatkowych, we właściwy sposób zabezpieczają zarówno interes podatników, jak też nie oznaczają automatycznej rezygnacji przez Skarb Państwa z należnych mu wpływów. Nie jest zatem zasadne wprowadzenie regulacji, która poszerzałaby kryteria przyznawania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, eliminując jednocześnie uznaniowość w ich przyznawaniu.
Zgodnie z przepisami prawa wspólnotowego ulgi w spłacie zobowiązań stanowią pomoc publiczną. Jak wskazał resort, pomoc publiczna przyznana niezgodnie z wymogami prawa UE może być uznana za bezprawną i niezgodną z rynkiem wewnętrznym. Ustawodawca nie ma możliwości wprowadzenia dowolnego kryterium przyznawania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną, którego spełnienie pozwoliłoby na automatyczne udzielenie ulgi przedsiębiorcy.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA