REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do rozliczenia dochodów uzyskanych w 2013 roku nie przydadzą się zeszłoroczne wzory zeznań podatkowych. Minister Finansów wydał bowiem nowe rozporządzenie zawierające nowe wzory deklaracji PIT-36, PIT-37 i pozostałych zeznań rocznych w podatku dochodowym od osób fizycznych.

8 listopada 2013 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw (poz. 1303) rozporządzenie Ministra Finansów z 10 października 2013 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

REKLAMA

Autopromocja

Wzory określone w załącznikach do rozporządzenia stosuje się do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od 1 stycznia 2013 r.

 

Zmienią się następujące formularze PIT:

PIT-36 - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym - przeznaczone dla podatników, do których ma zastosowanie art. 45 ust.1 ustawy o PIT, a osiągnięte przez nich dochody (poniesione straty) oraz dokonywane odliczenia nie mieszczą się w zakresie zeznania PIT-37 - chodzi tu w szczególności o podatników prowadzących działalność gospodarczą (lub działy specjalne produkcji rolnej) rozliczaną na zasadach ogólnych (skala podatkowa).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

PIT-37 - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym - przeznaczone dla podatników, którzy w roku podatkowym:

1) wyłącznie za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, tj. w szczególności z tytułu:
- wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy (w tym spółdzielczego stosunku pracy) oraz pracy nakładczej,
- emerytur lub rent krajowych (w tym rent strukturalnych, rent socjalnych),
- świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych,
- należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną,
- zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,
- stypendiów,
- przychodów z działalności wykonywanej osobiście (między innymi z umów zlecenia, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych, działalności sportowej),
- przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych,
- świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- należności za pracę przypadających tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
- należności z umowy aktywizacyjnej,
2) nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
3) nie są obowiązani doliczać do uzyskanych dochodów dochodów małoletnich dzieci,
4) nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych.

Który PIT dla kogo?

KPiR 2014 - limit obrotów

PIT-36L   - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym - przeznaczone dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (tzw. podatek liniowy 19%).

PIT-38 - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym - przeznaczone dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody:
1) z odpłatnego zbycia:
- papierów wartościowych,
- pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
- pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,
- udziałów w spółkach mających osobowość prawną,
2) z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

PIT-39 - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym - przeznaczone dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych po dniu 31 grudnia 2008 r. opodatkowanych na zasadach określonych w art.30e ustawy o PIT.

 

PIT-40 - Roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym (składane przez płatnika, np. pracodawcę za pracownika).

Zmiany w formularzach PIT są spowodowane następującymi przyczynami:

1. Koniecznością uwzględnienia obowiązujących od początku 2013 roku nowych przepisów ustawy o PIT w zakresie ograniczenia stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów

Zgodnie z art. 22 ust. 9a ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r., w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów z tytułu:

- zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,

- opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,

- korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami

nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, tj. 42.764 zł w 2013 r.

 

Zdaniem Ministerstwa Finansów mając na względzie ww. ograniczenie oraz poprawność rozliczeń dokonywanych przez podatników i płatników, w rocznym obliczeniu podatku (PIT-40) w części „Dochody podatnika i zaliczka pobrana przez płatnika" w wierszu „Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy", odpowiednio w zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37) w części „Dochody / straty ze źródeł przychodów" w wierszach „Należności ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakład pracy" oraz „Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy", proponuje się wyodrębnienie przychodu, do którego płatnik (odpowiednio podatnik) stosuje 50 proc. koszty uzyskania przychodów stosownie do art. 22 ust. 9 pkt 1-3 ustawy o PIT, zważywszy, iż honoraria autorskie mogą być również wypłacane w ramach umowy o pracę. Ułatwi to podatnikom, płatnikom oraz organom podatkowym weryfikowanie wysokości zastosowanych kosztów uzyskania przychodów w kontekście obowiązującego limitu.

2. Możliwością zrezygnowania z podawania niektórych danych identyfikacyjnych

Zmiany we wzorach PIT-ów są też konsekwencją nowelizacji ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 171, poz. 1016), m.in. w zakresie:

REKLAMA

- prowadzenia przez Ministra Finansów Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników, służącemu gromadzeniu wybranych danych ewidencyjnych z rejestru PESEL dotyczących osób fizycznych objętych tym rejestrem oraz danych wynikających: ze zgłoszeń identyfikacyjnych i aktualizacyjnych podmiotów,

- danych z niektórych dokumentów związanych z obowiązkami wynikającymi z przepisów podatkowych, a także weryfikacji ww. danych oraz porównaniu ich z rejestrami urzędowymi prowadzonymi na podstawie odrębnych przepisów.

Naczelnicy urzędów skarbowych mają dostęp do danych identyfikacyjnych i ewidencyjnych podatników i płatników zaewidencjonowanych w tym rejestrze - dlatego uznano, że w sytuacji, gdy na podatnikach i płatnikach ciąży obowiązek dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego i aktualizacji danych w nim zawartych stosownie do przepisów ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (w tym w zakresie danych adresowych), nie powinno się po raz kolejny żądać podawania tego rodzaju informacji, gdyż są one już w posiadaniu administracji podatkowej. Konsekwencją powyższego jest rezygnacja z wpisywania adresu płatnika w PIT-40 oraz adresu podatnika w PIT-36L, z uwagi na fakt, iż są one podawane w zgłoszeniu identyfikacyjnym i aktualizacyjnym tych podmiotów, odpowiednio adresu podatnika oraz adresu małżonka podatnika w PIT/D z uwagi na fakt, iż formularz ten stanowi załącznik do zeznania podatkowego PIT-28, PIT-36 i PIT-37, w którym tego rodzaju informacje widnieją;

3. Zmianą formuły dotyczącej odpowiedzialności karnej skarbowej za określone działania lub zaniechania

Po dokonaniu analizy zasadności zamieszczania we wzorach formularzy podatkowych zapisów dotyczących tej odpowiedzialności stwierdzono, iż żaden przepis nie uzależnia odpowiedzialności karnej za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością od złożenia oświadczenia o znajomości tych przepisów. Z uwagi jednak na fakt, iż zamieszczanie stosownych klauzul można traktować, jako przejaw zasady lojalności organów państwowych wobec obywatela, zdecydowano o zmianie formuły dotyczącej odpowiedzialności karnej skarbowej poprzez zastąpienie dotychczasowego oświadczenia o znajomości przepisów Kodeksu karnego skarbowego stosownym pouczeniem informującym o odpowiedzialności przewidzianej w tym kodeksie.

Proponuje się, aby wzory określane tym rozporządzeniem miały zastosowanie do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od 1 stycznia 2013 r., z wyjątkiem podatników, którzy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia złożyli zeznanie podatkowe według dotychczasowych wzorów. Dotyczy to podatników podlegających w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, którzy stosownie do art. 45 ust. 7 ustawy o PIT są obowiązani złożyć zeznanie(a) podatkowe przed opuszczeniem terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA