| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > UE zgadza się z dyrektywą regulującą fundusze typu hedge funds

UE zgadza się z dyrektywą regulującą fundusze typu hedge funds

Ministrowie Finansów Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie udzielenia mandatu dla hiszpańskiej prezydencji w UE do prowadzenia negocjacji z Komisją Europejską co do uchwalenia dyrektywy regulującej działalność i zarządzanie funduszami spekulacyjnymi typu hedge funds.

Celem dyrektywy jest usunięcie istniejących niejasności i luk prawnych w obowiązujących przepisach dotyczących alternatywnych funduszy inwestycyjnych. Jednak proponowane rozwiązania są wysoce sporne i istnieją obawy, że wprowadzenie dyrektywy może doprowadzić do przeniesienia funduszy do bardziej liberalnych rajów podatkowych. Szczególnie ostro projekt dyrektywy jest krytykowany w Zjednoczonym Królestwie, ze względu na obawy przed zbytnią ingerencją w działalność londyńskiego City, skąd zarządzanych jest 70 proc. europejskich tzw. alternatywnych funduszy inwestycyjnych.

Dyrektywa zakłada więcej przejrzystości i uregulowanie działania funduszy hedgingowych, venture capital i private equity. Są to w większości fundusze zamknięte, przeznaczone dla wąskiego grona inwestorów instytucjonalnych, które dotychczas nie podlegały regulacji, w przeciwieństwie do funduszy otwartych.

W zamian dyrektywa wprowadza w stosunku do funduszy zarządzających inwestycjami przekraczającymi 100 mln EURO obowiązek uzyskania „paszportu” od krajowych władz nadzorczych, który jednocześnie będzie je uprawniał do prowadzenia działalności w pozostałych krajach UE. Ponadto, managerowie zarządzający takimi funduszami będą zobowiązani do przedstawiania danych dotyczących zarządzania ryzykiem, jak również danych dotyczących stopnia ryzykowności bieżących inwestycji funduszy.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

Czytaj także

Źródło:

Tax Care
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »