| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niższa stawka VAT i odmrożenie skali podatkowej - najwcześniej w 2016 r.

Niższa stawka VAT i odmrożenie skali podatkowej - najwcześniej w 2016 r.

Ministerstwo Finansów nie wyklucza możliwości wcześniejszej niż w 2017 roku obniżki stawki VAT. Natomiast odmrożenie skali podatkowej będzie możliwe dopiero po wyjściu Polski z procedury nadmiernego deficytu, czyli najwcześniej w 2016 roku.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Rozwój gospodarczy wymaga obniżki, a nie podwyższania podatków uważa Jarosław Gowin. W ten sposób lider Polski Razem komentuje zapowiedź utrzymania, co najmniej do 2016 roku, zamrożonych progów podatkowych i podwyższonej stawki VAT.


Możliwe wcześniejsze obniżenie stawek VAT


O takiej ewentualności mówił w rozmowie z Rzeczpospolitą Mateusz Szczurek, minister finansów. W wywiadzie, który ukazał się w dzisiejszej Rzeczpospolitej Mateusz Szczurek nie wykluczył wcześniejszej niż w 2017 roku obniżki stawki VAT. Powiedział również, że odmrożenie skali podatkowej będzie możliwe dopiero po wyjściu Polski z procedury nadmiernego deficytu, co powinno zostać potwierdzone w 2016 roku.

Zobacz wskaźnik: Skala podatkowa podatku dochodowego od osób fizycznych w 2013 i 2014 r.

 

Podstawa obliczenia podatku

Podatek wynosi

Ponad

do

 

85 528 zł

18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr

85 528 zł

 


14 839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł


 

Specjalny system korekt VAT dla samochodów


Niższe podatki dla przyspieszenia gospodarki


Gowin komentując te słowa powiedział, że jako były polityk PO czuje się oszukany przez premiera. Dodał, że także Polacy mają prawo czuć się oszukani, bo premier nie zrealizował swoich publicznych obietnic złożonych w 2007 i w 2011 roku. - Jeżeli nasza gospodarka ma się rozwijać, jeżeli kolejne setki tysięcy młodych Polaków mają uniknąć emigracji, to obniżenie podatków jest absolutnie niezbędne - powiedział Gowin.

W ocenie polityka to co zapowiada minister Szczurek, że podatki nie tylko nie będą obniżane, ale będą sukcesywnie, po cichu podnoszone, to jest wszystko zdrada programu PO, to jest zdrada zdrowego rozsądku w gospodarce i to jest fatalna dla Polaków zapowiedź, że nasza gospodarka nie uzyska tego niezbędnego impulsu rozwojowego jakim byłaby między innymi obniżka podatków.
Stawka podatku VAT została podniesiona z 22 do 23 procent w 2011 roku. Progi podatkowe nie uległy zmianie od 2009 roku. Zgodnie z przygotowanym przez rząd Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2013-2017 podstawowa stawka VAT miałaby zostać obniżona do 22 proc. w 2017 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK