| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiana umowy podatkowej z Maltą

Zmiana umowy podatkowej z Maltą

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji zmian w polsko-maltańskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania i uchylaniu się od podatku - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Chodzi o ustawę o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania. Umowa dotyczy podatków dochodowych.

Zdaniem rządu polskiego dotychczas obowiązująca umowa, zawarta z rządem Malty w 1994 r., nie odpowiada standardom wynikającym z Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

Rząd tłumaczy, że obecna umowa zawiera przepisy określane jako tzw. tax sparing. Jest to klauzula umożliwiająca uzyskanie przez inwestora preferencji podatkowej, związanej z podatkiem, który faktycznie nie został zapłacony w państwie źródła dochodu, z uwagi na stosowane w takim kraju zachęty podatkowe dla inwestorów.

Według rządu klauzula ta jest niekorzystna dla Polski. Protokół ma na celu usunięcie jej z umowy.

Ponadto protokół obniża z 10 proc. do 5 proc. stawkę opodatkowania odsetek pobieranych u źródła. Podobna zmiana dotyczy stawki opodatkowania należności licencyjnych.

Kancelaria Prezydenta informuje, że wejście w życie ustawy umożliwi ratyfikację protokołu przez Prezydenta RP.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »