REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej wyłudzeń VAT przy handlu produktami stalowymi

REKLAMA

Polska Unia Dystrybutorów Stali (PUDS) zwraca uwagę na nasilający się proceder wyłudzenia podatku VAT od skarbu państwa przy handlu produktami stalowymi. Według Unii może to doprowadzić do destabilizacji rynku, a budżet traci na tym ok. 400 mln zł rocznie.

Prezes zarządu Konsorcjum Stali S.A. (członek PUDS) Robert Wojdyna na wtorkowej konferencji prasowej przedstawił dane nt. rosnącej skali przestępstw gospodarczych w naszym kraju. Według statystyk przedstawionych przez PUDS, od 2010 roku liczba przestępstw gospodarczych wzrosła o 4,5 proc. osiągając w 2012 roku 40,7 tys.

Autopromocja

 

"Proceder wyłudzania VAT wpisuje się w te statystyki" - podkreślił Wojdyna. Jak powiedział, jest to zjawisko, które pojawiło się w naszym kraju od momentu wejścia Polski do UE. "Ten proceder dotyczy wielu branż m.in. budowlanej, paliwowej, komputerowej i coraz częściej hutniczej" - zaznaczył. "Wraz z rozwojem Polski, wraz z boomem gospodarczym, który mieliśmy w ostatnich latach, handel stalą budowlaną został opanowany przez osoby, organizujące na dużą skalę wyłudzenie VAT" - ocenił Wojdyna.

 

"My, jako stowarzyszenie uznaliśmy, że bezpośrednio zagraża to naszemu bytowi. Boimy się, że rynek zostanie zawładnięty przez wyspecjalizowane grupy przestępcze, trudniące się tym procederem. My na to nie pozwolimy" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Prezes zarządu Polskiej Unii Dystrybutorów Stali Iwona Dybał powiedziała, że proceder wyłudzania VAT-u przypomina tzw. karuzelę podatkową.

 

W przypadku oszustw "karuzeli podatkowej" sprzedawane towary krążą między poszczególnymi podmiotami zaangażowanymi (świadomie bądź nie) w przestępczy łańcuch dostaw. Taki obrót, w którym towary krążą tą samą drogą, odbywa się wielokrotnie, po czym jedna z firm najczęściej znika. Gdyby wszyscy uczestnicy karuzelowego łańcuszka wypełniali swoje obowiązki podatników VAT, nie byłoby przestępstwa. Lecz jedna z firm nie nalicza i nie odprowadza VAT od tzw. nabycia wewnątrzwspólnotowego, czyli dokonanego pomiędzy partnerami w krajach UE.

 

Taka firma dostaje jednak pieniądze od przedsiębiorstwa, któremu sprzedała towar. Pieniądze te pokrywają cenę towaru kupionego wcześniej, a kwota VAT z faktury sprzedaży zostaje w kieszeni nieuczciwej firmy.

 

Często po kilku okrążeniach w "karuzeli podatkowej" taka firma gromadzi sporą kwotę owego VAT, po czym kończy działalność.

 

Jak podkreśliła Dybał, "karuzela" doprowadza też do tego, że zaniżane są ceny na rynku.

 

Wojdyna powiedział, że w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu towarami stalowymi produkty te wracają do Polski niejako poza ewidencją.

 

Według Unii to są setki tysięcy ton, które bez VAT-u zostały wwiezione do Polski i konkurują niską ceną z produktami PUDS. "Obliczyliśmy, że w samym 2010 roku strata VAT dla budżetu państwa wyniosła ok. 300 mln zł, a w 2011 nawet ok. 400 mln zł" - powiedział Wojdyna.

 

"To jest być albo nie być dla niezależnej dystrybucji w Polsce, dla wolnego rynku i uczciwej konkurencji" - zaznaczył.

 

PUDS chcąc uświadomić branży "stali", jaka jest skala tego zjawiska prowadzi liczne szkolenia i konferencje. "Próbujemy zjednoczyć środowisko. Jesteśmy w kontakcie z MF i odpowiednimi służbami, które walczą z tym procederem. Będziemy też lobbować za odpowiednimi zmianami prawnymi" - poinformowała Dybał.

 

Organizacja wystąpiła też z "deklaracją odpowiedzialnego handlu wyrobami hutniczymi". Firmy-sygnatariusze odcinają się w niej od zjawiska "karuzeli podatkowej" i deklarują chęć współpracy z organizmami państwowymi.

 

Jak poinformowała organizacja, deklarację podpisało ok. 30 firm zajmujących się dystrybucją produktów stalowych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

Składka zdrowotna - rozliczenie roczne za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA