MF: do ulgi meldunkowej wystarczy meldunek jednego małżonka
REKLAMA
Rzeczniczka prasowa resortu finansów Małgorzata Brzoza poinformowała, że w związku ze zgłaszanymi wątpliwościami minister finansów wydał tzw. interpretację ogólną w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, która dotyczy stosowania art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w latach 2007-2008.
REKLAMA
Przepisy dotyczyły ulgi meldunkowej przysługującej w przypadku sprzedaży nieruchomości. Przewidywała ona zwolnienie z podatku przychodów uzyskanych ze sprzedaży: budynku mieszkalnego (jego części lub udziału w takim budynku), lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (lub udziału w takim prawie), prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Zwolnienie przysługiwało, jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą sprzedaży. Ponadto podatnik musiał, w terminie 14 dni od sprzedaży, złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia. Przepisy mówiły, że zwolnienie miało zastosowanie łącznie do obojga małżonków.
Interpretacja Ministra Finansów z 7 października 2011 roku, DD2/033/66/KOI/2011/DD-433>>>
Resort finansów wyjaśnia, że wątpliwości interpretacyjne związane są z oceną, czy "ulga meldunkowa" obejmuje przychód z odpłatnego zbycia, uzyskany przez oboje małżonków - w sytuacji, gdy tylko jedno z nich było zameldowane na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy.
"Interpretacja powyżej wskazanych przepisów prowadzi do wniosku, że ulga meldunkowa ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków, nawet wówczas, gdy warunek zameldowania spełnia tylko jeden z małżonków. Zwolnienie od podatku przychodów z odpłatnego zbycia ma zatem zastosowanie również do małżonka, który tego warunku nie spełnia" - napisano w interpretacji.
Według MF, słuszność takiego stanowiska potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych, w szczególności Naczelnego Sądu Administracyjnego.
"W konsekwencji przyjętej interpretacji przepisu 21 ust. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, iż wystarczającym dla skorzystania z ulgi meldunkowej przez oboje małżonków jest złożenie oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia przez małżonka spełniającego te warunki" - wyjaśnia MF.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA