Podatek gruntowy podstawą dla ustalenia wysokości składki zdrowotnej dla rolników
REKLAMA
- Jeszcze przed wyborami przygotujemy propozycję dotyczącą składek zdrowotnych rolników - zapewniał w czwartek minister rolnictwa Marek Sawicki na konferencji po spotkaniu z zarządem oraz liderami Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.
REKLAMA
W październiku 2010 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją. W ocenie TK istotną cechą różnicującą rolników jest ich sytuacja ekonomiczna, decydująca o ich zdolności do płacenia składek zdrowotnych lub braku takiej zdolności. Dlatego też - w ocenie TK - przepis ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przewidujący finansowanie składek wszystkich rolników - bez względu na ich sytuację materialną - jest niezgodny z konstytucją. Trybunał dał wówczas 15 miesięcy na zmianę tych przepisów.
Zobacz artykuł: TK: składki zdrowotne z budżetu za wszystkich rolników - niekonstytucyjne
- Adresatem tego wyroku jest przede wszystkim Sejm i Senat. W drugiej kolejności rząd i oczywiście za zdrowie odpowiada minister zdrowia. Ale skoro z tamtej strony nie ma chęci podjęcia tej inicjatywy, to ja się nie uchylam - powiedział Sawicki na konferencji.
Minister rolnictwa wyjaśnił, że eksperci pracują już nad odpowiednim rozwiązaniem. - Będzie to system podobny do tego, który mamy dzisiaj, powszechnie obowiązującego. Skoro zatrudnionym poza rolnictwem (...) wcześniej obniżono podatek dochodowy o 9 proc. po to, aby 7,75 proc. pracodawca przeznaczył na składkę zdrowotną, a 1,25 proc. żebyśmy zapłacili dodatkowo jako pracujący, to podobny system trzeba zaproponować w rolnictwie. Z tym, że wiedzmy o tym, iż podatkiem dochodowym w rolnictwie - chcemy czy nie chcemy - jest podatek gruntowy - powiedział minister.
- Nie pozwolę na pewno na taki ruch, jak niektórzy zapowiadali, że nagle z gospodarstw rolnych uczynimy przedsiębiorstwa i obciążymy rolników taką samą składką, jak przedsiębiorców. Gospodarstwo rolne nie jest przedsiębiorstwem, obrót kapitału w rolnictwie jest zdecydowanie wolniejszy i dzisiaj decyzja o szczegółowych rozwiązaniach w tej sprawie wymaga większego namysłu i więcej czasu - zapowiedział Sawicki.
Zastrzegł, że "pierwszy możliwy termin jakichkolwiek zmian" w systemach podatkowych i ubezpieczeniowych dotyczących rolnictwa to 1 stycznia 2014 r. Wtedy będą znane nowe zasady Wspólnej Polityki Rolnej i udzielania unijnego wsparcia dla rolników.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat