reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pakiety medyczne - trzeba skorygować deklaracje PIT-4R

Pakiety medyczne - trzeba skorygować deklaracje PIT-4R

Pracodawca, który nie pobrał i nie wpłacił podatku od abonamentu medycznego, powinien skorygować deklarację PIT-4R, odprowadzić zaległy podatek z odsetkami za zwłokę oraz skorygować informację PIT-11.

Ministerstwo Finansów powołując się na przepisy ustawy o PIT niezmiennie stoi na stanowisku, iż pracodawca jest obowiązany do doliczenia do przychodu pracownika wartości faktycznie otrzymanych przez pracownika świadczeń, w tym usług medycznych, stosując w tym celu ceny zakupu usługi. Z kolei dla pracodawców wydatki związane z wykupieniem abonamentów medycznych stanowią koszt podatkowy.

Podjęta 24 maja 2010 r. uchwała NSA (sygn. akt II FPS 1/10) ostatecznie rozwiewa wątpliwości co do poprawności tego wielokrotnie prezentowanego stanowiska zarówno przez MF, jak i przez organy podatkowe, że wartość zindywidualizowanych abonamentów medycznych zakupionych przez pracodawcę dla pracowników jest przychodem ze stosunku pracy, podlegającym opodatkowaniu. Abonament medyczny stanowi bowiem nieodpłatne świadczenie, a przychód z tego tytułu powstaje w momencie otrzymania uprawnienia do korzystania z usług medycznych (abonamentu medycznego), a nie w momencie skorzystania z konkretnej usługi medycznej.

W związku z powyższym MF wyjaśnia, iż pracodawca, który nie dopełnił tego obowiązku, czyli nie pobrał i nie wpłacił podatku od świadczenia z tytułu abonamentu medycznego, zobowiązany jest do skorygowania deklaracji PIT-4R i odprowadzenia zaległego podatku dochodowego na rachunek właściwego organu podatkowego wraz z odsetkami za zwłokę oraz skorygowania informacji PIT-11.

Nie dopełnienie tego obowiązku skutkować będzie wszczęciem postępowania podatkowego i wydaniem przez organ podatkowy, na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika. Należy dodać, że nie zwalnia to podatnika z obowiązku wykazania w zeznaniu podatkowym wszystkich swoich dochodów podlegających opodatkowaniu. Obowiązek ten ciąży na podatniku również, gdy podatek nie został pobrany przez płatnika, a podatnik posiadał wiedzę o wszystkich uzyskanych przez siebie dochodach. W przypadku niewykazania w zeznaniu podatkowym wszystkich dochodów podatnik ma możliwość skorygowania zeznania podatkowego za lata, w których nie wykazał dochodu, w tym przypadku świadczenia z tytułu abonamentu medycznego. Korekta zeznania będzie polegała na uwzględnieniu w nim dochodu uzyskanego z tego tytułu.

Odpowiedzialność za zobowiązanie podatkowe ustaje po upływie okresu przedawnienia tego zobowiązania, czyli z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Czytaj także

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama