| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w Ordynacji od września

Zmiany w Ordynacji od września

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła wczoraj wszystkie zaproponowane przez Senat poprawki do nowelizacji Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że nowe przepisy wejdą w życie 1 września br.

Przy okazji nowelizacji Ordynacji podatkowej komisja jednogłośnie przyjęła poprawkę w ustawie o PIT rozwiewającą wątpliwości związane z odliczeniami darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych i przekazaniem 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego. Obecne przepisy pozostawiają zbyt szerokie pole do interpretacji. Niektórzy eksperci podatkowi są zdania, że w przypadku gdy kościelna osoba prawna ma status organizacji pożytku publicznego, jedna wpłata może zostać odliczona dwa razy (szerzej patrz „GP” z 15 i 21 czerwca br.).
Komisja przychyliła się do propozycji Senatu, by z ustaw o podatkach dochodowych wykreślić przepisy odsuwające wejście w życie postanowienia dyrektywy UE o opodatkowaniu dochodów z oszczędności w formie wypłacanych odsetek. Długo nie było wiadomo, czy dyrektywa ustalająca jeden system opodatkowania dochodów osób fizycznych uzyskiwanych z oszczędności otrzymywanych w państwach UE i terytoriach zależnych Wielkiej Brytanii i Holandii będzie mogą wejść w życie 1 lipca br., tak jak planowano. Sejm zmienił więc odpowiednie przepisy, wprowadzając odroczenie wejścia w życie wspólnego prawa unijnego. Pod koniec maja okazało się jednak, że wszystkie państwa UE będą w stanie stosować dyrektywę od 1 lipca. Konieczna była zatem rezygnacja z „odroczenia”.
Inna senacka poprawka przyjęta wczoraj przez komisję dotyczy obowiązków informacyjnych banków wobec ministra finansów. Banki będą mogły informować resort o założonych i likwidowanych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej za pośrednictwem Związku Banków Polskich.
W wersji zaproponowanej przez rząd i przyjętej przez Sejm planowano, że zmiany w Ordynacji podatkowej zaczną obowiązywać 1 lipca br. Z powodu przedłużających się prac legislacyjnych okazało się, że terminu tego nie uda się dotrzymać. Senat zmienił dzień wejścia w życie ustawy na 1 września br. i wprowadził do niej niezbędne przepisy przejściowe.
Niewykluczone, że za tydzień na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się głosowanie senackich poprawek.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »