ZUS pomoże odtworzyć dane zniszczone w powodzi
REKLAMA
Wyjaśnił, że każdy poszkodowany, będący płatnikiem ZUS, może złożyć wniosek o wydanie kopii danych, które są przechowywane w bazie danych Zakładu.
REKLAMA
"W tym celu należy złożyć wizytę w placówce ZUS lub skontaktować się z infolinią Zakładu i podać dane identyfikacyjne płatnika oraz poinformować o szczególnej sytuacji, która stała się przyczyną utraty danych" - powiedział.
Numer telefonu, pod który można dzwonić to: 0 801 410 410. Jest on czynny w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 - 15.00.
Przybylski poinformował, że po przyjęciu wniosku, ZUS odtworzy zniszczone w powodzi dane i wyda je płatnikom w postaci plików elektronicznych, w formacie KEDU. Następnie pracownik Zakładu uzgodni telefonicznie termin przekazania nośnika danych. Odbierając pliki, płatnik musi wylegitymować się dowodem osobistym. Jeżeli będzie je odbierała osoba upoważniona, to powinna przedstawić również pisemne pełnomocnictwo do działania w imieniu płatnika.
Ci, którzy nigdy nie przekazywali dokumentów w formie elektronicznej, a utracili w powodzi dokumenty papierowe, mogą również wystąpić o pliki KEDU. "W tym celu muszą skorzystać z Programu Płatnik, który mogą pobrać ze strony internetowej ZUS lub otrzymać bezpłatnie w najbliżej placówce Zakładu" - powiedział Przybylski.
Jak zaznaczyła dyrektor Departamentu Obsługi Klientów w Centrali ZUS Grażyna Lisowska, Zakład nie ma możliwości wygenerowania plików z danymi "od ręki". "Będziemy to robić bezzwłocznie, ale prosimy płatników o wcześniejsze zgłaszanie takich potrzeb" - dodała.
ZUS poinformował, że w terenowych jednostkach Zakładu możliwe jest też odtworzenie i bezzwłoczne wydanie wyciągu z Centralnego Rejestru Ubezpieczonych, zawierającego wyłącznie dane identyfikacyjne i adresowe płatnika. Musi on jedynie zgłosić taką prośbę.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA