reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w umowie podatkowej z Luksemburgiem

Zmiany w umowie podatkowej z Luksemburgiem

25 lipca wszedł w życie protokół zmieniający Konwencję między Rzeczpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Część zmian będzie stosowana już od 1 września 2013 roku.

Protokół wprowadza zmiany dotyczące dywidend, opodatkowania odsetek oraz należności licencyjnych a także doprecyzowuje proces wymiany informacji między Polską a Luksemburgiem.

 

Zmiana umowy podatkowej ze Słowacją

 

Zgodnie z treścią Protokołu, dywidendy będą zwolnione z podatku u źródła w przypadku, gdy ich właścicielem jest spółka (inna niż spółka osobowa), która w momencie wypłaty dywidendy posiada lub będzie posiadać bezpośrednio nie mniej niż 10 proc. udziałów w kapitale spółki wypłacającej dywidendy przez nieprzerwany 24 miesięczny okres.

Protokół przewiduje również opodatkowanie dochodów z odsetek w państwie, w którym powstają, według stawki 5 procent kwoty odsetek brutto.

Także w przypadku należności licencyjnych, ich opodatkowanie nie może przekroczyć 5 procent kwoty brutto w państwie, w którym powstają, jeżeli ich właściciel ma miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy w drugim państwie.

 

Jakie zmiany od 2013 r. czekają polskich podatników posiadających spółkę na Cyprze?

 

Protokół będzie miał zastosowanie:

  • do podatków potrącanych u źródła, do dochodu osiąganego w pierwszym dniu, lub po tym dniu, drugiego miesiąca następującego po dacie, w której niniejszy Protokół wejdzie w życie, tj. od 1 września 2013 r.; oraz
  • w odniesieniu do pozostałych podatków od dochodu oraz podatków od majątku, do podatków pobieranych za jakikolwiek rok podatkowy rozpoczynający się w dniu 1 stycznia lub po tym dniu, w roku kalendarzowym następującym po roku, w którym niniejszy Protokół wejdzie w życie, tj. od 1 stycznia 2014 r.

 

Tekst Protokołu zmieniającego Konwencję  między Polską a Luksemburgiem w sprawie unikania podwójnego opodatkowania

 

Zapraszamy na forum Księgowość

reklama

Czytaj także

Źródło:

Ministerstwo Finansów
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama