| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak i kiedy wystawiać faktury

Jak i kiedy wystawiać faktury

Faktura jest podstawowym dokumentem stwierdzającym wykonanie usługi lub dostawę towarów, a zasady jego sporządzania zostały szczegółowo określone przez ustawodawcę w odpowiednich ustawach i aktach wykonawczych. Również obowiązek dokumentowania czynności opodatkowanych VAT w formie faktur VAT wynika z właściwych przepisów. Prawidłowo wystawiona faktura jest podstawą do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego, realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz kontroli czynności podlegających opodatkowaniu przez organy podatkowe.
Kto ma obowiązek wystawiania faktur VAT
Dokumentowanie czynności opodatkowanych VAT w formie faktur VAT wynika z art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej: ustawa o VAT). Zasady dotyczące prawidłowego sporządzania faktur określają art. 106–108 ustawy o VAT oraz rozporządzenia wykonawcze Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 971 – dalej: rozporządzenie w sprawie zasad wystawiania faktur) oraz w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 106 ust. 1 i 2 w zw. z art. 15 ustawy o VAT, obowiązek wystawiania faktur spoczywa na podatnikach tego podatku, za których ustawa uznaje osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, a ponadto na podatnikach zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, dokonujących dostawy towarów lub świadczenia usług, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski.
Podatnicy ci nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, muszą jednak wystawić fakturę na żądanie tych osób.
Podatnicy niezobowiązani do wystawiania faktur wystawiają rachunki zgodnie z art. 87–90 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60), przy czym szczegółowe zasady sporządzania rachunków określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, dokonywania zaokrągleń oraz zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz.U. nr 240, poz. 2063).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »