reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Większa swoboda w kodowaniu stawek w kasach fiskalnych

Większa swoboda w kodowaniu stawek w kasach fiskalnych

Większa elastyczności w zakresie zapisywania stawek podatkowych w kasach fiskalnych - takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniający rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Projekt powstał z uwagi na propozycje zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2010-2013, w którym przewidziano podwyższenie stawek podatku VAT od dnia 1 stycznia 2011 r., jak również możliwość wprowadzenia w latach następnych ewentualnych dalszych podwyżek stawek podatku VAT.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, „w związku z planowaną zmianą stawek podatku VAT zasadnym stało się wprowadzenie większej elastyczności w zakresie zapisywania stawek podatkowych w kasach rejestrujących”.

W § 1 pkt 2 projektu rozporządzenia zmieniono sztywne przyporządkowanie stawek podatkowych, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 lit. c obowiązującego obecnie rozporządzenia do oznaczeń literowych A-G, którymi na paragonach i raportach drukowanych przez kasy rejestrujące oznaczane są tzw. grupy podatkowe (np. asortyment towarów, usług objętych stawką 22%). Utrzymano jedynie przyporządkowanie stawki podstawowej do oznaczenia literowego A. Zgodnie z wymienionymi na wstępie założeniami, w miejsce stawki podstawowej może być wprowadzona inna stawka, dlatego w § 1 pkt 1 dokładniej zdefiniowano pojęcie stawki podstawowej, która ma być przyporządkowana w/w oznaczeniu literowemu A.

Dla starszych typów kas, których program działania przewiduje mniejszą niż siedem liczbę grup podatkowych oraz w okresie 5 miesięcy po zmianie stawek dla wszystkich typów kas dopuszczono zastosowanie w zasadzie dowolnej metody przyporządkowania stawek określonym oznaczeniom literowym (§ 1 pkt 3 projektu rozporządzenia).

Rozwiązanie to może okazać się niezbędne w związku z przewidywaną możliwością stosowania w okresie przejściowym stawek podatku VAT obowiązujących przed dniem zmiany stawki dla książek, czasopism specjalistycznych oraz innych wydawnictw.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Niezachowanie 14-dniowego vacatio legis nie narusza jednak zasad demokratycznego państwa prawnego. Gdyby rozporządzenie to nie weszło w życie w odpowiednio wczesnym terminie, wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących mieliby krótszy okres na przygotowanie się do wdrożenia ułatwień wynikających z tego rozporządzenia.

reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama