Wynagrodzenia w finansach i księgowości
REKLAMA
W badaniu uwzględniono dwanaście stanowisk średniego szczebla w księgowości i finansach, na które firma prowadziła rekrutację w ubiegłym roku. Zestawienie wynagrodzeń zostało opracowane na podstawie informacji uzyskanych od kandydatów i wskazuje na minimalne oraz maksymalne wynagrodzenie proponowane rekomendowanym kandydatom na stanowiska specjalistyczne w księgowości i finansach na terenie Warszawy.
REKLAMA
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Page Personnel, w przypadku stanowisk specjalistycznych w obszarze finansów i księgowości na najwyższą pensję mogą liczyć Specjalista ds. Podatków/ VAT, (Młodszy) Kontroler Finansowy oraz Audytor Wewnętrzny. Minimalne wynagrodzenie Specjalisty ds. Podatków/ VAT zatrudnionego w międzynarodowej firmie w Warszawie kształtuje się na poziomie 8 tys. netto. (Młodszy) Kontroler Finansowy oraz Audytor Wewnętrzny mogą liczyć na warszawskim rynku na pensję w wysokości co najmniej 7 tys. zł. netto.
„Z roku na rok obserwujemy wzrost zapotrzebowania na specjalistów ds. controlingu, między innymi na stanowiska Kontroler Finansowy oraz Audytor Wewnętrzny” - podkreśla Piotr Dziedzic z Page Personnel. „Kontroler Finansowy jest odpowiedzialny za dostarczanie informacji zarządczej kierownictwu firmy, potrzebnej do podejmowania strategicznych i operacyjnych decyzji. Do jego obowiązków należy rachunkowość finansowa, raportowanie oraz controlling. Natomiast osoba zatrudniona na stanowisku Audytora Wewnętrznego ustala efektywność procedur rachunkowych oraz ocenia rzetelność dokumentacji księgowej i finansowej. To stanowisko jest oferowane najczęściej młodym profesjonalistom, posiadającym 2-5-letnie doświadczenie w audycie zdobyte w międzynarodowej firmie doradczej”.
Widocznym trendem, jeżeli chodzi o wysokość wynagrodzeń w branży finansowej, jest wzrost płac na stanowiskach związanych z księgowością. Samodzielny księgowy zatrudniony w centrali międzynarodowej firmy w Warszawie może liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 6,5 tys. do 9,5 tys. netto.
„Analizując płace w branży finansowej należy podkreślić, że na rynku warszawskim większość wynagrodzeń składa się ze stałej podstawy oraz zmiennej części, uzależnionej od wyników” - mówi Piotr Dziedzic. „Premia na stanowiskach niezwiązanych ze sprzedażą i aktywnym pozyskiwaniem klienta, stanowi, w zależności od stanowiska i firmy, od 8 do 50 proc. rocznego wynagrodzenia. Do tego dochodzą świadczenia pozapłacowe, podlegające często negocjacjom. Są to między innymi premie gwarantowane, ubezpieczenie zdrowotne czy samochód służbowy”.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat